Under The Skin (2013) Derinin Altında

Michael Faber’ın oldukça iyi eleştiriler alan 2000 tarihli romanından uyarlanan Derinin Altında, kariyerinde Birth ve Sexy Beast filmleriyle tanınan ve yıllar sonra sinemaya dönen Jonathan Glazer’ın en yeni filmi. Dünyadaki -özellikle yalnız- erkekleri ağına düşürüp yok eden bir uzaylı kadın Laura’ya odaklanan film, hikaye anlatma gibi bir derdi olmadan duygusal, çekici, büyüleyici ve ürkütücü bir anlatımla seyircisine özgün bir yolculuk vaat ediyor. Scarlett Johansson’ın kariyerindeki en iddialı performansına imza attığı film aynı zamanda bir süredir karşımıza çıkan yapımlar arasında en dehşet verici kadrajlara sahip olması açısından önem arz ediyor.

Glazer, beyazperdeye uyarladığı eserden farklı olarak ana karakteri Laura hakkında ser verip sır vermiyor. Bu uzaylı kadının (ki filmin finali dahil kendisinin esasen bir uzaylı olduğuna dair net bir kanıtımız yok) nereden geldiği, neye hizmet ettiği, niçin erkekleri tuzağa düşürdüğü, neden özellikle yalnız erkekleri seçtiğine dair bir şey bilmeden seyrettiğimiz Derinin Altında’da yönetmen, kafamıza takılan malum soruların yanıtlarını kendi hayal gücümüze bırakıyor. Bunun yanında filmin ilk dakikalarında bir dönüşüm olup olmadığı konusunda şüpheye düşeceğimiz bir takım olaylar resmediliyor. Glazer, ilk sahnelerde motosikletli bir adamın cansız bir bedeni ıssız bir yerden almasını, ardından (film boyunca bize eşlik eden) Laura tarafından kıyafetlerinden arındırıldığını seyrediyoruz. Muhtemelen ölmüş ya da yok edilmiş bu kadının Laura’nın kendisi mi yoksa ondan önce bu görevi yapan öncüsü mü olduğu konusunda bir fikrimiz yok. Şaşırtıcı şekilde Glazer, filmin bu sorusuna senaryoyu kısır döngüye sürükleyecek kararlarla yanıt vermeye çalışıyor olabilir.

Dünyaya inen Laura, kendine yeni kıyafetler aldıktan sonra avına başlıyor. Bilindik fahişe kılığına giren kadın, amacı için pek tuhaf duran minibüsü ile yalnız erkekleri kandırıyor, onları en zayıf noktalarından vurup sözde evine götürüyor. Uçsuz bucaksız bir karanlığın ortasında erkekler, Laura’ya sahip olabilmek için kendi hayatlarından vazgeçmek zorunda kalıyor. İşin garip yanı yaptıkları eylemlerin farkında değiller. Laura’ya doğru adım atarken battıkları sıvının ne olduğu, oraya giren bedenlerin başına ne geldiği (aslında Glazer bedenlere ne olduğunu gösteriyor ama spoiler vermemek adına ayrıntıdan kaçınıyor, yalnızca seyredenlerin bu kafa karışıklığını neden sorguladığımı anlayacağına inanıyorum) ise filmin zihinleri kurcalayan diğer soruları arasında.

derinin altında2

Eğer Glazer’ın filminde bir olay örgüsü var ise, o da Laura’nın insan formuna olan tutkusunun incelenmesidir. Başlarda sahilde gördüğü yalnız bir bebek dikkatini dahi çekmezken, zamanla insani duyguları gelişmeye başlayan uzaylı kadının arzuları muhtemel sonunu getiriyor. Yönetmen, Laura’nın şaşkınlıklarını, hırsını, üzüntülerini ve korkularını ardı ardına kamerasına kaydediyor. Harikulade görüntü yönetimi ve tüyler ürpertici müzik-ses kombosunun yardımıyla gerçek dünyadan kopan seyirci, Johansson’ın şapka çıkarılası olgun performansının etkisiyle bir anda Laura’nın içinde buluyor kendini. Onun hissizliği seyircinin hissizliği oluyor, onun metamorfozu seyircinin değişimi oluyor. Bu değişimler, filmin en duygusal sahnelerinden biriyle; Laura’nın önemli bir rahatsızlığı olan bir adamı minibüsüne almasıyla başlıyor. Adamla yaşadıklarının ardından aynanın karşısına geçen kadın, kendini sorgulamaya başlıyor. Bedenini hisseden, geçmişinin gölgelerinden arınmaya başlayan bir portre çiziyor. Sonrasında Laura, artık (kendince) bir insan olma yolunda ilerliyor.

Glazer, Derinin Altında filminin senaryosunun gücünü olmayan hikayesinden ve diyalog barındırmayan, tamamen karakterin performansı üzerine kurulu gidişatından besliyor. Tüm ipleri seyircisinin eline vermekten şüphe etmeden, harikulade bir yönetmen işiyle türler arasında küçük yolculuklar yapıyor. Kendine hayran bırakan görüntüleri, filmin teması kadar karanlık çekimleri ve karakterler yerine kulakları dolduran müzikleri ile teknik anlamda da hayli güçlü bir eser olan Derinin Altında için senenin övgüyü en çok hak eden gizli sanat eserlerinden diyebiliriz.

Diğer yazıları Burak Hazine

!f İstanbul’un Kapanış Filmi Richard Linklater’dan Boyhood

!f İstanbul’un kapanış filmi belli oldu: Richard Linklater’ın 12 yıla yayılan çekim...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir