Enemy (2013) Düşman

Dostoyevski’nin aynı isimli romanından uyarladığı The Double ile şimdiden senenin en iyi filmlerinden birine imza atmış olan Richard Ayoade’nin izinden giden Denis Villeneuve, José Saramago’nun The Double isimli romanını beyazperdeye taşıyor. Aynı isimli farklı kitaplardan uyarlanan bu filmler benzer öyküler sunarken bu sene iki filmle (diğeri Prisoners) karşımıza çıkan Villeneuve’ün gerilimin sularında kendinden emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. İçimdeki Yangın ile herkesi kendine hayran bırakan yönetmen, 33. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen diğer filmi Prisoners ile iddialı olmayan bir ters köşe hikayesi yarattıktan sonra bu filmdeki başrol oyuncusu Jake Gyllenhaal’u tekrar yanına alıp Düşman’da insan zihninin derinliklerinde tutunmakta güçlük çekecek, en korkulu rüyaların bile dayanamayacağı zorlukta bir hikaye işliyor.

Donnie Darko’da gerçekle bağı kopmuş bir genci canlandırarak ünlenen Gyllenhaal, seneler sonra benzer bir işte, aynı derecede hayranlık uyandıran bir performansla (daha doğrusu çifte performansla) karşımıza çıkıyor. Üniversitede tarih öğretmenliği yapan Adam’ın seyrettiği bir filmde bilinç altına kazınan bir sahne, onun filmi tekrar seyretmesine yol açar. O sahnede yer alan otel görevlisinin kendisine birebir benzediğini fark ettikten sonra oyuncunun kim olduğunu araştırmaya başlar. Kısa bir arayıştan sonra bedeninin her yönüyle kendisinin kopyası olan Anthony ile tanışır fakat artık işler beklediği kadar sıradan seyretmemektedir. Sevgilisi, annesi ve Anthony’nin karısı meseleye müdahil oldukları zaman Adam için neyin gerçek neyin hayal ürünü olduğunu çözmek korkunç güç bir hale bürünür.

an-enemy-223579l

Anthony’nin, Adam’ın sevgilisi Mary (Mélanie Laurent) ile kaçamak yaşaması üzerine tarih öğretmeninin kopya kişiliğinin yerine geçmesi onun zihninde bazı soruları yanıtlayabilse de ne karakterin kendisi ne de seyirci bu cevaplardan tatmin olamıyor. Villeneuve’ün yarattığı bu hipnotik ve saykedelik evren, an be an içinden çıkılması güç bir modern insan problemine dönüşüyor. Yönetmenin durmaksızın yüksek binaları kadrajına alması gibi detaylar da şehirleşen toplumun getirisi (ya da götürüsü?) olan psikolojik bunalımların içinde gezindiğimiz bir hikayenin sinyallerini veriyor. Zengin adamların mistik cinsel eğlencesi diyebileceğimiz bir sahneyle açılan film, gizem ve ürperti dolu seyrini bu andan itibaren sürdürürken Adam karakterinin Anthony ile zihinsel bir bağının oluşunu da söz konusu açılış sekansına dayandırarak işliyor. Anthony’nin bilinç ve belleği, Adam’ınki ile bağlanmış olması Anthony’nin korkularının Adam’a aktarımına ön ayak oluyor. Filmdeki tarantula imgesi, bir yandan bu zihin bağını temsil ederken öte yandan karakterin içinden çıkılmaz bir varsanı ve sanrı savaşı verdiği hissini doğuruyor.

AN_ENEMY_01

Hikayesi böylesi gizemli bir yapıya sahip olan Düşman, iyiyle kötünün savaşı atmosferini de her anında koruyor. Adam ve Anthony’nin bir bedendeki iki zıt kişiliği; doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü, güzelle çirkini temsil etmesi fikrine de açık olan film, Villeneuve’ün her şeyi sır gibi saklamasından mütevellit tek bir noktaya ulaşmaktansa bir noktadan çıkan pek çok sayıda doğrunun olduğu bir saçağa benziyor. Seyircinin Düşman’dan farklı mesajlar alması, aynı hikayedeki zihin bulanıklığı gibi, milyonlarca bağlantının yer aldığı beynimizdeki farklı yolakların sayısız olasılık üzerine kurulu kombinasyonları üzerinden çalışıyor. Açılışta karşımıza çıkan “Chaos is merely order waiting to be deciphered (‘Kaos, deşifre edilmeyi bekleyen düzendir’ şeklinde çevrilebilir)” cümlesinde bahsedildiği gibi karmaşanın yarattığı etki ve zihinde ona oluşan tepki de aynı prensibe gönderme yapıyor.

David Lynch filmlerinin anlaşılması güç yapısında seyreden, Hitchcock-vari çıldırtıcı bir gerilim olan Düşman, Villeneuve’ün Tutsaklar’ına göre daha başarılı bir iş. Jake Gyllenhaal yönetmenin diğer filmindeki başarılı performansının kat be kat üstüne çıkarak kariyerinde önemli bir virajı alıyor. Nihayetinde önümüze sunulan şey ise sinematografik açıdan kıymetli, görevini layığıyla yerine getiren bir psikolojik gerilim. Modern olmanın en büyük korkumuz haline geleceğinin tellallığını yapması açısından distopik sınıflandırmaya tabi tutmak ise hiç abartı olmaz.

Diğer yazıları Burak Hazine

Narayama-bushi kô (Narayama Türküsü – The Ballad of Narayama)

2006 yılında aramızdan ayrılan bol ödüllü Japon yönetmen Shohei Imamura’nın 1983 yılında...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir