25 Efsanevi Yönetmen-Oyuncu İşbirliği

10. Wong Kar-Wai & Tony Chiu Wai Leung (7 film)

Seyredilmeli: Chungking Express, Happy Together & In The Mood For Love

Wong Kar-Wai & Tony Chiu Wai Leung

Aynı oyuncularla defalarca çalışmayı seven bir diğer yönetmen Wong Kar-Wai ve onun filmlerinin pek çoğunda rol almış Tony Leung’un işbirliği 1990’da başladı ve hala sürüyor. Wong’un Hong Kong’da çektiği dokuz filmden yedisinde Leung rol almış durumda, o derece! Days of Being Wild ile başlayan ilişkileri, bir sonraki çalışmaları Chungking Express ile patlama yarattı ve Hong Kong Film Ödülleri’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazandılar. Böylece uluslararası camiada tanınmaya başladılar ve aynı yıl Ashes of Time isimli bir film daha yaptılar. Wong’un sonraki filmi Fallen Angels’ta bir araya gelmeseler de ondan sonra yönetmenin Hong Kong’da çektiği tüm filmlerde rol alan Leung, Altın Palmiye kazanan efsanevi In The Mood for Love’da da başrolde yer aldı. İkilinin son çalışması ise geçen sene görücüye çıkan ve Leung’un, Bruce Lee’nin akıl hocası Ip Man’ı canlandırdığı 2 dalda Oscar adayı The Grandmaster oldu.

9. David Lean & Alec Guinness (6 film)

Seyredilmeli: Great Expectations, Bridge on the River Kwai & Lawrence of Arabia

David Lean & Alec Guinness

38 yıllık oldukça büyük bir süreçte David Lean ve Alec Guinnes, toplamda 6 filmde birlikte çalışma fırsatı buldu. Bunlardan çoğu başyapıt olarak nitelendirildi ve Lean, Guinnes’i “şans meleği” olarak lanse etti. 1946 ve 1948 tarihli iki Charles Dickens uyarlaması olan Great Expectations ve Oliver Twist ile başlayan işbirlikleri 19 yıllık bir moladan sonra efsanevi Bridge on the River Kwai ile yeni bir başlangıca sürüklendi. Film, Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödüllerine layık görüldü. Eğer size Kwai yeterince büyük gelmediyse, ikilinin sonraki çalışması Lawrence of Arabia’yı verelim! 1962’de vizyona giren eser, epik filmlerin en epiği olarak tarihe adını altın harflerle yazdı ve güneş sistemindeki neredeyse her ödülü kucakladı.

8. Kenji Mizoguchi & Kinuyo Tanaka (15 film)

Seyredilmeli: The Life of Oharu, Ugetsu & Sansho the Bailiff

Kenji Mizoguchi & Kinuyo Tanaka

Kenji Mizoguchi ve Kinuyo Tanaka, on yıllık bir süreçte birlikte toplamda 15 film yapmayı başardı. 1944 senesinde Danjuro Sandai ile başladı ve 1954’te The Woman in the Rumor ile son erdi işbirlikleri. Mizoguchi, filmlerindeki kadın karakterler konusundaki özeniyle biliniyordu; onların Japon toplumundaki yeri üzerine duruyordu ve Tanaka’nın bu roller için biçilmiş kaftan olduğu gerçeği vardı. Mizoguchi, bu duruşuyla ilk majör feminist yönetmen unvanına sahip oldu. İkilinin işbirliği, Japon Yönetmenler Birliği’nin Tanaka’yı Nikkatsu Stüdyoları’nda yönetmen olarak çalıştırma teklifine Mizoguchi’nin karşı çıkmasıyla sona erdi. Tanaka, yönetmen dostunu bir daha asla affetmedi ve onunla çalışmadı. Ayrıca belirtmek gerekir ki Tanaka, Ozu’nun da pek çok filminde boy göstererek, efsane isimlerle çalışıp Japon sinemasının en ünlü simalarından biri olmuştur.

7. John Ford & John Wayne (21 film)

Seyredilmeli: Stagecoach, The Quiet Man & The Searchers

John Ford & John Wayne

Yönetmen ve oyuncuların birlikte çalıştığı film sayısında listenin ilk sıçramasını John Ford ve John Wayne yapıyor. Hollywood’un en ikonik Western filmlerine imza atan ikili toplamda 21 filmde işbirliği yapmıştı. Wayne, ilk kez 1928 yılında Mother Machree ile bir Ford filminde boy göstermişti. 20’li yıllarda başka işler yapsalar da Wayne için esas sıçrama Stagecoach ile oldu ve her ikisi de böylelikle Western janrı için bir on yıllarca kullanılacak bir arketip yarattı, bu türü baştan aşağı değiştirdi. Sonraki yıllarda çeşitli filmler yapsalar da piyangoyu ikinci kez 1952 tarihli The Quiet Man ile vurdular. Bu film ile John Ford, dördüncü ve son Oscar heykelciğini kucakladı. Birkaç yıl sonra Western janrında yine önemli bir noktada yer alan The Searchers’ı yaptılar -ki bu film, Ford’un 50’li yıllarda yaptığı tek Western filmiydi. John’lardan gelen son Western ise 1962’de The Man Who Shot Liberty Valance oldu. Sonuç olarak her iki John da Hollywood sineması için Western türünün birer simgesi haline geldi.

6. Alfred Hitchcock & James Stewart (4 film)

Seyredilmeli: Rope, Rear Window & Vertigo

James Stewart & Alfred Hitchcock

Amerikan sinemasının dünyaya kattığı belki de en büyük isim Alfred Hitchcock ve onun en önemli filmlerinde rol alan James Stewart da bu başarının önemli elemanlarından yalnızca biri. İlk olarak 1948 tarihli Rope’da bir araya gelen ikili için önemli bir filmdi bu zira Hitchcock’un ilk renkli filmiydi. Aynı zamanda uzun planlar halinde çekilip montajlanmış, tek bir kesintisiz plan efekti yaratmak için de çeşitli tekniklere maruz kalmıştı. Vizyona girdiği dönemde pek başarılı görülmese de zamanla kıymete binen Rope, yönetmenin filmografisinde en tuhaf eşsiz filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Altı yıl sonra tekrar bir araya gelen ikili, Rear Window ile harikalar yaratmıştı, film ise hem Hitchcock’un hem de Hollywood sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak tarihe geçmişti. The Man Who Knew Too Much’ın ardından 1958’de tarih baştan yazıldı ve Vertigo ortaya çıktı. Kendisinin şimdilerde tüm zamanların en iyi filmi sıfatına nail olduğunu belirtmeye gerek bile yok, değil mi?

Diğer yazıları Burak Hazine

CDG Adayları

Dönem Filmi “The Artist” (Mark Bridges) “Jane Eyre” (Michael O’Connor) “The Help”...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir