En İyi 10 Futbol Filmi

The Miracle of Bern (2003)

Director Sönke Wortmann

miracle-of-bern-2003-002-penalty-kick

Sönke Wortmann imzası taşıyan 2003 tarihli Alman filmi Das Wunder von Bern, özellikle genç bir çocuk ve eski savaş mahkumu babası olmak üzere bir Alman ailesinin öyküsünü 1954 Dünya Kupası finalinde Batı Almanya’nın mucizevi zaferi üzerinden anlatıyor. Savaş sonrası Almanyasının bir portresi sayılabilecek film, aynı zamanda 6 milyondan fazla seyirci çekmesi sebebiyle ülke sinema sektörünün en başarılı yapımlarından kabul ediliyor. Yönetmen Wortmann filminde nostaljik bakış açısının en güzel tasvirlere malzeme olabilecek detaycı parçalarını birleştirirken öte yandan futbol ve gururun, mutlulukta nasıl bir araya gelebileceğini de gözler önüne seriyor.

Ginga: The Soul of Brasilian Football (2005)

Yönetmen: Tocha Alves, Hank Levine, Marcelo Machado

ginga-the-soul-of-brazilian-football-2005-001-football-by-the-sea

Marcelo Machado’nun bu belgeseli önceleri asıl olarak Nike’ın Brezilya’daki reklam kampanyaları için düşünülüyordu: “Brezilyalılar ‘ginga’ ile doğar ve bu şekilde hayal kurabilirler.” Ginga tabiri ise ‘Brezilya futbolunu diğerlerinden ayıran ritim ve hareketlerin gizemli, tanımlanamaz sihirsel kalitesi’ şeklinde açıklanıyor -ki kendilerinin Dünya Kupası tarihindeki başarıları düşünüldüğünde çok da yanlış kurulmuş bir cümle olmadığını rahatlıkla anlıyorsunuz.

Birkaç skeçten oluşan belgesel, 10 farklı futbol rüyasının çılgınlıklarına göz atıyor: Romarinho gibi sokak yıldızlarına, tek bacaklı Wescley’e ve en sonunda üst klas futbolcu Robinho gibilerine… Bütün olarak düşünüldüğünde tüm bu hikayeler Brezilya’nın futbolla olan tutkulu ilişkisine en naif şekliyle ışık tutuyor. En sonda Robinho ve Falcao’nun yüzleştiği bölüme tanıklık etmek içinde ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Diğer yazıları Burak Hazine

Filmekimi Bu Hafta Sonu Başlıyor!

Sinemaseverlerin heyecanla beklediği, Ekim ayının olmazsa olmazlarından Filmekimi, yoğun istek üzerine eklenen...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir