En İyi 10 Futbol Filmi

Gregory’s Girl (1981)

Yönetmen: Bill Forsyth

gregory-s-girl-1980-001-dee-hepburn-football-match-00o-9mw

Futbol her zaman İskoç yönetmen Bill Forsyth’in bu ergenlik dramasındaki kadar sevimli bir doğaya sahip değildir. Hiç iyiye gitmeyen bir lise futbol takımının kadrosuna yeni katılan kişi (onca erkeğe rağmen) bir kızsa ve takımın en tuhaf elemanı bu kıza aşık olursa neler olur? Filmde kızlar zekiyi, erkekler naifi, yetişkinler ise olgunluktan uzak tipleri canlandırıyor fakat yönetmen hepsine yumuşak dokunuşlar yapabiliyor. Gregory’s Girl, futbolun gerçek yaşam tarafından nasıl sindirilebildiğini gösteren, ayrıca İngiliz Film Enstitüsü’nün En İyi 100 İngiliz Filmi listesinde 30’uncu sırayı kapmayı başarmış önemli ve tarihi bir komedi.

Those Glory Glory Days (1983)

Yönetmen: Philip Saville

those-glory-glory-days-1983-001-chickens-outfits-hands-up

Televizyon için yapılan bir diğer film Those Glory Glory Days, spor yazarı Julie Welch’in çocukluk çağındaki futbol sevdasından yola çıkarak senaryosunu yazdığı bir film. 1960’ların başlarında Londra’daki bir grup kızın zamanla futbola ilgi duyması ve Tottemham Hotspur taraftarı haline gelmesiyle başlayan olaylar silsilesi, 20 yıl sonra bu kızlardan birinin sportif başarılar üzerine bir belgesel çekmek için 1960-61 sezonundaki Tottenham oyuncularının peşine düşmesiyle devam ediyor.

Filmin önemi erkeklerin domine ettiği bir spor dünyasında genç bir kadın olarak büyümenin ve ergenlik takıntılarının üzerine düşme noktasında kendini gösteriyor. Futbol hayranlığı üzerine yapılmış iyi filmler arasında da yer alması gereken bu eser, meşin yuvarlağın insanlar için gerçekten ne anlam ifade edebileceğini, zaferin ya da yenilginin nasıl gurur kaynağı olabileceğini  rahatlıkla kavrıyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

The Bling Ring (2013) Pırıltılı Hayatlar

Sinemayı pek çok yönden ele geçirme çabasında gibi duran Coppola ailesinin genç...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir