Korku’nun Çocukları Neydi, Ne Oldu?

Korku filmlerinin en unutulmaz karakterlerini çocukların oluşturduğu su götürmez bir gerçek. Hayaletler, canavarlar ve daha niceleri seyirciyi korkutmakta oldukça başarılı olsalar da hiçbiri bir çocuğun saflığına saklanmış ürkütücülük kadar etkili değildir. Bugüne kadar korku sinemasında iz bırakmış tüyleri diken diken eden bu çocukların dünleri ve bugünlerine baktığımız “Korku’nun Çocukları” özel dosyası aşağıda. İyi okumalar!

Linda Blair, ‘The Exorcist – Şeytan’

William Friedkin’in kült korku filmi The Exorcist’te Regan karakteriyle izlediğimiz Linda Blair’in performansını unutmak bir hayli zor. Merdivenleri dört ayağı üzerinde inmesi, bezelye yeşili kusmuğu, pedere ettiği küfürlerle birlikte Blair’in performansı korku sineması tarihinde akıldan çıkmayacak bir portre çizmişti. The Exorcist II: The Heretic’te de aynı rolde karşımıza çıkan aktris, 80’lerde B filmlerinde rol alırken şimdilerde ise hayvan hakları aktivisti olarak kendini göstermeyi tercih ediyor.

Linda-Blair1

Daveigh Chase, ‘The Ring – Halka’

Japon korku filmi Ringu’nun Hollywood uyarlaması olan Halka (The Ring)’de ürkütücü kızımız Samara’yı oynayan Daveigh Chase, filmin en unutulmaz sahnelerinden biri olan televizyondan çıkma anında Martin Henderson’ın karakterini (ve kariyerini) öldürmek için harekete geçiyordu. Donnie Darko’da Samantha Darko karakterine de hayat veren Chase, Lilo & Stitch’in beyazperde uyarlamasında Lilo’ya sesiyle eşlik etmişti.

ring-chase

Harvey Stephens, ‘The Omen – Kehanet’

The Omen’de şeytanın ta kendisi diyebileceğimiz genç Damien karakteriyle karşımıza çıkan Stephens, ruhumuzu delip geçen bakışlarıyla korku sinemasının unutulmaz figürlerinden biri olmuştu. 1976 tarihli klasikten bu yana herhangi bir filmde oynamayan aktör, 2006 yılında Julia Stiles’ın bir filminde küçük bir rolde gözükmüştü. Harvey Stephens, hala korku filmi söyleşileri verip imza dağıtan ve hayranlarıyla fotoğraf çektiren biri.

Harvey-Stephens1

Isabelle Fuhrman, ‘Orphan – Evdeki Düşman’

Çocuklarını kaybeden bir çiftin bir yetimi evlat edinmesini anlatan Orphan’daki yetim Esther karakterine hayat veren Isabelle Fuhrman, filmi çekileli henüz birkaç yıl geçmesine karşın adeta evrim geçirmiş durumda. Geçtiğimiz sene The Hunger Games’te Jennifer Lawrence’la birlikte boy gösteren aktris, David Gordon Green’in yeniden çektiği Suspiria’da rol alacak.

orphan

Danielle Harris, ‘Halloween 4’ and ‘Halloween 5’

Michael Myers’ın yeğeni rolünde hem Halloween 4’te hem de Halloween 5’te Jamie Lloyd karakterine hayat veren Danielle Harris, dördüncü filmin sonunda masum bir kızdan soğuk ve ürkütücü bir hale dönüşüyordu. Free Willie ve Roseanne’de oyunculuğunu sergiledikten sonra Nickelodeon dizisi olan The Wild Thornberries’te seslendirme yapan Harris, Hatchet üçlemesi ve Stake Land’de de boy gösterdi.

harris

John Franklin, ‘Children of the Corn – Mısır Çocukları’

Her ne kadar Children of the Corn’u izleyen çoğu insan kırmızı kafalı Malachai’dan korkmakta ısrarcı olsa da filmin asıl etkisini gösteren karakteri Isaac’ti. Stephen King’in aynı isimli kısa öyküsünden beyazperdeye uyarlanan filmde John Franklin, söz konusu ürkütücü çocuğu oynamıştı. 1999 yapımı “Children of the Corn 666: Isaac’s Return” yapımında da aynı rolü üstlenen Franklin, daha sonra The Addams Family ve onun devamı niteliğindeki Addams Family Values’ta boy gösterdi.

John-Franklin1

Lisa ve Louise Burns, ‘The Shining – Cinnet’

Stephen King’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan The Shining’te, pek ünlü Grady ikizlerine hayat veren Lise ve Louise Burns, filmde Danny Torrance’a kendileriyle oynaması için Overlook Oteli’nin koridorlarında yalvarıyordu. O günden beri hiçbir filmde oynamayan ikizler akademik kariyerlerini ön plana çıkararak yaşamlarına devam etti. Lisa edebiyat okurken Louise ise mikrobiyolog olmayı tercih etti.

Lisa-and-Louise-Burns1

Lina Leandersson, ‘Let the Right One In – Gir Kanıma’

2008 tarihli İsveç filmi Let the Right One In, oldukça iyi eleştiriler almış bir korku sineması örneğiydi. Lina Leandersson ise bu filmde androjenik bir vampire olan Eli’a hayat veriyordu. Genç aktris şimdilerde İsveç’te çekimleri devam eden The Arbiter ve Tenderness isimli iki filmde rol alıyor.

Lina-Leandersson-Life-Mag1

Miko Hughes, ‘Pet Sematary – Hayvan Mezarlığı’

Bir diğer Stephen King uyarlaması olan Hayvan Mezarlığı’nda Miko Hughes, bir kamyon kendisine çarptıktan sonra babası tarafından bir hayvan mezarlığına gömülüp tekrar dirilen genç çocuk Gage’e hayat vermişti. Daha sonra Wes Craven’in New Nightmare filmi ile Apollo 13 ve Spawn’da da boy gösteren aktör en son Remains ve Tropic Thunder yapımlarında gözüktü.

Miko-Hughes1

Mischa Barton, ‘The Sixth Sense – Altıncı His’

M. Night Shyamalan’ın Altıncı His filminde ürkütücü hayalet kız olarak karşımıza çıkan Mischa Barton, daha sonraları ünlü gençlik dizisi The O.C.’de başrolde oynadı. Sinema seyircisi kendisini, yemyeşil kusmuğu ile Haley Joel Osment’i korkutan küçük kız olarak hatırlayacak belki fakat kendisi 2008 yılında yine Bruce Willis ile The Assassination of a High School President’ta da rol aldı.

Mischa-Barton1
Bu yazı İngilizce’den çevrilmiştir.
Diğer yazıları Burak Hazine

Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

Eğer anadili İngilizce olan birinin hayat hikayesini beyazperdede seyrediyorsanız ve o film...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir