En İyi 10 Futbol Filmi

Offside (2006)

Yönetmen: Jafar Panahi

offside-2006-001-football-fan-and-guard-00n-jkl

Listedeki filmlerin bir çoğunda futbol aitlik ve birlik tanımları üzerinden ilerlerken İran’ın yasaklı yönetmeni Cafer Penahi imzalı Offside’da ise ayrı tutulma meselesinden besleniyor. Filmde bir grup kız, İran’ın Dünya Kupası maçındaki rakibi Bahreyn’e karşı sergilediği performansı görebilmek için yalnızca erkeklerin girebildiği bir stadyuma girmeye çalışıyor.

Büyük oranda Tahran’daki Azadi Stadyumu’nda maçın gerçekleştiği gün çekilen filmde Penahi bir kitlenin ortak duygularıyla hareket etmesi ve ironik şekilde bu özelliklerini bir anda kaybetmesini gerçekçi bir atmosferle kamerasına kaydederken öte yandan kız grubunun stadyum dışında beklerken gelen seslerden maçta neler olduğunu tarttıkları sahnelerle de filmine mizahi unsurları yedirmeyi unutmuyor.

Next Goal Wins (2014)

Yönetmen: Steve Jamison, Mike Brett

next-goal-wins-2014-001-goalkeeper-nicky-salapu

2001 yılında Amerikan Samoa’sının Avustralya’ya 31-0 yenilmesi hala milli takımlar bazında uluslararası bir maçta kaydedilen en farklı yenilgi olarak rekorlar kitaplarında kendine yer ediniyor. Mike Brett ve Steve Jamison imzalı belgesel Next Goal Wins de bu tarihi yenilginin ardından Samoa takımının daha fazla alay konusu olmamak ve şereflerini korumak adına gerçekleştirdiği reformlar ve 2014 Dünya Kupası’na katılmak için sarf ettiği çabaları anlatıyor. Filmin iki önemli odağı ise tarihin ilk trans futbolcusu Jaiyah Saelua ve ünlü teknik adam Thomas Rongen.

Trajikomik hikayesinin yanında futbolun sadece yenmekten ve yenilmekten ibaret olmadığını, iyi oyunun yalnızca ‘oynamaktan’ geçmeyeceğini anlatması ise bu mazlum adamları anlatan belgeseli kıymetli ve duygusal kılıyor.

Kaynak: BFI.org
Diğer yazıları Burak Hazine

La guerre est declaree (Declaration of War – 2011) Yaşam Savaşı

Hem yönetmen, hem senarist, hem de oyuncu Valérie Donzelli ve senarist-oyuncu Jérémie...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir