2000’lerin En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Bilim kurgu sineması yeni bin yılla birlikte yönetmenlerin ağzında çiğnediği bir sakız haline gelse de Kubrick’in 2001: A Space Odyssey‘i, Tarkovski’nin Solaris‘i gibi bu türe hakkıyla hizmet eden filmler de çıkmıyor değil. 1902 yılında Melies’in  Le Voyage dans la lune eseriyle başlayan yolculuk, Christopher Nolan imzalı Interstellar ile şimdilik bir dönemeci alma noktasında. İngiliz Film Enstitüsü’nün hazırladığı 2000’lerin En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi listesi de bu dönemeçten hemen önce karşımıza çıkmış olan başarılı bilim kurgu filmlerini toparlıyor. Üstelik bütçesine, yaptığı gişeye, Hollywood’da çekilip çekilmediğine(?) bakmaksızın bir liste oluşturulmuş. Henüz seyretmediğiniz film var mı? Yoksa ekran başına geçme zamanı. Ve her zaman dediğimiz gibi, katkılarınızı yorum kısmında bildirmekten çekinmeyin.

Minority Report (2002)

Yönetmen: Steven Spielberg

minority-report-2002-sinematopya

Philip K. Dick’in kısa öyküsünden uyarlanan bu Steven Spielberg eseri, distopik olup olmadığı konusunda kuşkularımızın olduğu bir gelecekte geçiyor. Tom Cruise’un baş karakter John Anderton’ı canlandırdığı filmde özel bir ekip, suçluları henüz suçlarını işlemeden yakalayabiliyor. İşler, bu ekibin bir parçası olan Anderton’ın şüpheli sıfatıyla suçlanmasıyla birlikte karışıyor. Neo-noir türünün başarılı bir örneği olarak kabul edilebilecek Minority Report, iris tanıma, kendi kendini kullanabilen arabalar, robot böcekler gibi daha şimdiden hayatımıza girmiş bazı teknolojileri karanlık geleceğin bir parçası olarak gösteriyordu. Diğer distopik teknolojilerin hayatımıza girmesi ne kadar zaman alabilir ki?

Diğer yazıları Burak Hazine

Christopher Nolan’ın En İyileri

Sıfır bütçeyle ve siyah beyaz formatta çektiği ilk filmi Following‘le dikkatleri üzerine...
Devamı

6 Comments

 • öncelikle şunu ifade edeyim; kendimi bildim bileli en sevdiğim edebiyat ve sinema türü (yani genre) bilimkurgudur. hatta bazen sinema sanatının en üst seviyelere bilimkurgu türünde ulaştığını düşünürüm. kanıtı tabii ki 2001: A Space Odyssey, Metropolis, Stalker ve Solaris.

  aslında böyle listeler hiçbir zaman yüzde yüz tarafsız ve gerçekçi olmak zorunda değildir, nitekim böyle bir iddiaları da yok. BFI ve onun yayın organı olan Sight & Sound listelerine hep saygı duymuşumdur. Ama bu sefer olmamış gerçekten, hem de hiç olmamış. Listedeki hemen hemen tüm filmleri bilen biri olarak Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminin olmaması bir sinema yayın organı açısından skandal bence. Ayrıca Kubrick ve Spielberg’in ortak beyin fırtınası ve şiirsel bir bilimkurgu masalı olan Artificial Intelligence’ın ve Akira’dan sonra yapılmış en iyi animasyon bilimkurgu filmi olan WALL-E’ nin bu ilk on film arasında yer almaması benim gözümde listenin işini bitiriyor ve bu listeyi yapanların ciddiyetine artık tam anlamıyla şüpheyle bakmama neden oluyor. Kısacası bu liste işinden iyice tiksindim şimdi. Fakat sinematopya sitesi ve yazarlarını tenzih ederim.

  • Haklısın fakat müdahale etmek istemediğim bir liste oldu. AI konusuna pek katılmasam da Wall-e is-a-must böyle listeler için. Ayrıca teşekkür ederiz. :)

  • ötörnöl sönşöööyn öf spötlös mööynd hay senin gibi ekşici enteli … 10 numara filmler işte hacı içinden izledigin film çıkmadı diye mi atarlanıyon

   • dota 2 ergeni demirkabız terbiyeni takın burası twitter değil. sırf böyle aptal yorumlar yapmak için mi buralara yazıyorsunuz anlamıyorum. ayrıca ekşici falan değilim orada hesabım da yok, listedeki iki film hariç hepsini izledim, gayet de iyi biliyorum. ötörnöl sönşöööyn dediğin filmin hastası değilim fakat sen bu filmi sadece hakkında çizilen karikatürlerden yada film hakkında dönen geyik muhabbetlerinden tanıyorsun galiba. nitekim o film ne kadar entel filmi ise yukarıdaki filmlerin hepsi de onun kadar entel filmidir. Eternal Sunshine örneğini sadece listenin objektifliğini eleştirmek için verdim. yoksa Primer gibi filmler fikir olarak daha ileri olabilir fakat sonuç olarak değiller. asıl entel olanlar yukarıdaki gibi liste yapanlardır. önce adam gibi yorum yapmayı ve yorum yapana da saygı duymayı öğrenin.

 • Gerçekten muhteşem bir liste olmuş. Özellikle District 9 gibi son dönemlerin en iyi bilim kurgusuna yer vermeniz listeyi daha güzel kılmış…

 • Under The Skin, District 9, Children of Men ve Moon’u görmek fazlasıyla sevindirdi beni. Donnie Darko’da ilk 10’da yer alabilirdi. İzlemediğim filmleri izleyebilmem için ise mükemmel bi fırsat. Yayınladığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir