En İyi 10 Lezbiyen Filmi

Dyketactics (1974)

Yönetmen: Barbara Hammer

dyketactics-1974-001-title-painted-on-wall

On yıllardır lezbiyen yöneliminin tüm sinema camiasındaki belki de en büyük destekçisi olan Barbara Hammer’ın pek çok esere ilham kaynağı olan 1974 tarihli kısa metraj çalışması Dyketactics de dört dakika süren ve lezbiyen kimliği, arzular ve estetik üzerinde duran bir film. Hammer, bu eserini bir lezbiyen reklamı olarak yorumlamayı tercih ediyor. Abdellatif Kechiche’nin, La vie d’Adele’i çekerken bu filmden bir dal almış olsa çok daha mükemmel bir iş ortaya koyabileceğini söyleyenler yok değil. Hammer’ın yaptığı 80’den fazla film ve video çalışmasının etkilerini en son Concussion’da görmüştük.

Egymásra nézve / Another Way (1982)

Yönetmen: Károly Makk

another-way-1982-001-grazyna-szapolowska-grabbing-jadwiga-jankowska-cieslaks-hair

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışıp FIPRESCI ve en iyi kadın oyuncu (Jadwiga Jankowska-Cieslak) ödülleriyle yetinmek zorunda kalan Egymásra nézve, La vie d’Adele’den 30 sene önce tarihi baştan yazma fırsatını böylece kıl payı kaçırmıştı. Evli barklı bir kadının, çalıştığı gazeteye yeni gelen bir başka kadınla başlayan arkadaşlıklarının zaman geçtikçe boyut değiştirmesini konu alan film, aslında iki lezbiyen kadın üzerinden soğuk savaş döneminde Macaristan’daki durumu anlatmaya çalışıyor. Makk’ın eserinin önemi, hem eşcinselliği konu edinen ilk Macar filmi oluşu hem de devrimin sonuçlarına karşıt görüşten bir bakış atan ülkedeki ilk sinema filmi oluşunda yatıyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

Austin Film Eleştirmenleri Ödülleri

Senenin son eleştirmen ödülleri de açıklandı. Take Shelter ve Drive’ın 3 ödülle...
Devamı

9 Comments

 • Adele icin uzuldum,cinsel kimlik sorunu yasayanlar adina,kucucuk yasinda.Kendi yolunu cizdi ,ogretmen olmayi sectii,zihinsel engelli cocuklara yardim etmeyi.
  Filmi seyredeli epey sure gecti,mavi sacli kendi kultur duzeyinde cocuk yetistirecegi,sevmedigi mi birini secti?
  Cok okumak mi,icinden geleni mi yapmak dogru?I
  Iyi okuyucugumdur,basucumda bir kitap,arabada baska bir kitap,sehpalarda siir kitaplari ama hayati yasayarak ogreniriz,kitaplar hikaye demiyorum da baskalarinin kurgulari,duygulari.Tolstoy Anna Karenina mi?Intiharin palavrasini yazmis.
  Kitaplardan cocuk ve zor durumdayken,hayal dunyasina dalip, hayatta kalmayi ogrendim.

  Stefan Zweig,C.Bukowski,Mungan,ts elliot.Cehov daha niceleri yasadiklarini yazar,bazilari da para karsiligi …
  Bu kadar okumam beni bilge filan yapmaz,onceden mavi sacli olani da..

  Mavi sacli olan baskalarinin sarkisini soyluyor bence,Adele kendi sarkisini.
  Ben filmlerin hepsini seyretmistim zaten de,hepsine teker teker yorum yapacak zamanim yok.

  • Nilufer Hnm, ben de bir transerkegim ve inanin bana okumak insani ne kadar aydinlatirsa aydinlatsin bir LGBTI uyesi degilseniz Tr gibi bir ulkede neler yasadigimizi,duygusal acidan nasil bir bosluga itildigimizi tahmin bile edemezsiniz.Herkesin sevgiyle yasadigi ve birbirini hor gormeden sahip ciktigi bir ulkenin hayali ile..Hoscakalin.

   • Kaana katiliyorum bende biseksulel bir kizim ve boyle bir ulkede yasadigim icin cok pismanim herkes herkesi gormek istedigi gibi goruyor
    Fakat diger ulkelerde bu tur iliskiler serbest bizim ulkemiz boyle ilerledikce daha cok intiharlar olur #mehtapzengin #eylülcansın unutmadık unutmiyacagiz

  • filmi izledim ve beğendim. filmin sonu kötü bitti.Her ikisi içinde üzüldüm canım acıdı. filmin sonu öyle bitmemeliydi.

 • Merhaba istanbuldan metoş ve aliş bizler aktif gayız ve kendimiz gibi arkadaşlar arıyoruz
  0542 569 9460
  0532 225 0437
  0530 222 7171

 • lezbiyen bayan arkdaslar arasın bende lezim
  tlf : 054284565**

  Editör Edit’i: Kimse seni aramayacak. Poor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir