Swim Little Fish Swim (2013) Yüz Küçük Balık Yüz

Daha önce bir kısa filmde birlikte çalışmış olan Fransız sinemacı Ruben Amar ve 23 yaşındaki Lola Bessis’in ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan Yüz Küçük Balık Yüz, sinemanın alışılageldik karakterlerinden farklı tiplemeler ve sanatla dolu bir yetişkinliğe geçiş öyküsü. Ünlü bir modern sanatçı olan annesine isyan ederek, vize süresi dolacak olduğu halde New York’ta kalan ve kendi sanatını özgürce icra etmeye çalışan Lilas, takıldığı erkeği bıraktığı için üç yaşında Gökkuşağı lakaplı sevimli bir kızları olan Leeward ve Mary çiftinin evine birkaç günlüğüne yerleşir. Bu sırada kendi sanat arayışına odaklandığı kadar, Leeward’ın kızının oyuncakları yardımıyla oluşturduğu güzel müzikleri de değerlendirmesi için yeni arkadaşına destek olur. Mary ise evini bir yabancı ile paylaşmaktan rahatsızdır, ayrıca kocasının düzenli ve ciddi bir işi olmasını; para kazanmasını ve böylece daha büyük bir eve taşınabilmeyi istemektedir. Bu üç hayat yer yer birbirine bağlı, çoğu zaman kendi akışlarında seyrederek Amerikan bağımsız yeni dalgasının sıradan bir ürününe konu oluyor.

Yönetmen ikili, filmleri hakkında yorum yaparken bunun bireysel bir büyüme ve gelişme hikayesi olduğundan bahsediyor. Kameralarını adeta bir mikroskop gibi kullanarak üç karakterin hayatının derinliklerine iniyor, onları gündelik, en somut halleriyle yakalamaya çalışıyorlar. Birbiriyle alakasız, kopuk bu üç yaşantıyı aynı çatı altında bir araya getirerek ortaya neler çıkabileceğine dair deneysel bir çalışma yapıyorlar. Bu yakınlık sayesinde de hayatlarının geri kalan kısmında atacakları adımları ne yönde değiştirebildiklerini gözlemliyorlar. Leeward ve Lilas’ın sanatçı kişiliklerini kullanarak, sanat camiasının içinde bulunduğu zorlu koşulları kolay ve basit bir yoldan anlatıyorlar. Her iki karakter de bir şekilde kendilerini birilerine kanıtlamaya çalışıyor: Leeward’ın karısı onun özgür bir müzisyen olmasına karşı çıkıyor, bir reklam müziği yapıp para kazanması için baskı kuruyor. Leeward bu baskı karşısında Mary’ye içindekileri dökmektense ona yalan söyleyerek, ondan gizli işler çevirerek sanatsal tatminini yakalamaya çalışıyor. Lilas’ın mevzusu ise biraz daha farklı. Dünyaca ünlü bir sanatçı olan annesinin muhafazakar sanat eğitimi anlayışından kaçan genç kız, kendi deneysel videolarını yaparak (gerçekten farklı bir atılım, değil mi?) sanatını konuşturmak istese de ailesinden gereken desteği bulamıyor. Annesiyle arasında koca bir okyanus olmasına rağmen baskıyı hissetmeye devam ediyor. Vize süresi yavaş yavaş dolduğu için de biçare ortalıkta gezinerek son bir umut ışığı arıyor.

swim_little_fish_swim

Aslında Amar ve Bessis, sanat ahalisinin yaşadığı bu basit gibi gözüken sorunlar üzerinden kendi meslekleri üzerine çıkarımlar yapmaya çalışıyor. Stüdyolar tarafından desteklenmeyen senaryoları mecburen kendi başlarına, minimal bir destekle filme çekmeye çalışan bağımsız sinemacıların yaşadığı güçlüklerin bir yansımasını izliyoruz Yüz Küçük Balık Yüz’de. Ortada “herkesten” farklı olmak için çırpınan iki sanat ruhu var fakat çevresindekiler onların da “herkes” gibi olması için ısrar ediyor. Leeward’ın Yahudi geleneklerini sıkı sıkıya yaşayan ailesinin, genç adama özgür sanat anlayışı konusunda destek olması da biraz samimiyetsiz ve reklam kokan hareketler gibi gözüküyor. Öte yandan Leeward’ın kendi içinde dahi desteği bulunmayan kapitalizm düşmanlığı, eşi Mary’nin ise alttan alta kapitalist düzenin bir kölesi gibi gösterilmesi de filmin göze fazla batan detaylarından diyebiliriz.

Sonuç olarak Yüz Küçük Balık Yüz, bağımsız yeni dalgacıların arasına katılmaya çalışan bu yönetmen ikilinin amaçlarına cuk oturan fakat indie kavramının suyunu çıkaran bir eser. Seyretmesi kişiyi sıcacık bir filmle baş başa bırakmış hissi yaratsa da yeni yönetmen adaylarının sinemayı bu kadar basit amaçlar uğruna aynı basitlikte kullanmamayı öğrenmesi için bir araç olacaktır.

Diğer yazıları Burak Hazine

11 Yılın En İyi 11 Oscar Şarkısı

Şarkılar çoğu film için vazgeçilmez ögelerdir. İzleyicinin diyaloglardan sıkıldığı anlarda ya farklı...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir