25. Ankara Film Festivali’nden Öneriler – 1

5 Haziran’da başlayan 25. Ankara Uluslararası Film Festivali, yoğun bir gösterim programının ardından 15 Haziran Pazar günü son gösterimlerini gerçekleştirmiş olacak. Ben de hafta sonunu sinemayla doldurmak isteyen Ankaralılar için 14 haziran programını hakkında  -kaçırılmaması gerektiğini düşündüğüm iki filmi de detaylandırarak-  film seçiminde yardımcı olabilecek birkaç satır yazmak istedim.

19:00/1. Salon Salyangozlar ve İnsanlar-2012/Romanya

Gerçek bir hikayeden esinlenen film, “Komünist” diktatör Çavuşesku rejiminin yıkılmasının sonrasında kapitalist eklemlenmeyi sağlama çabası içerisinde olan ve dolayısıyla pek çok siyasi, sosyal ve ekonomik değişimin yaşanmakta olduğu 90’ların Romanya’sında geçiyor. Küresel sermaye gözünü eski blok ülkelerindeki yüksek kar marjlarına dikmişken, iflas etmiş bir araba fabrikasının da dev bir Fransız şirkete satılması gündeme gelir. Bu ihtimalin gerçeleşmesi durumunda ise pekçok işçi işsiz kalması kaçılınmaz olacaktır. Bunun üzerine işçiler sendika liderleri önderliğinde bu felaket sonucu engelleme çabasına girişirler. Ortaya ilginç bir fikir atılır; ellerindeki tek sermaye olan spermlerini satarak elde ettikleri gelirle fabrikayı almaya çalışacaklardır. Fakat eski blok ülkelerinin birinde iflas etmiş bir fabrikada çalışan “sıradan” bir işçinin sperminin çok talep görmediğinin anlaşılması serbest piyasanın ve “görünmez el”in vizcansızlığının anlaşılmasıyla eşzamanlı gerçekleşir.

Renkli çekimleri ve dönemin havasını anlatan müzikleriyle Salyangozlar ve İnsanlar, bugün izleyebileceğiniz güzel filmlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

21:30/3. Salon Rekonstrüksiyon-1968/Romanya

Festival’de kesinlikle kaçırılmaması gereken filmlerin başında Lucian Pintilie imzalı Rekonstrüksiyon geliyor. 1968 yılında gösterime girmesinin hemen ardından yasaklanmış ama 1970 yılında Cannes’da gerçekleşen gösterimiyle kendinden fazlaca bahsettirmeyi başarmış olan film, Komünist rejimin sıkı kuralları altında dönemin siyasi sistemini son derece keyifli ve benzersiz bir uslupla hicvetmeyi başarıyor. Film, 19688/69 döneminin politik konjonktürü ile Batı Avrupa’daki komşularında çekilen Godard’ın Weekend’i ve Pasolini’nin Teoreması’na benzemekle birlikte  aynı zamanda Romanya’ya özgü pekçok unsuru da barındırıyor.

Bir barda çalışan yaşlıca bir adam, kavga etmekte olan iki genç ayırmaya çalışırken kafasına aldığı darbe sonucu yaralanır. Yaşlı adamı yaralayan gençlerin de devletin savcısı ve askeri tarafından cezalandırma telaşı başlar. Cezaevine gönderilmeden önce ise alkolun zararlarını anlatan bir “kamu spotu” filminde oyuncu olmaları gerekir. Çekimler sırasında ise gençler otorite dışı davranışlarıyla otoritenin unsuru olan askeri ve savcıyı çılgına çevirirler.Bir anlamda bu çatışma bürokrasinin hantallığı ve iktidarın “mantığı” ile gençliğin özgürlüğü ve özgürlüğün o muhteşe “mantıksızlığı” arasında gerçekleşir. Filmdeki tek kadın karakter olan Paveliu ise 68’in tüm mülksüzleştirici ve feminist fikirleriyle, olan bitenleri ve Rekonstrüksiyon’u(yeniden yapılanmayı) büyük bir neşe ile izlemektedir.

Festival Programında yer alan Pintilie’nin diğer filmi “Bir İşkencecinin İkindisi” de günün önemli alternatiflerinden biri durumunda.

Ayrıca festivalde henüz gösterimi gerçekleştirilmemiş olan yine Romanya yapımı “Kapitalizm- Bizim Gizli Formülümüz(2010)” ve Almanya yapımı “Sarı Köpeğin Yuvası(2005)” Cumartesi günü ilk kez Ankaralı seyircilerle buluşmuş olacak. Dünya sinema tarihinin en önemli filmlerinden olan Harp Esirleri(1939) ile eşsiz Terry Gilliam’ın eşsiz bilimkurgusu Brazil(1985) yine aynı gün gösterimi yapılacak filmler arasında. Son olarak Amerikan Bağımsız sinemasının başarılı bir örneği olan “200.000 Kir(2012)”in de atlanmaması gereken seçeneklerden biri olduğunu belirtmeliyim.

İyi seyirler!

Bu yazı Sebati Ladikli tarafından kaleme alınmıştır.
Diğer yazıları Konuk Yazar

Gerçekliğe Bir Alternatif: Paprika

“Bugün hava rüyalı.” Filmden bu alıntı ile başlamak istedim yazıya çünkü Satoshi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir