Maymunlar Dünyayı Nasıl Ele Geçirdi?

Eğer Rise of the Planet of the Apes‘in sonunu hatırlarsanız Golden Gate Köprüsü’nün üstünde geçen büyük savaşın ardından maymunlar San Francisco dışındaki Redwoods tepelerine; “evlerine” doğru yola çıkmıştı. Fakat karakterlerden biri deneysel çalışmanın ürünü ilaçlardan biriyle enfekte olmuş ve bulaşıcılığı sayesinde Avrupa ve tüm dünyaya bu enfeksiyonu yaymıştı (grafiksel bir anlatımla da olsa bunu görmüştük). İşte bu olaylardan tam 10 yıl sonrasını anlatıyor Dawn of the Planet of the Apes, ya da dilimizdeki ismiyle Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti.

Peki aradaki 10 yıllık süreçte ne oldu? Yapım şirketi bir diğer şirketle anlaşıp üç kısa film yapma kararı aldı ve bu sorunun yanıtını vermeye çalışıyor.

İlk kısa filmin adı “SPREAD OF SIMIAN FLU: BEFORE THE DAWN OF THE APES (YEAR 1),” yönetmeni ise Isaiah Seret. Maymun gribi olarak da bilinen bir virüs salgınının ortasında, kontrol testi pozitif çıkan bir annenin kocası ve kızını kendisinden korumak için karantina altına alınmasını anlatıyor.

İkinci kısa film ise “STRUGGLING TO SURVIVE: BEFORE THE DAWN OF THE APES (YEAR 5),” yönetmen koltuğunda Daniel Thron oturuyor. Maymun gribinin neredeyse tüm insanlığı temizlenmesinin sonrasındaki beşinci yılda yetim bir kız, ölmüş insanların evlerinden çaldığı eşyaları takas yaparak hayatta kalmaya çalışıyor.

Ve son filmin adı “STORY OF THE GUN: BEFORE THE DAWN OF THE APES (YEAR 10)”. Üçüncü kısa film ise maymun gribi tüm dünyayı yok etmişken bir grup enfekte olmuş insanın ellerinde av tüfeğiyle kendilerini korumaya çalışmasını anlatıyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

SİYAD 44. Türk Sineması Ödülleri

En İyi Film: Bir Zamanlar Anadolu’da En İyi Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir