Akademi’nin Bu Seneki Onur Ödüllerinin Sahipleri Belli Oldu

Fransız senarist Jean-Claude Carriere, Japon anime ustası Hayao Miyazaki ve beyazperdenin büyüleyici kadını Maureen O’Hara, Akademi tarafından bu senenin onur ödüllerinin sahipleri olarak belirlendi. Jean Hersholt İnsanlık Ödülü de şarkıcı, oyuncu ve sivil haklar direnişçisi Harry Belafonte‘ye takdim edilecek.

maureen-o'haraAkademi, bu yıl altıncı kez verilecek olan Yönetici Ödülleri’nin sahiplerini belirleyecek oylamayı branş yöneticileri aracılığıyla salı günü akşamında belirledi. Ödüller, 8 Kasım’da Hollywood and Highland Center’da düzenlenecek baloda sahiplerine sunulacak.

Kırmızı saçları ve ateşli performanslarıyla tanınan O’Hara, 1939’da Notre Dame’ın Kamburu filminde Charles Laughton’la birlikte rol almak için Dublin’den Hollywood’a göç etmişti. Daha sonra The Black Swan ve Sinbad the Sailor gibi gişe filmlerinde, This Land Is Mine ve A Woman’s Secret gibi dramalarda, Miracle on 34th Street gibi tatil klasiklerinde ve aralarında How Green Was My ValleyRio Grande ile The Quiet Man’in de yer aldığı beş John Ford filminde rol almıştı.

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan, doğanın fantastik evrenle buluştuğu animasyonlarıyla tanınan Hayao Miyazaki ise bugüne kadar üç kez Oscar’a aday gösterilmişti. 2002 senesinde Ruhların Kaçışı filmiyle altın heykelciğe kavuşan efsane sinemacı, 2006’da Yürüyen Şato, bu sene de ise Rüzgar Yükseliyor filmleri ile Oscar’a aday olmayı başardı. Animasyon dünyasının önünde saygıyla eğildiği Miyazaki, aynı zamanda Tokyo merkezli Ghibli Stüdyoları’nın da kurucu ortaklarından biri.

Kariyerine roman yazarı olarak başlayan Carriere, senaryo yazmaya Fransız komedyen ve sinemacı Pierre Etaix sayesinde başlamış ve ili 1962 senesinde Heureux Anniversaire filmiyle en iyi kısa metraj film kategorisinde Oscar’ı kucaklamıştı. Daha sonra ünlü yönetmen Luis Bunuel ile yirmi seneye yakın çalışmış, The Discreet Charm of the Bourgeoisie ve That Obscure Object of Desire filmleri için yazdığı senaryolarla Oscar’a aday gösterilmişti. Dördüncü adaylığı ise Philip Kaufman filmi The Unbearable Lightness of Being ile 1988 yılında gelmişti.

jean-claude-carrie

Harlem doğumlu Belafonte şarkıcı ve gösteri sanatçısı olarak ünlenmiş, daha sonra Carmen JonesOdds Against Tomorrow ve The World, the Flesh and the Devil gibi filmlerinde oynama şansı elde etmişti. Sivil Haklar Hareketi’nin kendini hayli belli eden ilk destekçilerinden olan Belafonte, zamanında Martin Luther King Jr. ile omuz omuza yürümüştü. 1987 yılında UNICEF İyi Niyet Elçisi seçilmişti.

Onur ödülleri yaşamı boyunca başarı sağlamış, sinema sanatına ve bilimine olağanüstü katkılar yapmış ve Akademi’ye hizmetleri bulunan isimlere veriliyor. Hersholt İnsanlık Ödülü ise “yaptığı insancıl çabalarla sinema endüstrisine saygınlık getiren kişilere” takdim ediliyor.

Geçtiğimiz sene onur ödülleri Steve Martin, Angela Lansbury ve kostüm tasarımcısı Piero Tosi‘ye verilmişti. İnsanlık Ödülü ise Angelina Jolie‘nin olmuştu.

Diğer yazıları Burak Hazine

2014 Oscar Adayları: Peki Şimdi Nereye?

Bazı senelerin aksine pek de merakla beklemediğimiz 86. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu....
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir