En İyi 10 Modern Siyah Beyaz Film

Kimilerine göre (bu kimileri ünlü şarkıcılar olabiliyor) siyah beyaz ve diyalogsuz filmler, beyazperdeye yakışmayan ve para sömüren; zamanı geçmiş saçmalıklar olarak değerlendiriliyor iken gerçek sinemaseverler hiçbir zaman yedinci sanatın çıkış noktasına böylesi saygısızlıklar yapma gafletine düşmez. Lumiere Kardeşler ve George Melies’ten bugüne, sessiz ve siyah beyaz filmlerin modası zamanla geçmiş olsa da sinemacılar monokromdan tamamen uzaklaşmayı hiçbir zaman seçmedi. Bu listede ise son 20 yılda siyah beyaz sinemaya hizmet eden eserlerin önemli bir takım örnekleri yer alıyor. Aklınıza gelen ve eklemek istediğiniz filmleri belirtmekten çekinmeyin!

Satantango (1994)

Yönetmen: Béla Tarr 

Bela-Tarr-2-Satantango

Listenin başyapıtını ilk sıradan vermek heyecanı biraz olsun söndürüyor. Macar sinemacı Bela Tarr’ın sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran filmlerinden yalnızca biri olan Şeytanın Tangosu, tamı tamına yedi buçuk saatlik süresiyle biliniyor desek yalan olmaz -elbette bu, yalnızca filmi seyretme zahmetine girmeyenler için geçerli bir tanım. Filmin 80’lerde, komünizm sonrası Macaristan’ın bir köyünde geçen öyküsünde seyirci gibi karakter köylüler de bir bekleyiş içindedir. Ölmüş olduğu düşünülen bir adam, bu bekleyiş esnasında birden ortaya çıkar ve bazı şeyler karışır. Artık bu adamın köye gelişinden öncesi ve sonrası vardır.

Ed Wood (1994)

Yönetmen: Tim Burton

ed-wood-1994-003-johnny-depp-martin-landau-00m-x3e

1982 tarihli Vincent ve 1984 tarihli Frankenweenie isimli kısa metraj stop-motion animasyonlarıyla (siyah beyaz) sinemaya ilk adımlarını atan Tim Burton, 1994 yılına geldiğimizde Batman ve Edward Makaseller gibi büyük gişe başarıları elde etmiş filmler de yapmış olarak yeni bir siyah beyaz filme kendini hazır hissetmişti. Glen or Glenda, Plan 9 from Outer Space gibi şöhretten yoksun filmlerin yönetmeni/senaristi Edward D. Wood Jr’ın hayatının anlatıldığı siyah beyaz Ed Wood, Johnny Depp ve Martin Landau’nun başrollerinde hayata geçirilmişti. Yönetmen daha sonra 2012 yılında dünyanın ilk monokrom 3 boyutlu stop motion animasyonu olan Frankenweenie ile karşımıza çıktı.

Diğer yazıları Burak Hazine

Legolarla Oscar 2011 – Bölüm 2

İlk bölümde lego karakteri ile yapılan film afişlerine burada göz atmıştık. Şimdi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir