En İyi 10 Futbol Filmi

2014 FIFA Dünya Kupası Brezilya’da başlamış ve umutlarla beklentiler milletler için bir kez daha yeşermişken spor filmleri arasında en popüler alt klasmandan futbol filmlerine bakmak için daha iyi bir zaman olabilir mi?

Futbol ile sinemanın ortak noktaları olduğunu kabul etmek gerek zira her ikisi de popüler kültüren fazlasıyla etkilenen; eğlence ile sanatı bir araya getiren sektörler. Her ikisi de insanlara ilham veriyor, her ikisi de birilerine hayallerinin kahramanlarını sunuyor, (bizim için) en güzeli de takıntı haline gelebiliyor.

Aşağıda sinemada futbolun en iyi, en iddialı tasvirlerinin 4-4-2 formatındakiEn İyi 10 Futbol Filmi listesi mevcut. Sizin sevdiğiniz futbol filmlerini eklemekten çekinmeyin.

The Arsenal Stadium Mystery (1939)

Yönetmen: Thorold Dickinson

arsenal-stadium-mystery-the-1939-001-football-ground-on-a-round-table-discussion-00m-uuf

Efsanevi teknik adam George Allison ve onun harikalar yaratan Arsenal Prömiyer Lig takımı bu güzel oyunun sinemadaki ilk temsillerinden birinin başrol oyuncuları. Amatör takım The Trojans’a karşı oynanan bu kurmaca yardım maçında rakip takımdan bir oyuncunun ani ölümü üzerine olaylar gelişiyor ve merhumun ölüm sebebinin zehirlenme olduğu anlaşıldığındaysa hem takım arkadaşları hem de metresi cinayetin odak noktası haline geliyor. Leslie Banks’in canlandırdığı dedektif ise bu gizemi çözmek için mevzuya dahil oluyor. Film Highbury Stadyumu ile Arsenal’in kendi evinde çekilmiş ve spor filmlerinde gerilimin ilk örneklerinden biri olmuş. Martin Scorsese ise film hakkında “spordan (futbol ya da topla oynanan herhangi bir şey) haz etmeyen biri olmama rağmen maç sahnelerine bayıldım” yorumunu yapmıştı.

The Golden Vision (1968)

Yönetmen: Ken Loach

golden-vision-the-1968-001-wedding-00o-7l3

Ken Loach’un yönettiği bu film, tuttukları takımın maçlarını seyredebilmek için sevdiklerinin doğumlarını, düğünlerini ve cenazelerini kaçıran bir grup Everton taraftarını anlatıyor. Yönetmenin 2009 tarihli filmi Looking For Eric’te olduğu gibi The Golden Vision da aile yaşamı ve futbolun bir şeylerden kaçmak için ne kadar ideal bir araç olabileceği üzerinde duruyor; yıldız futbolcu Alex Young’ın nasıl bir idol haline geldiğinin de detaylarını paylaşıyor.

Yaşamı boyunca Bath City taraftarı olan Loach, filminde futbol kulübü ve taraftarlar arasındaki bağı göstermek adına futbolcularla yaptığı röportajları taraftarın dramatik yaşamlarından parçalar eşliğinde perdeye yansıtıyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

86. Oscar Töreni’nin Sunucuları Belli Oldu

2 Mart gecesi sahiplerini bulacak olan 86. Oscar Ödülleri’nde gece boyunca sahneye...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir