Beş Ayrı Distopya, Tek Hedef: Uyumsuz (Divergent)

Hollywood yapımcıları fantastik konuların peşinde koşarken dünyaca ünlü yazar Veronica Roth’ un Uyumsuz (Divergent) adlı romanını keşfetmiş. Neil Burger’ in yönettiği Evan Daugherty ve Vanessa Taylor ikilisinin senaryosunu yazdığı eser, son dönemde sinemada kurgusal öykülerin getirdiği başarısızlığı bir nebze bizlere unutturmuş gözüküyor. Filmle ilgili birçok noktaya değineceğim, ama öncelikle sektör olarak bestseller serisinden bir konuyu beyazperdeye aktarmanın ne derece doğru karar olduğunu vurgulayayım. Sonuçta tüm dünyanın heyecanla okuduğu bir serinin ete kemiğe bürünmüş halini izlemek son derece keyif veren bir durum. ‘Divergent’, ‘Meraklı Bekleyiş’, ‘Sert İntikamlar’, ‘Korku Dolu Dakikalar’ algısından hareketle gerilim dolu olayları bizlere yaşatırken, beklenmedik aşkın getirisini sunarak okuyucusunu şaşırtan Genç Veronica Roth’u iyi yorumlayan bir senaryo ekibiyle karşı karşıyayız. Gerçi filmde romandan bağımsız biçimde karakterlerde değişikliklere gidilmiş.

Konuda insanlar, her biri belli bir erdemi yaşamaya adamış beş topluluğa bölünmüş. ‘Dürüstlük’, ‘Bilgelik’, ‘Cesurluk’, ‘Fedakarlık’ ve ‘Dostluk’ insanların geleceğini özetleyen, kısacası dünyanın yaşama biçimini aktaran ayrıntılar. Tris’in şehrinde 16 yaşına gelen bireyler bu erdemlerden bir tanesini tercih ederek, sadece o amaç doğrultusunda yaşamlarını sürdürüyor. Kahramanımız seçeceği bölümler için sınava alındığında umulmadık bir durum ortaya çıkıyor. Gözetmenin ‘uyumsuz’ olmakla nitelendirdiği Tris üç seçenekten birisini seçmeye zorlanıyor. Çevresel faktörlerin devreye girmesiyle beraber ‘cesaret’ grubunun içine dahil olan 16 yaşındaki genç, bundan sonra başına geleceklerle beraber filmin kaderini etkileyen bireye dönüşür. Geçtiği zor koşullarla beraber geçmişin izlerini zihninden atıp, başkarakter olma yolunda emin adımlarla ilerler. Çeşitli testlerin içinde acımasız olmakla merhamet duygusunu keşfetmek serüvenini tamamlarken Four’ un devreye girmesi fazlaca sürrealist olan olayları insani boyutlara çeker. Yakınlaşmalar, beraberlik duygusu, iç savaş içinde çıkış arayan karakterler, filmin ana hatlarını oluşturur. Olayları kısaca özetlersek; savaş sonrası distopik bir bölünmenin içinde yaşayan insanların hikayesi anlatılır.

divergent-poster-moviewallpaperdivergent-2014-movie-wallpaper-wide-or-hd-movies-wallpapers-wcmehfbm-1366x768

Shailene Woodley’ in ‘Tris’ karakteriyle başrolde görev aldığı filmde, ‘Four’ rolünü başarılı oyuncu Theo James canlandırmış. Yönetmen Neil Burger romanın sıkıcı atmosferinden çıkış aramak için karakter sayısını arttırıp, kişiler arasında süregelen iç savaşı destansı öyküyle bütünleştirmiş. Aslında olayların sirkülasyonuna baktığımız zaman karşımıza Harry Potter’la benzer ilişkili bir konu çıkıyor. Tris’ in ‘fedakarlar’ grubunda olan aileden kopup başka bir erdem bölümüne dahil olduğu test sahnesi, Harry Potter filmlerindeki sahnelerle birebir benzeşiyor. Zaten dikkat edin, roman bir seri şeklinde yayınlanan konuların bütünü. Bilimkurgu mantığını geniş karelerle göstermeden ilk 40 dakikada büyülü atmosferle seyirciyi şaşkına çeviren yönetmen, anlatısına derin bir felsefe yükleyerek filmdeki başarısını kanıtlamış. Savaş sahnelerini abartmadan daha çok ‘erdem’ olgusundan hareketle konuya felsefe katma uğraşı göstermek yerinde bir karar. Filmi izlemeye gittiğinizde sakın Star Wars tadında bir macera aramayın. Burada hayallerin ötesinde insani duyguları ağır basan olay analizleri var. Sizler koltuğunuza yaslanıp erdem duygunuzun hangisine kaydığını hayal edin. Yönetmenin yapmak istediğide aslında tam olarak bu. Shailene Woodley’ in hareket bütünlemesinde gösterdiği performans tek kelime ile dört dörtlük. Fakat Theo James’ in oynadığı Four karakterinin olaylara girişi çok hızlı. Yan karakterlerinin sayıca fazla olması tekdüze sıkıştırılmış olay görüntüsünü yıkıyor.

Uyumsuz (Divergent) yeni Harry Potter olur mu? Yani iki filmi kıyaslamak ne derece doğru, bu da tartışma konusu; ama biz eleştirmenlere kalırsa farklı bir tatta, farklı bir solukta, sıradışı, daha insani seri filmler bizleri bekliyor. Yönetmen Neil Burger’ in başarısını mutlaka görün.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Kadını Anlayan Yönetmenden Harika Bir Film: Frantz (2016)

8 Kadın (2002), Kadın İsterse (2010), Evde (2012), Genç ve Güzel (2013),...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir