En İyi 10 Futbol Filmi

Another Sunday and Sweet FA (1972)

Yönetmen: Michael Apted

itv-saturday-night-theatre-another-sunday-and-sweet-fa-1972-001-david-bradley-susan-littler

“Birazdan tanıklık edeceğimiz şeyin adı bir futbol maçı; Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı ya da insanlık ırkının yok olması değil… Sadece bir futbol maçı.”

Jack Rosenthal tarafından yazılıp pek çok kez BAFTA ödülüne layık görülmüş Michael Apted tarafından yönetilen bu Granada menşeli televizyon filminde David Swift siyahlar içindeki adamı oynuyor ve her pazar günü Manchester’ın çimenlik alanlarında bir araya gelerek futbol maçı yapan amatörlere barışçıl yaşam felsefesini anlatıyor.

Filmin hikayesi, Rosenthal ve Apted’in Pazar Ligi futbolunun gizli saklı tuhaflıklarını eğlenceli biçimde kameraya aldığı bir maç üzerinden seyrediyor. Hakem bu kuralsız olaylar silsilesinde en sonunda; neredeyse sihirli bir gerçekçilikle resmedilen final sahnesinde otoritesini konuşturmayı başarıyor. Daha fazlası için filmi seyretmekte fayda var.

Escape to Victory (1981)

Yönetmen: John Huston

victory-1981-001-pele-football-pitch-00m-jn0

Yönetmenliğini John Huston’ın yaptığı ve oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve Michael Caine’in yanı sıra yaşayan futbol efsanesi Pelé’ninde yer aldığı unutulmaz filmde Pelé, Onbaşı Luis Fernandez rolünde karşımıza çıkıyor. Bir grup müttefik askerin Nazi’lerin savaş kampına düşmesi ardından subayların propaganda amaçlı Alman milli takımına karşı düzenlettiği maçı kazanması üzerinden seyreden filmin duygusal, bir o kadar şaşırtıcı final sahnesi ise sinemanın en güzel anlarından biriydi.

Diğer yazıları Burak Hazine

Drei (Three – 2010) Üç

Hem senaryosunu yazıp hem de yönetmenliğini yaptığı Run Lola Run ile Alman...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir