A Haunted House (2013) Anormal Aktivite

Filmler vardır, yedinci sanattır. Bir de filmler vardır, onları video çalışması yerine film olarak nitelendirmemizin sebebi beyazperdede gösterilme şansını elde etmeleridir. İlk grup dünya sinemasının nadide örnekleri ve sinemaseverlerin aşina olduğu yapımları kapsarken ikinci grup Türkiye sinemasının ve ülkemiz sinema seyircisinin fazlasıyla aşina olduğu bir takım çalışmalardan oluşur. Öte yandan sinemanın sanata mı yoksa eğlenceye mi hizmet ettiği uzun sürelerdir her iki tarafça güçlü argümanlarla savunuluyor. Diğer sanat dallarının -hayatın önemli bir parçası haline gelen müzik dışında- duygulara ve zihne hitap etmeden salt eğlence mantığıyla yeşermiyor oluşundan yola çıkarak yedinci sanatın varoluş amacını da pek fazla analize ihtiyaç duymadan açıklayabiliriz.

Bazı çalışmaları her seyredişimde bu konu üzerinde düşünmeye başlıyor, çok geçmeden hayatta kafaya takacak daha ciddi problemler var diyerek geçiştiriyorum lakin sinema açısından onun doğduğu topraklardan beslenmeyi seven biri olarak rahatsızlık duymamak imkansız. Bundan seneler önce Korkunç Bir Film adı altında, korku filmlerini tiye alan çalışmanın tadında bırakılmamış olması elbette ana problem. Neredeyse her sene yeni benzer çalışmalarda insanları salonlara çekmeye çalışan ve bunlara para yatırmaktan hiçbir şekilde çekinmeyen yapımcılar bu sene de Paranormal Activity ismiyle gerilim türüne yeni bir soluk getiren (lakin kısa sürede peşinden dört beş film sürükleyen) bir filmin parodisi ile karşımızdalar. Anormal Aktivite adı altında ülkemizde gösterilen film, daha önce beyazperde deneyimi olmayan amatör isim Michael Tiddes imzası taşıyor. Yine Korkunç Bir Film serisinden gözümüzün aşina olduğu Marlon Wayans ise filmde hem senarist hem de esas erkek sıfatıyla boy gösteriyor.

hauntedhouse

Anormal Aktivite’nin konusunu tahmin etmek çok da zor değil. Eline aldığı kamerayla kendisine taşınacak olan kız arkadaşına küçük bir sürpriz yapmaya hazırlanan Malcolm’ın yaşadığı ilk şok, lanetli diyebileceğimiz kadın Kisha’nın arabasını park ederken genç adamın köpeğini ezmesiyle başlıyor. Bunun ardından ucuz mizahın yanında herhangi bir gerilim/korku filminde görebileceğimiz klasik oyunlar düşük dozda sıralanmaya başlıyor. Paranormal Aktivite’den bildiğimiz meşhur yatak odası sahnesi akla gelebilecek her türlü malzemeye konu olarak seyirci eğlendirilmeye çalışılıyor; tüm bunlar olurken Malcolm’ın yardımına bir grup hayalet avcısı ve janr filmlerinin olmazsa olmazı bir rahip koşuyor. Gereksiz diyaloglardan beslenen manasız derecede uzun bir senaryo eşliğinde seyrettiğimiz Anormal Aktivite’nin öncüllerinden farkı ise büyük oranda tek bir filmden besleniyor oluşu. Her ne kadar bir takım popüler filmler (The Conjuring gibi) ve günümüz popüler kültürünün artık usandıran ögelerinden esinlenmeler(!) olduğuna şahitlik etsek de temelinde Paranormal Aktivite gibi gerek türüne hizmet eden gerekse gişede beklenenden fazlasını elde eden başarılı bir filmin parodisinin bu kadar amatör oluşu hayal kırıklıklarının en büyüğü. Elbette parodi yapımları seyrederken bir şey umarak seyretmiyoruz lakin bu gözler The Cabin in the Woods gibi korku sinemasını tiye alan komedi yapımlarını da gördü. Onların yanında birkaç öğrencinin telefon kamerasıyla çekebileceğinden hallice Anormal Aktivite gibi yapımların hala vizyon şansı buluyor olması bile bir mucize. Eh, sinemaseverler olarak “madem sinema yerine video çalışması olduğunu düşünüyorsun, niçin seyretme zahmetine giriyorsun” diye sorabilirsiniz. Merak başa bela; böyle filmler de hakeza. Akıllanmak umuduyla.

Dipnot: Puanlama elbette yok.

Diğer yazıları Burak Hazine

Copie Conforme (2010) Aslı Gibidir

Sinemaya olan merakım –biraz da yaşım gereği- uzun bir geçmişe dayanmıyor. Bu...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir