En İyi 10 Lezbiyen Filmi

Christa Winsloe’nin romanından Leontine Sagan tarafından uyarlanan ve Manuela von Meinhardis isimli bir genç kızın kadın bir öğretmenine duyduğu aşkı anlatan 1931 tarihli Mädchen in Uniform, tarihin lezbiyan temalı ilk filmi olarak kabul edilir. 2013 tarihli Abdellatif Kechiche filmi La vie d’Adele ise lezbiyen teması üzerinden seyredip, aşkın cinsiyetler üstü bir tasvirini önümüze sererek LGBTİ sinemasının son dönemlerde şanı en çok yürümüş işidir. Aradaki seksen iki sene boyunca lezbiyenlik, sinemanın pek çok kez malzemesi olmuş; bazı yönetmenler filmlerini bu yönelim üzerine kurmuş, bazıları ise yalnızca karakterler ile söz konusu yönelimi eserlerine dahil etmiştir. Sinemanın tozlu ve taze raflarından çıkıp gelen en iyi 10 lezbiyen filmi ise sıradaki listemizin ana teması. İyi okumalar!

The Killing of Sister George (1968)

Yönetmen: Robert Aldrich 

killing-of-sister-george-003-1968-susannah-york-beryl-reid-chaplin-drag

Childie: Tüm kadınlar gözü dönmüş lezbiyenlerden ibaret değil, biliyorsun değil mi?
George: Öyle olmaması büyük bir talihsizlik…

The Killing of Sister George, lezbiyen temasının sinemada değişen çehresini anlatan filmler arasında en muhteşem ve en grotesklerinden biridir. Sister George’dan önceki filmler, sinemasever lezbiyenler için umutsuzluk aşılarken bu filmle birlikte yeni bir döneme girilmişti. Örneğin 1967 tarihli The Fox, bir lezbiyenin ihtiyaç duyduğu tek şeyin bir erkek olduğunu söylemeye çalışıyordu.

Film, oyuncak bebek koleksiyonuyla oynamadığı zamanlarda bir fabrikada çalışan Childie ile yaşayan ve bir BBC komedisinde rol alan George’un dizideki karakterinin düşük reytingler sebebiyle öldürülmesi üzerinden seyrediyor. Yapacak yeni bir iş bulamayan George, bir de üstüne bu dizinin yapımcısının, sevgilisi Childie’ye göz koyması üzerine ikinci bir yıkımla karşılaşıyor. The Killing of Sister George, gişede patlamış olsa da günümüzde kendi döneminin özelliklerini en iyi yansıtan kült klasiklerden biri sayılıyor.

The Bitter Tears of Petra von Kant (1972)

Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder

Petra-99

Filmlerinde köle-efendi tiplemeleri üzerinden sosyal eleştiri yapmakta Alman (ve dünya) sinemasının bir numaralı ismi olan Fassbinder’in pek çoklarına ilham olmuş The Bitter Tears of Petra von Kant eseri, kendisine aşık olan hizmetçisi ve sekreterine kötü davranmak gibi bir hobisi olan zengin bir kadının, genç bir modele aşık olunca nasıl aşkın esiri haline geldiğini anlatıyor. Güçlü mizanseni, dudak ısırtan set dekorları ve gerçekçi oyunculukları, aslen bir tiyatro oyunu olan filmin yine teatral bir metotla filme aktarılmasının sinyallerini veriyor. Etme-bulma dünyası felsefesinin lezbiyen filmi dünyasıyla buluştuğu nokta Fassbinder’in bu filminden başkası değil aslında.

Diğer yazıları Burak Hazine

Altın Burtakal Ödülleri – Kazananlar

I. Altın Burtakal Ödülleri’nde kazananlar belli oldu. 17 kategoride yarışan pek çok...
Devamı

9 Comments

 • Adele icin uzuldum,cinsel kimlik sorunu yasayanlar adina,kucucuk yasinda.Kendi yolunu cizdi ,ogretmen olmayi sectii,zihinsel engelli cocuklara yardim etmeyi.
  Filmi seyredeli epey sure gecti,mavi sacli kendi kultur duzeyinde cocuk yetistirecegi,sevmedigi mi birini secti?
  Cok okumak mi,icinden geleni mi yapmak dogru?I
  Iyi okuyucugumdur,basucumda bir kitap,arabada baska bir kitap,sehpalarda siir kitaplari ama hayati yasayarak ogreniriz,kitaplar hikaye demiyorum da baskalarinin kurgulari,duygulari.Tolstoy Anna Karenina mi?Intiharin palavrasini yazmis.
  Kitaplardan cocuk ve zor durumdayken,hayal dunyasina dalip, hayatta kalmayi ogrendim.

  Stefan Zweig,C.Bukowski,Mungan,ts elliot.Cehov daha niceleri yasadiklarini yazar,bazilari da para karsiligi …
  Bu kadar okumam beni bilge filan yapmaz,onceden mavi sacli olani da..

  Mavi sacli olan baskalarinin sarkisini soyluyor bence,Adele kendi sarkisini.
  Ben filmlerin hepsini seyretmistim zaten de,hepsine teker teker yorum yapacak zamanim yok.

  • Nilufer Hnm, ben de bir transerkegim ve inanin bana okumak insani ne kadar aydinlatirsa aydinlatsin bir LGBTI uyesi degilseniz Tr gibi bir ulkede neler yasadigimizi,duygusal acidan nasil bir bosluga itildigimizi tahmin bile edemezsiniz.Herkesin sevgiyle yasadigi ve birbirini hor gormeden sahip ciktigi bir ulkenin hayali ile..Hoscakalin.

   • Kaana katiliyorum bende biseksulel bir kizim ve boyle bir ulkede yasadigim icin cok pismanim herkes herkesi gormek istedigi gibi goruyor
    Fakat diger ulkelerde bu tur iliskiler serbest bizim ulkemiz boyle ilerledikce daha cok intiharlar olur #mehtapzengin #eylülcansın unutmadık unutmiyacagiz

  • filmi izledim ve beğendim. filmin sonu kötü bitti.Her ikisi içinde üzüldüm canım acıdı. filmin sonu öyle bitmemeliydi.

 • Merhaba istanbuldan metoş ve aliş bizler aktif gayız ve kendimiz gibi arkadaşlar arıyoruz
  0542 569 9460
  0532 225 0437
  0530 222 7171

 • lezbiyen bayan arkdaslar arasın bende lezim
  tlf : 054284565**

  Editör Edit’i: Kimse seni aramayacak. Poor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir