Tarkovsky’den Polaroid Kadrajlar

“Tarkovsky bazen zamanın uçup gittiğini düşünür ve onu durdurmak isterdi; bunu hızlı Polaroid çekimler sayesinde yapabildi. Göze gözükenleri son kez görmenin verdiği melankoli, bu imgelerin bizde bıraktıkları gizemli ve şiirsel cevherin kendisidir. Bu da, Andrei’nin kendi küçük zevklerini başkalarına göstermek için seçtiği bir yoldur. Ve o zevkler, pervasız bir vedanın hissiyatıdır” diyor Tonino Guerra, Instant Light: Tarkovsky Polaroids kitabının giriş kısmında.

Dünya sinemasının en önde gelen yönetmenlerinden olan Andrei Tarkovsky’nin 1979 ile 1984 seneleri arasında Rusya ve sürgün olarak gönderildiği İtalya’da çektiği 60 Polaroid fotoğrafı barındıran bu kitabı yayınlamamız mümkün olmasa da, üstadın filmleri kadar kıymetli olan çektiği birkaç fotoğrafını sizlerle paylaşıyoruz. Stalker‘ın tema müziğini açtıktan sonra görsellere geçiş yapmayı deneyin, bu kısa nostaljik yolculukta bırakın müzik de ruhunuza işlesin.

 

Diğer yazıları Burak Hazine

“Oscar’ın Yabancıları” İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema, Oscar heyecanı yaklaşırken, “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine...
Devamı

1 Comment

  • Bize sanki kendi aile albümümüzden fotoğraflara bakar gibi içten ve samimi filmler bırakan, kendi içimizdeki ‘ayna’nın karşısına geçiren Büyük Usta, huzur içinde yatsın. Benim için sadece bir yönetmen değil, en büyük sinema bilgelerinden biridir kendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir