Hayatımın En Kötü Gecesi & Karışık Aile

27 Haziran’da Türkiye’de vizyona girecek olan Walk Of Shame (Hayatımın En Kötü Gecesi) ve şu anda vizyonda izleyicisi ile buluşan Blended (Karışık Aile) yaz döneminin hemen başında komedi film seyircisi için dikkat çeken yapımlar. Özellikle ABD’li yönetmen Steven Brill birbirinden bağımsız iki film için ortak bir nokta oluşturuyor. Elizabeth Banks’in başrolde oynadığı Hayatımın En Kötü Gecesi filmini çeken yönetmen Brill, Karışık Aile’nin başrolünde karşımıza çıkan Adam Sandler ile geçmişte birçok projede beraber çalışmış. Kritikteki amacım karşılaştırmalı yargılar ortaya koymak değil. Zaten uzaktan yakından birbirleriyle alakaları olmayan iki yapımın kritiği de bambaşka. Yazının detaylarına inmeden önce şunu bastıra bastıra vurgulamakta fayda var; sinema film çevirileri yapılırken biraz daha özen gösterilmeli. Maazallah İngilizce bilmesek, alt yazıda yazılanların doğru olduğu bizlere yutturulacak! Ayrıca ‘Walk Of Shame’ adını Hayatımın En Kötü Gecesi diye çevirmek hangi aklın ürünü? Filmde kısa olmasına rağmen ‘Utanç Yolu’ mecazında bir serüven işleniyor.

walk-of-shame-main-review

Hayatımın En Kötü Gecesi

Hollywood’da güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken, karakter canlandırma açısından sayılı aktrislerinden olan Elizabeth Banks tek gecelik kaçamağının ardından ‘Walk Of Shame’ yürüyüşüne maruz kalan ‘Megan’ rolünde her zamanki gibi ‘zirvedeki kız’ olmayı başarırken, Steven Brill hanesine yine etkileyici bir komedi eklemeyi başarıyor. Türkiye’de Hayatımın En Kötü Gecesi diye tuhaf bir isimle vizyona girecek olan film, yerel bir kanalda (Los Angeles) haber spikeri olarak çalışan Megan’ın kariyerinde yaşadığı yükselme umutlarının son noktasını ele almış. Ulusal bir kanalda işe başlama umutlarının suya düştüğünü zanneden Megan, hayatında ilk kez arkadaşlarıyla kafa dağıtmaya bir gece kulübüne gider. Alkolün su gibi havada uçuştuğu gecede, kulüpte çalışan barmenle beraber olan, uyandığında ise kiminle, nerede olduğunu hatırlamayan Megan, iş görüşmesinin kabul edildiğini öğrenir, hızla bulunduğu evden çıkar. Fakat çalıştığı kanala gidip görüşmeye katılabilmesi için arabasına ihtiyacı vardır. Gordon’un evinde telefonunu unutmuş, üstelik Megan’ın arabası yanlış park yeri yüzünden çekilmiştir. Üzerinde seksi bir kıyafetle beş parasız, yapayalnız sokakta kalan güzel kadın için tek kurtuluş vardır, arabaya ulaşıp parasına kavuşmak ve kanala yetişmek!

Megan Miles’ın sabaha karşı yapayalnız sokakta yaşadıklarıyla oluşan komedide Elizabeth Banks ‘tek kişilik’ sessiz devrim gerçekleştirmiş. Filmi yöneten ve senaryosunu yazan Steven Brill ‘durum komedisi’ olgusunu filmin başından sonuna dek korurken, doğru oyuncu seçimini zaferle taçlandırmış. Oyuncularla ilgili eleştiriler bir yana, üzerinde çekici bir kıyafetle yalnız kalan kadına karşı toplumun sapıkça bakış açısı, insanların birbirlerine karşı güvensiz yaklaşımları film boyunca yüzünüze çarpıyor. Toplumsal sistem eleştirisi sunan Brill, seyircinin kendi ruh haline acımasızca gülmesini sağlıyor. Yakışıklı barmen Gordon’u canlandıran James Marsden, duygusal etkiyi üst basamaklara çekip, konudaki kısa zaman diliminin sürüklenmesinde etkin bir faktör. Elizabeth Banks ‘karakter’ canlandırmadaki ustalığını film boyunca konuşturmuş. Olayların sonundaki şaşırtıcı finali anlatıp seyir zevkinizi bozmak istemem. Bir Amerikan rüyası göstermeksizin abartıya kaçmadan, Los Angeles’ın ‘gerçek’ yüzünü bizlere sunan Steven Brill etkili projesini komediyle harmanlıyor. Kesinlikle filmi izlemenizi tavsiye ederim.

blended-2014-movie-hd-1920x1080

Karışık Aile

2005 yılında ‘Elli İlk Öpücük’ filminde beraber başrol oynadığı Drew Barrymore ile yeniden bir araya gelen Adam Sandler, Karışık Aile filminde yine kendi çizgisinden ödün vermeden başarılı bir iş çıkarmış. Frank Coraci yönetiminde kamera karşısına geçen ikili, aşkı bu sefer ‘yetişkin’ algısı üzerinden yansıtıyor. Yönetmen Coraci, Steven Brill gibi Adam Sandler ile geçmişte birçok projede beraber çalışmış bir isim. ‘Duygusal komedi’ konusuyla ‘aile’ kavramının değerine dikkat çeken yapımın teknik olarak yazılacak noktası yok gibi.

Konuda Jim Friedman eşini kaybetmiş, üç kız çocuğuyla yaşamını devam ettirmeye çalışan bir karakter. Arkadaşlık sitesinden iletişim kurduğu Lauren Reynolds ise kocasının vurdumduymaz tavırları yüzünden iki erkek çocuğuyla yaşama sıkı sıkıya tutunmaya gayret ediyor. İlk karşılaşmadan sonra birbirlerinden nefret eden ikili, büyük bir tesadüf sonucu gittikleri Güney Afrika gezisinde aynı otelde hatta yan yana odalarda beraber kalmak zorunda kalıyor. Çocukların çatışması, ebeveynlerin zamanla yakınlaşmaları derken ortaya ‘Elli İlk Öpücük’ tadında olmasa dahi, duygusal bir komedi çıkıyor. Filmde oyunculuk bağımında kritize edilecek önemli noktalar göremedim. Fakat Adam Sandler’ in projelerini inatla ‘sevgi’ üzerinden anlatması seyirciyi devamlı beyaz perdeye kilitliyor. Drew Barrymore on yıl önceki ‘çıtır kız’ havasında değil; ama üç çocuğuna yaşamını adayan ‘Lauren Reynolds’ karakterinin psikolojik analizini çok doğru tespit etmiş. Eğlenceli vakit geçirmek için Karışık Aile kesinlikle izlenmeli, filmin sonunda pişman olmayacağınızı garanti ederim.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Beş Ayrı Distopya, Tek Hedef: Uyumsuz (Divergent)

Hollywood yapımcıları fantastik konuların peşinde koşarken dünyaca ünlü yazar Veronica Roth’ un...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir