25 Efsanevi Yönetmen-Oyuncu İşbirliği

20. Martin Scorsese & Leonardo DiCaprio (5 film)

Seyredilmeli: The Departed, Shutter Island & The Wolf of Wall Street

Leonardo DiCaprio Martin Scorsese Portraits

Scorsese ve DiCaprio arasındaki işbirliği, yönetmenin bu listede iki kez yer almasının esas sebebi fakat diğeri için biraz daha beklemeniz gerekiyor. İkilinin ilk iki filmi Gangs of New York ve The Aviator çok başarılı gözükse de Scorsese’nin son yirmi yıldaki performansına kıyasla benzer formda olmadığını gösteriyordu. Ne zaman ki DiCaprio ile birlikte 2006 tarihli The Departed’ı yaptı, işte o zaman Scorsese tekrar oyuna girdi ve çok uzun yıllardır özlem çektiği Oscar heykelciğine kavuştu. 2010 yılında yaptıkları The Shutter Island, Scorsese’nin bugüne kadar en çok hasılat getiren filmi olarak tarihe geçti. Son çalışmaları The Wolf of Wall Street ise DiCaprio’ya Oscar adaylığı getirmesinin yanı sıra bugüne kadar hiç olmadığı kadar altın heykelciğe yaklaşmasını sağladı.

19. Wes Anderson & Bill Murray (7 film)

Seyredilmeli: Rushmore, The Life Aquatic with Steve Zissou & Fantastic Mr. Fox

Wes Anderson & Bill Murray

Her ne kadar Bill Murray’nin standart komedi filmleri yapmaktan çok daha öte bir yeteneği olsa da bunun ortaya çıkışı, Wes Anderson’ın 1998 tarihli Rushmore’u ile olmuştu. O günden beri Anderson’ın yönettiği her filmde yer alan Murray için Rushmore bir dönüm noktasıydı ve kariyerinin en iyi performansını sergiliyordu. Biraz cesurca gelecek belki ama eğer kendisi Anderson ile birlikte çalışmıyor olsaydı onu Lost In Translation ve Jim Jarmusch’unkiler gibi ciddi filmlerde görüyor olmazdık. İkilinin daha pek çok projede bir araya gelmesini ummak hata olmaz.

18. John Woo & Chow Yun-Fat (5 film)

Seyredilmeli: A Better Tomorrow, The Killer & Hard Boiled

John Woo & Chow Yun-Fat

John Woo ve Chow Yun-Fat’in birbirlerine büyük birer şükran borcu var. Woo’nun 18 yıllık bir yönetmenlik kariyeri var fakat başlarda çok da parlak bir kariyer değildi bu. Hong Kong’dan Tayvan’a giden Woo, 1986 tarihli projesi A Better Tomorrow’da zorunlu oyuncu değişikliğine gidip Chow’la bir araya gelmeselerdi muhtemelen sinema eksik kalacaktı. Film çok büyük bir başarı sağladı ve Hong Kong sinemasının çehresini baştan aşağı değiştirdi. Woo, o bölgeden çıkan en büyük yönetmenlerden biri olurken Chow ise Hong Kong sinemasının ikonu haline geldi. Bir sene sonra devam filmi için bir araya gelen ikili, ondan iki sene sonra The Killer’ı yaptı ve bu film, kendi janrı içinde zirve noktasına ulaşan bir eser oldu.  1992’de Hard Boiled’da aralarına Tony Leung ve Anthony Wong’u aldılar. Ondan sonra Woo Hollywood’un yolunu tuttu, Chow ise Hong Kong’un en büyük film yıldızı olarak gününü gün etti. Her ikisi de kariyerlerinde bir daha böylesi büyük başarılara imza atamadı.

17. Federico Fellini & Giulietta Masina (7 film)

Seyredilmeli: La Strada, Nights of Cabiria & Ginger and Fred

Federico Fellini & Giulietta Masina

Listenin ilk karı-koca/oyuncu-yönetmen ilişkisi Federico Fellini ve Giulietta Masina sayesinde önümüze geliyor. 50 sene boyunca evli kalan çift bu dönemde birlikte 7 filme imza atmıştı. İlk olarak Fellini’nin ilk yönetmenlik denemesi Variety Lights’ta çalışmış, daha sonra iki yılın ardından, 1952 tarihli The White Sheik’te bir araya gelmişlerdi. Bu filmde Masina, Cabiria isimli bir fahişeyi canlandırıyordu.

İki yıl daha geçti aradan ve Fellini’nin ilk uluslararası başarısı olan La Strada ile yıldızları parladı. Film, yabancı dilde en iyi film Oscar’ını kazandı ve daha pek çok ödülü evine götürdü. Sonraki sene Venedik’te Altın Aslan kazanan Il Bidone’yi yaptılar. 1957’de ise Masina’nın daha önce canlandırdığı fahişenin hayatını anlatan The Nights of Cabiria geldi. Eğer Fellini’nin kariyerinde La Strada, La Dolce Vita ve 8 ½’ı gölgede bırakabilecek bir film varsa, o da bu filmdir derler. Sonraki 11 yıl boyunca birlikte çalışmayan çift, 1968’de Juliet of the Spirits’i yapıp 18 yıllık bir başka mola evresinde girdi. Sıradaki film Ginger and Fred’de Fellini’nin iki işbirlikçisi; Masina ve Marcello Mastroinanni birlikte rol aldı. Bu film ikilinin birlikte yaptığı son filmdi ve 1993 yılında beş ay arayla Fellini ve Masina gözlerini hayata yumdu.

16. Billy Wilder & Jack Lemmon (7 film)

Seyredilmeli: Some Like It Hot, The Apartment & The Fortune Cookie

Billy Wilder & Jack Lemmon

Listedeki bir diğer komedi ikilisi Wilder ve Lemmon’ın işbirliği aslında patlama yaratan bir kıvılcımla başladı: 1959 tarihli Some Like It Hot, hala pek çokları tarafından tarihin en iyi komedi filmi listelerinin zirvesine kondurulur. Filmin son repliği olan “well, nobody’s perfect (eh, kimse mükemmel değildir)”, popüler kültür hiti olmuş, Lemmon ise bu performansıyla sayısız ödüle layık görülmüştür. Sonraki sene yaptıkları The Apartment, Oscar ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo ödülleriyle onurlandırılmıştır. Bu filmdeki işiyle Oscar kazanamayan Lemmon, pek çok başka ödülü kucaklamıştır. Sonra sırasıyla Irma La Douce, The Fortune Cookie (ki bu filmle beraber Lemmon, oyuncu ruh eşi olan Walter Matthau’yu bulmuştur), The Front Page ve Wilder’ın 1981 tarihli son filmi Buddy Buddy’yi yapmışlardır fakat hiçbiri ilk film kadar muhteşem olmamıştır.

Diğer yazıları Burak Hazine

Pioneer (2013) Öncü

İki sene önce İstanbul Film Festivali’nde seyrettiğimiz Kafa Avcıları (Headhunters), kendisi gibi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir