Ken Loach, Sinemaseverleri İsrail’i Boykota Çağırıyor

Saraybosna Film Festivali’nde iki Filistinli sinemacıya onur ödüllerini sunan İngiliz sinemacı Ken Loach, ABD’yi ‘zorba’ olmakla suçladı ve İsrail tarafından desteklenen kültürel organizasyonların boykot edilmesi gerektiğini söyledi.

İngiliz sinemasının medar-ı iftiharlarından Ken Loach, Saraybosna’da iki Filistinli sinemacıya onur ödülü verilen seremonide İsrail devleti tarafından desteklenen kültürel her türlü etkinliğin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Altın Palmiye ödüllü, Kes ve The Wind That Shakes The Barley gibi filmlerin efsane yönetmeni, geçtiğimiz gece düzenlenen ve yönetmenler Abdel Salam Shehadeh ve Ashraf Mashharawi‘ye Kartin Cartlidge Vakfı Ödülü’nün takdim edildiği seremonide önemli açıklamalar yaptı. Filmlerinde işçi sınıfının sorunlarını ve yaşamını işleyen yönetmen, Filistinli iki sinemacı için “muhtemelen şu an hayatta olan en büyük yönetmenlerden ikisi; çünkü onlar Gazze’de film yapıyorlar” dedi. 1992 ve 1996 yılları arasında Saraybosna’nın kuşatıldığı günlerdeki anılarını canlandıran Loach, “Buradaki insanların, siz kuşatma altındayken ihtiyaç duyduğunuz mücadele ruhu ve cesareti anlayacaklarını biliyorum; ve siz, Gazze’deki insanların çektiği acıyı herkesten daha iyi biliyorsunuz. Bu iki insan yalnızca hayatta kalmadı, üstelik olağanüstü filmlere imza attı” dedi ve Gazze’de devam eden çatışmalar üzerine düşüncelerini belirtti: “Ne utanç vericidir ki benim ülkem, zorba ABD’nin peşinden gidiyor. Fakat biz güçsüz değiliz. Biz, birlikte hareket edebiliriz.

Ashraf Mashharawi
Ashraf Mashharawi

Daha sonra İsrail’i boykot çağrısında bulunan usta yönetmen, “İsrail devleti tarafından desteklenen her türlü kültürel etkinlik mutlak suretle boykot edilmelidir. Sinema, müzik, akademik; hiç fark etmez. İsrail şu sıralar kendini Firavun’un ülkesi sanıyor olmalı. İsrail, Eurovision Şarkı Yarışması’nda yer almamalı ve İsrailli hiçbir futbol takımı Avrupa’da mücadele etmemeli. İsrail ne zamandan beridir Avrupa’nın bir parçası, hiçbir fikrim yok; çünkü benim coğrafya bilgim o kadar ulvi değil” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni seslere ve yeni perspektiflere fark edilmek için bir şans tanıyan bu onur ödüllerini takdim etmeden önce Loach, “Bu iki sinemacı, bizim gerçek anlamda bilmemiz gereken hikayeler anlatıyor” dedi.

Gazze’de mülteci olarak yaşayan Filistinli yönetmen Mashharawi, 2008 ve 2009 yılında İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılar sırasında çektiği filmlerle pek çok ödüle layık görülmüştü. Onur ödülünü aldıktan sonra “Saraybosna’nın Kalbi olan bu ödülü, Gazze’deki insanlar adına alıyorum çünkü biliyorum ki bu, bir zamanlar bizimle aynı şeyleri yaşayan insanların kalbidir. Ben, öldürülen çocukların sesi olarak buradayım,” dedi.

Diğer yazıları Burak Hazine

Robocop Fragmanı ve Klipleri

Yönetmen: José Padilha Oyuncular: Samuel L. Jackson, Joel Kinnaman, Gary Oldman, Michael Keaton Vizyon...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir