2014 Oscar Adayları: Peki Şimdi Nereye?

Bazı senelerin aksine pek de merakla beklemediğimiz 86. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Yönetmeninden oyuncusuna, teknik ekibinden ses sanatçılarına ve yapımcılara onlarca isim bu ödüle aday gösterilmişti. Kazansın ya da kazanmasın, sinema camiasının bu popüler isimlerinin önümüzdeki sene içindeki planları neler? 2014 Oscar adayları şimdi hangi projelerle karşımıza çıkacak? Gelin kısaca bir göz atalım.

Alexander Payne, ‘Nebraska’: Yönetmen bir sonraki özgün senaryo çalışmasını bitirmekle meşgul. Ayrıca bazı kaynaklara göre kendisi Paul Giamatti’nin rol alacağı eski projesi bilim kurgu hicvi Downsizing’i de tekrar programına sokmaya çalışıyor.

Alexander Payne,Alfonso CuaronAlfonso Cuaron, ‘Gravity’: J.J. Abrams ile birlikte senaryosunu yarattıkları NBC dizisi Believe, 10 Mart’ta ilk bölümünü seyirci önüne çıkaracak. Dedikodulara göre yönetmen Gravity’ye göre daha mütevazı bir film hazırlama aşamasında. Ayrıca oğlu Jonas Cuaron’un yöneteceği Desierto isimli filmin de yapımcılığını üstlenmiş durumda.

Amy Adams, ‘American Hustle’: Tim Burton’ın yeni projesi Big Eyes’da sanatçı Margaret Keane’e hayat verecek olan aktris ayrıca yeni Superman filminde Lois Lane karakterini bir kez daha canlandıracak. Son olarak Steve Martin imzalı Janis Joplin biyografisi Object of Beauty uyarlamasında oyuncu ve yapımcı olarak yer alacak.

Barkhad Abdi, ‘Captain Phillips’: İlk oyunculuk deneyimi ile Oscar’a aday olan Abdi’nin Güney Afrikalı maraton koşucusu Willie Mtolo’nun hayatını anlatan spor draması The Place That Hits the Sun filminde rol alacağı söyleniyor.

Bradley Cooper, ‘American Hustle’: Marvel’in Guardians of the Galaxy uyarlamasında bir rakuna sesiyle hayat verecek olan aktör henüz ismi belirlenmemiş Cameron Crowe projesinde yer alacak, ardındansa Clint Eastwood imzası taşıyacak olan American Sniper’da oynayacak. Sonbahara doğru da The Elephant Man için Broadway’in yolunu tutacak.

Bruce Dern, ‘Nebraska’: 77 yaşındaki aktör küçük bir kasabada bir postacıyı canlandıracağı bağımsız film Cut Bank’te yer alacak. Yeni kurduğu yapım şirketi sayesinde de Coast isimli bir drama örneğinin yapımcılığını üstlenecek.

British Academy Film Awards (BAFTA) 2014Cate Blanchett, ‘Blue Jasmine’: Terrence Malick’in iki ayrı projesinde yer alacak olan iki Oscar ödüllü aktris, Hobbit üçlemesinin son filminde ve Disney’in canlı aksiyon Sindrella uyarlamasında rol alacak. İlk olarak çekimlerine başlayacağı işi ise Rooney Mara ile rol alacağı lezbiyen draması Carol.

Chiwetel Ejiofor, ’12 Years a Slave’: Aktörün Nijerya’da geçen drama filmi Half of the Yellow Sun mayıs ayında ABD’de vizyona girecek. Oscar sonrasında ise Chris Pine ile birlikte kıyamet filmi Z for Zachariah’ı çekecek, ardından John Hillcoat ile Triple Nine isimli projesinde çalışacak.

Christian Bale, ‘American Hustle’: Cate Blanchett gibi iki ayrı Terrence Malick projesinde alacak ve 12 Aralık’ta vizyona girecek olan Ridley Scott filmi Exodus’ta peygamber Musa’yı canlandıracak.

David O. Russell, ‘American Hustle’: Jennifer Lawrence ile bir kez daha bir araya gelip vileda diye bildiğimiz temizlik aletinin mucidi Joy Mangano’nun biyografisini çekecek. Ayrıca ABC kanalında yayınlanacak ve ismi henüz belirlenmemiş bir TV dizisinin yönetici yapımcısı olacak.

Jared Leto, ‘Dallas Buyers Club’: Henüz bir film projesi olmayan aktör, müzik grubu Thirty Seconds to Mars ile dünya turnesine çıkmayı planlıyor.

Jennifer LawrenceJennifer Lawrence, ‘American Hustle’: Açlık Oyunları serisinin son iki filminin çekimlerini bitirecek. Dedikodulara göre genç aktris ya Jeanette Walls’un anılarından uyarlanacak olan The Glass Castle’da rol alacak ya da David O. Russell’ın Joy Mangano biyografisinde yer alacak. Yapımcı Harvey Weinstein’ın BAFTA Ödülleri sonrasında yaptığı açıklamaya göreyse Lawrence’ın bir sene oyunculuğa mola vermesi muhtemel.

Jonah Hill, ‘The Wolf of Wall Street’: 13 Haziran’da vizyona girecek olan 22 Jump Street’te rol alacak ve Fox’ta yayınlanacak olan True Story’de arkadaşı James Franco’ya eşlik edecek. Kendisi ayrıca The Ballad of Richard Jewell’da baş karaktere hayat verecek.

Judi Dench, ‘Philomena’: Oscar Töreni sonrasında Hindistan’a giderek The Best Exotic Marigold Hotel’in devam filmini bitirecek ve ardından Roald Dahl’ın Esio Trot eserinin uyarlamasında rol alacak.

Julia Roberts, ‘August: Osage County’: Ryan Murphy tarafından yönetilen HBO draması The Normal Heart’ta rol alacak güzel oyuncunun sonraki beyazperde projesi hakkında bir seçim yapmadığı biliniyor.

June Squibb, ‘Nebraska’: 84 yaşındaki aktris HBO dizisi Girls’te birkaç bölümde yer aldıktan sonra işlerine yine bir diğer HBO dizisi olan Getting On’da devam edecek.

Leonardo DiCaprioLeonardo DiCaprio, ‘The Wolf of Wall Street’: Bu sene dördüncü ve beşinci Oscar adaylıklarını elde eden aktörün önünde Olimpiyat draması The Ballad of Richard Jewell dahil pek çok seçenek olsa da henüz birini seçmiş değil.

Lupita Nyong’o, ’12 Years a Slave’: Kenyalı aktrisin Non-Stop isimli projesi şu an ABD’de sinemalarda boy gösteriyor. Gelecek projeleri üzerine bir tercih yapmadı.

Martin Scorsese, ‘The Wolf of Wall Street’: 1989’dan beri kafasında olan tutku dolu projesi Silence’ı hayata geçirmeye çalışacak. Japonya’da geçen filmde Andrew Garfield, Liam Neeson ve Adam Driver rol alacak; çekimler ise Tayvan’da yapılacak.

Matthew McConaughey, ‘Dallas Buyers Club’: 7 Kasım’da vizyona girecek olan Christopher Nolan filmi Interstellar’da rol alacak. Ayrıca Gus Van Sant’ın Sea of Trees isimli projesinde Japonya’nın İntihar Ormanı’na giden bir adamı canlandıracak.

Meryl Streep, ‘August: Osage County’: Ağustos ayında vizyona girecek olan The Giver’da ve aralık ayının merakla beklenen müzikali Into the Woods’da rol alacak. Ayrıca Tommy Lee Jones’un yöneteceği The Homesman ve Sarah Gavron imzalı Suffragette’te oynayacak.

Michael FassbenderMichael Fassbender, ’12 Years a Slave’: Yeni filmi X-Men: Geçmiş Günler Gelecek 23 Mayıs’ta vizyona girecek. Ayrıca henüz ismi belirlenmeyen Terrence Malick’in müzikal projesinde ve Slow West’te rol alacak. Oscar Töreni sonrasında hemen İngiltere’ye uçarak Macbeth’in çekimlerine devam edecek, devamında ise aksiyon filmi Trespass Against Us’ta yer alacak.

Sally Hawkins, ‘Blue Jasmine’: 16 Mayıs’ta gösterime girecek olan yeni Godzilla uyarlamasında rol alacak. İngiliz ergenlik drama-komedisi X Plus Y ve canlı aksiyon-CG karışımı proje Paddington’da oynayacak. Ayrıca FX kanalının How and Why isimli projesinin pilot bölümünde de yer alması bekleniyor.

Sandra Bullock, ‘Gravity’: The Minions isimli animasyonda seslendirme yapacak olan aktris bir sonraki projesi hakkında henüz karar vermiş değil. Bazı kaynaklara göreyse gündeminde iki proje var: suç draması The Perfect Heist ve kara komedi türündeki Our Brand Is Crisis.

Steve McQueen, ’12 Years a Slave’: En iyi film Oscar’ını kucaklayan 12 Years a Slave’in yönetmeni şimdilerde BBC ve HBO için senaryo yazmakla meşgul. Sıradaki projesi hakkında bir seçimde bulunmasa da kulaklarımıza çıtlattığına göre bir müzikal film yapmak istiyor.

Kaynak: The Hollywood Reporter
Diğer yazıları Burak Hazine

Denver Film Eleştirmenleri Ödülleri

En İyi Film: “The Tree of Life” En İyi Yönetmen: Terrence Malick,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir