Rahman Altın ve Kelebeğin Rüyası Grammy’ye 4 Dalda Aday Adayı

Rahman Altın, şubat ayında 57’ncisi düzenlenecek Grammy Müzik Ödülleri’ne Kelebeğin Rüyası filminin soundtrack albümü dahil olmak üzere dört dalda aday adayı oldu. Türk sineması müziği, Grammy’de ilk kez ve bu kadar çok adaylıkla temsil edilecek. Rahman Altın’ın Grammy başarısı şimdiden Türkiye’nin bu konudaki en önemli başarısı olmuş durumda. Recording Academy tarafından1957 yılından bu yana verilmekte olan Grammy, müzik ödüllerinin Oscar’ı kabul ediliyor ve uluslararası platformda dünyanın en prestijli müzik ödülü olmasıyla biliniyor. Altın, Grammy’ye Kelebeğin Rüyası film müziği, en iyi mühendislik/kayıt,miksaj,masteringyılın yapımcısı ve en iyi ürün kapak tasarımı dallarında aday adayı oldu. Altın, Amerika’nın ünlü müzik otoriteleri tarafından Grammy’nin en güçlü adaylarından biri olarak gösteriliyor.

Rahman Altın, Kelebeğin Rüyası Filmine bestelediği müzikler ile; 15. Milano Uluslararası Film Festivalinde (İtalya) “En iyi film müziği”, 13. World Soundtrack Academy (Belçika) “Halkın seçimi”, 46. SİYAD Sinema Ödülleri “En İyi Müzik” ve 19. Kral Türkiye Müzik Ödülleri “En İyi Film Müziği” Ödüllerine layık görüldü.

Bir Türk bestecisinin Grammy ödüllerine bir değil, tam dört ayrı dalda aday adayı olması, adaylığının kabulü ve sonuçta bu ödülün, ödüllerin Türkiye’ye getirilmesi, Türkiye’nin yurtdışında tanıtılmasına büyük bir katkı sağlayacak, Türk müziğinin markalaşmasına yardımcı olacak, ve 100’ncü yılını kutlayan Türk Sinemasını da gerçek anlamda taçlandıracak bir başarı olacaktır.

Altın ayrıca, İngiltere, İtalya, İspanya, Yunanistan ve ABD ‘de yayınlanan 2013 Film Müziği listelerinde “1 numara” olmuş ilk ve tek Türk besteci ünvanına sahip.

_________________________________________

Rahman Altın Kimdir?

 • Rahman Altın 2009 yılında, Amerika Birleşik Devletleri tarafından sanat alanında “Olağanüstü Yetenek” statüsünden verilen Green Card’a layık görülmüştür.
 • 2002 yılında ASCAP (Amerikan Besteciler, Yayıncılar ve Yazarlar Birliği) ve 20th Century Fox tarafından düzenlenen, FILM SCORING WORK SHOP’una tüm dünyadan seçilen 10 film müziği bestecisinden biri olarak davet edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ncada desteklenen sanatçı, Amerikan Film Müziği Endüstrisinin en prestijli organizasyonu kabul edilen bu etkinlik esnasında yaptığı çalışmalar ile Hollywood’daki önemli müzik direktörlerinin dikkatini çekmiştir.
 • 2013 yılında, Türkiye’nin bugüne kadar yapılmış en büyük film prodüksiyonu olan “Kelebeğin Rüyası” filminin müziklerini bestelemiştir. 2013 yılında filmin vizyona girmesinden hemen sonra yayımlanan “Kelebeğin Rüyası” soundtrack albümü Türkiye’de ‘Film Müziği’ listelerinde 1 numara olmuştur.
 • 2011 yılında LucasFilm, bestelerini ‘STAR WARS – Bluraytanıtım ve reklam filmlerinde kullanmıştır.
 • 2013 yılında, Iron Man 3 filmi için ‘Iron Man 3 Statue’  web sitesinin müziklerini bestelemiştir.
 • 2012 yılında Hollywood’un en büyük prodüksiyonlarından biri olan ‘THE AMAZING SPIDERMAN’ filminin kamera arkası belgeselinin müziklerini bestelemiştir.
 • İstanbul 2020 Olimpiyat başvuru kampanyası filmlerinin müziklerini bestelemiştir.
 • 2011 yılında ‘Dark Knight Rises’, ‘Mission Impossible 4’, ‘Man in Black 3’, ‘Lone Ranger’ filmlerinin tanıtım kampanyaları ve fragmanları içinmüzikler bestelemiştir.
 • 2010 yılında HBO için, Steven Spielberg’in prodüktörlüğünü üstlendiği ‘THE PACIFIC’ TV serisinin ve ‘THE SPECIAL RELATIONSHIP’ adlı TV filminin tanıtım fragmanları ve TV tanıtım kampanyaları için müzikler bestelemiştir..
 • 2003 ve 2004 yılında dünyaca ünlü Türk moda tasarımcısı BAHAR KORÇAN’ın NEW YORK FASHION WEEK kapsamındaki moda showlarının müziklerini besteledi. Burada yaptığı çalışmalar HBO marketing direktorlerinin dikkatini çekti ve beğenilerini kazandı. Daha sonra HBO ile çalışmalar yapmıştır.
 • 1998-2014 yılları arasında 2,000’den fazla jingle besteleyerek sektörünönde gelen isimlerinden biri olmuştur. Ulusal ve uluslararası reklam sektöründe besteleri ile “Marka Kimliği” katarak “Müzikal bir Tanı” kazandırdığı isimlerin başında; Mercedes Benz, Coca Cola, Honda, Ikea, HSBC, Kellogg’s, Ford, Danone, Hyundai, Johnnie Walker, Vodefone, BP, Peugeot, Bridgestone, Turkish Airlines, Aviva, Knorr, Bosch, Akbank,Vestel, Zorlu, Linens, Telsim, Turkcell, Axess, Tikveşli, Dimes,Yapı ve Kredi Bankası, Selpak, Fiat, Pril, Petrol Ofisi, Kalebodur,Taç, Pepsi, Oyakbank, Tetrapak, Marshall, Banvit, Panda, Ülker ,Hanımeller, Vakıfbank, Bridgestone, Honda, ve MNG Kargo; gelmektedir.
 • 2011 yılında ABD de düzenlenen Golden Turk Ödüllerinde “ABD’de yaşayan En Başarılı Türk Müzisyen” ve “En BaşarılıTürk” kategorilerinde -Turk of America Media Group – tarafindan aday gösterilmiştir.

2003-2014 yılları arasında müziklerini bestelediği filmler;

2003 Hürrem Sultan (TV), 2004 Vizontele TUUBA, 2006 Keloğlan Kara Prense Karşı, 2006 Cenneti Beklerken, 2007 Fedai (TV), 2009 Uzak İhtimal, 2010 Çok Filim Hareketler Bunlar, 2012 Çanakkale 1915 (Final Sahnesi), 2013 Kelebeğin Rüyası

Diğer yazıları Burak Hazine

Solaris, Zerkalo & Stalker Soundtrack

Sinemanın Rus şairi Andrey Tarkovski’nin imzasını taşıyan Solaris, Zerkalo & Stalker filmlerinin...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir