25 Efsanevi Yönetmen-Oyuncu İşbirliği

Gün gelir bazı yönetmenler, vazgeçemedikleri bazı oyuncuları alıp kariyerlerinin en iyi filmlerine imza atmak için onlarla uzun süreli işbirliği içine girerler. Bazen üç film, bu ikiliyi unutulmaz kılmaya yeter; bazen de film sayısı elli ikiye kadar yükselir. Efsane yönetmenlerin efsane oyuncuları yanlarına alarak efsane sinema filmleri ortaya koyması, yalnızca yakın çağda değil sinemanın her döneminde görülmüştür. Bazıları evlenmiş, bazıları ise kadim dost olarak yedinci sanata hizmet vermeye devam etmiştir. Aşağıdaki liste ise Taste of Cinema’nın hazırladığı bu en unutulmaz, en efsanevi 25 yönetmen-oyuncu işbirliği temasının altını eşeliyor ve ortaya dünya sinema tarihinin en ölümsüz isimlerinden oluşan harikulade bir külliyat çıkıyor. Zaman kapsülünde iyi yolculuklar!

25. Jeff Nichols & Michael Shannon (4 film)

Seyredilmeli: Shotgun Stories, Take Shelter & Mud

Jeff Nichols & Michael Shannon

Listenin ilk ikilisi diğerlerine kıyasla pek yeni sayılabilecek Jeff Nichols ve Michael Shannon. Usta bir aktör olduğunu defalarca kanıtlamış olan Shannon’ın yanında Nichols’ın çıkış yaptığı üç film de kendisinin son dönemlerde Hollywood’dan türemiş en muhteşem yönetmenlerden biri olduğunu gösteriyor. Shannon, Nichols’ın bugüne kadar çektiği üç filmde de yer aldı ve post prodüksiyon aşamasındaki dördüncü filmi olan bilim kurgu denemesi Midnight Special’da da rol alacak. Yukarıda yer alan üç film de hem eleştirmenlerden hem de seyirciden oldukça iyi eleştiriler almış; Mud ise Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı. Umarız bu ikili daha uzun yıllar boyunca birlikte çalışmaya devam eder zira aksini ummak için herhangi bir sebep yok.

24. Mel Brooks & Gene Wilder (3 film)

Seyredilmeli: The Producers, Blazing Saddles & Young Frankenstein

Mel Brooks & Gene Wilder

Listedeki işbirliği içeren ortaklıklardan en azına sahip olan Mel Brooks ve Gene Wilder’ın bu haliyle bile listeye girmemesi ayıp olurdu. Brooks’un kariyerine baktığımızda Wilder’ın başrollere hayat verdiği 1967 ila 1973 tarihleri arasındaki eserleri, onun yönetmenlik macerasının zirve noktalarıydı diyebiliriz. Bu üç filmin üçü de komedi klasikleri arasına girmiştir. Fakat aynı başarı Wilder’ın o dönemlerde yaptığı Willy Wonka & the Chocolate Factory için söylenemez. Oyuncu, daha sonra Brooks’un senarist arkadaşı Richard Pryor ile birlikte çeşitli filmler çekmişti. Wilder, Brooks’la olan ilişkisi için “eğer onunla tanışmamış olsaydım şimdilerde bir akıl hastanesinde yatıyor olurdum” demiştir.

23. Pedro Almodóvar & Penélope Cruz (5 film)

Seyredilmeli: All About My Mother, Volver & Broken Embraces

Pedro Almodóvar & Penélope Cruz

Penélope Cruz’un Almodóvar ile olan işbirliği, yönetmenin Live Flesh filminin açılış sekansında bir otobüste doğuran orospu kadın rolüyle başlamış ve bir sonraki filmi All About My Mother’da çok daha büyük bir hale bürünmüştü. Aradan yedi yıl geçti, Almodóvar iki film daha yaptı ve Cannes dahil bir çok yerden en iyi kadın oyuncu ödülüyle onurlandırılan Volver geldi. O günden sonra iki film daha yapan ikilinin ileride de birlikte çalışacağını düşünmek hayal olmaz zira Almodóvar’ın güçlü kadın başrol tutkusunu herkes biliyor ve bu açıdan bakınca Cruz’dan daha iyisini bulması biraz zor.

22. Mike Leigh & Lesley Manville (6 film)

Seyredilmeli: Topsy-Turvy, All or Nothing & Another Year

Mike Leigh & Lesley Manville

Mike Leigh için oyuncuların yönetmeni demek doğru olacaktır zira kendisinin, çalıştığı tüm oyunculara inanılmaz derecede doğal performanslar aşılama gibi bir yeteneği var. Leigh ayrıca daha önce çalıştığı isimlerle yeniden çalışmayı da seven bir sinemacı ve bu oyuncuların hepsi bu listede yer almayı hak ediyor fakat aralarından biri öne çıkıyor: Lesley Manville. İlk olarak yönetmenin 1988 tarihli High Hopes’unda gördüğümüz usta aktris daha sonra Altın Palmiye kazanan Secrets & Lies’da oynadı. Sonraki iki işbirliği sayesinde Manville Londra Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’ne biri yardımcı, diğeri başrol kategorisinden aday gösterildi. 2010 tarihli Another Year’da yılın en iyi performanslarından birine imza atan Manville, harika bir filmde harika biçimde yaratılmış bir karaktere hayat verdi, pek çok adaylık elde etse de Oscar’larda ne yazık ki haksız bir biçimde adı bile geçmedi.

21. Luis Buñuel & Fernando Rey (4 film)

Seyredilmeli: Viridiana, The Discreet Charm of the Bourgeoisie & That Obscure Object of Desire

Luis Buñuel & Fernando Rey

Luis Buñuel, Fernando Rey ile ilk filmini yaptığında halihazırda 30 senedir yönetmenlik yapan bir sinemacıydı. O sebeple ikilinin işbirliği için biraz geç kalındı desek yanlış olmaz. Buñuel’in altın çağı olarak nitelendirebileceğimiz ve Un Chien Andalou, L’Age D’or gibi filmleri yaptığı ilk döneminin ardından Rey’in oyunculuğuyla katkıda bulunduğu ikinci Fransız dönemi de önemli eserlere yataklık etmişti. İkili ilk olarak 1961 tarihli Viridiana’da bir araya geldi -ki bu film Luis Buñuel’in en iyi eseri olarak kabul görmektedir ve Altın Palmiye’nin de sahibi olmuştur. Aradan dokuz yıl geçtikten sonra 1970’te leziz Tristana’da tekrar bir araya gelmişlerdir, ki bu film de o sene yabancı dilde en iyi film kategorisinde Oscar adaylığı elde etmiştir. İki sene sonra birlikte çalıştıkları The Discreet Charm of the Bourgeoisie ise bu laneti kırıp Oscar’ı kucaklamıştır. 1974’te Rey olmadan bir film daha çeken Luis Buñuel, son filmi That Obscure Object of Desire için tekrar dostuyla bir araya gelmiş, bir kez daha Oscar’a aday olmuştur. Film, eleştirmenlerce yere göğe sığdırılamamış ve çok çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Son filmiyle emekliye ayrılan Luis Buñuel, altı sene sonra Meksika’da hayata gözlerini yummuş, Rey ise 1994 senesindeki vefatına kadar film çekmeye devam etmiştir.

Diğer yazıları Burak Hazine

Dallas Buyers Club Fragmanı

Yönetmen: Jean-Marc Vallée Oyuncular: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto Vizyon tarihi:...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir