Sinemanın Maskelerle İmtihanı – En İyi 10 ‘Maskeli’ Film

Lenny Abrahamson’ın İngiliz kara mizahıyla absürt komedisini tuhaf biçimde harmanladığı yeni filmi Frank‘in 2014 sinemasını şenlendirmesinden mütevellit sinemanın maskeli kahramanlarına göz atmanın doğru olacağını düşündük. Taktıkları maskelerle sinema tarihine konu olan kahramanları ve yer aldıkları filmleri kronolojik olarak sıralayalım dedik. Lafı fazla uzatmadan gerilimden korkuya, komediden drama pek çok türden eserler barındıran En İyi 10 ‘Maskeli’ Film listesine geçelim:

Les Vampires (1915)

Yönetmen: Louis Feuillade

vampires-les-1915-001-man-and-irma-vep-poster-00n-uzi (1)

Feuillade’in 10 bölümden oluşan ve toplamda yedi saat süren bu eseri için maskeli kötü karakter tiplemesinin prototipi demek doğru olacaktır zira Hollywood’un sonraki yüzyıl boyunca yarattığı malum karakterler bu filmdekinin birer yansıması niteliğinde. Les Vampires hepimizin bildiği vampirlerden ziyade bir grup suçluyu anlatıyor ve bu grubun başında, baştan aşağıya siyahlara bürünmüş, hatta bazı zamanlarda sadece gözleri gözüken esrarengiz Irma Vep yer alıyor. Onun bu hali hem bir terörist hem de bir cellat izlenimi uyandırıyor ve açıkça Kedi Kadın’ın çeşitli uyarlamalarının esin kaynağını oluşturuyor.

The Phantom of the Opera (1925)

Yönetmen: Rupert Julian

phantom-of-the-opera-the-1925-003-lon-chaney-mary-philbin-00m-fjb

Elbette bahsettiğimiz film Joel Schumacher’in 2004 tarihli denemesi değil. Gaston Leroux’nun 1910 tarihli romanı bugüne kadar sayısız kez gerek beyazperdeye gerekse tiyatro sahnesine uyarlandı fakat ilk Hollywood uyarlaması hala romanın atmosferini en iyi yansıtan eserlerden biri olarak görülüyor. Başroldeki Lon Chaney iki maske birden kullanıyor: İlki geceleri Paris Operası’nda sinsice dolaşırken taktığı daha ciddi maske, ikincisi ise Chaney’in kendisinin tasarımı olan ve Christine karakteriyle yüzleştiği grotesk maske. Hayalet’in maskesiz halinin de bir maskeymişçesine ürkütücü olduğunun altını çizmek gerekiyor -en azından romanda Hayalet’in doğuştan deforme olduğu yazıyor. Operadaki Hayalet’in aynı zamanda Avrupa’nın ünlü kültürü maskeli balo geleneğine önemli bir tasvir olduğunu da belirtmek gerek.

Diğer yazıları Burak Hazine

Altın Koza’nın Jüri Üyeleri Belli Oldu

15 – 21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 21. Altın Koza Film Festivali...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir