2000’lerin En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Timecrimes (2007)

Yönetmen: Nacho Vigalondo

timecrimes-2007-sinematopya

Suratımıza yumruk gibi işleyen ilk yönetmenlik denemeleri ne kadar ileriye gidebilir bilinmez fakat Nacho Vigalondo’nun Timecrimes’ı aralarındaki en iyisi olabilir. Primer gibi Timecrimes da düşük bütçeli bir zaman yolculuğu öyküsü fakat Carruth’un filminden farklı olarak Vigalondo’nun eseri daha hızlı ve eğlenceli bir yapıda seyrediyor. Bir matruşka misali, Timecrimes orta yaşlarındaki İspanyol iş adamı Hector’un bir bilim adamının zaman yolculuğu deneylerine maruz kalmasını anlatıyor. Makineye girip bir saat önceye gittikten sonra Hector’un yaptığı ilk iş kendisini bulmak oluyor ve felaket senaryosu denebilecek olayların ilki bu şekilde başlıyor. Mizahi yönü kuvvetli, akıllıca işlenmiş ve ters köşe yapmayı seven bir film olarak Timecrimes, yönetmenin 2011 tarihli ve gözlerden kaçan filmi Extraterrestrial’in de hikaye anlatımı ve stil bakımından önünü açmıştı.

Diğer yazıları Burak Hazine

39. Saturn Ödülleri Adayları

Tür filmlerini onurlandıran ve bu sene 39’uncusu düzenlenen Satürn Ödülleri’nin adayları açıklandı....
Devamı

6 Comments

 • öncelikle şunu ifade edeyim; kendimi bildim bileli en sevdiğim edebiyat ve sinema türü (yani genre) bilimkurgudur. hatta bazen sinema sanatının en üst seviyelere bilimkurgu türünde ulaştığını düşünürüm. kanıtı tabii ki 2001: A Space Odyssey, Metropolis, Stalker ve Solaris.

  aslında böyle listeler hiçbir zaman yüzde yüz tarafsız ve gerçekçi olmak zorunda değildir, nitekim böyle bir iddiaları da yok. BFI ve onun yayın organı olan Sight & Sound listelerine hep saygı duymuşumdur. Ama bu sefer olmamış gerçekten, hem de hiç olmamış. Listedeki hemen hemen tüm filmleri bilen biri olarak Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminin olmaması bir sinema yayın organı açısından skandal bence. Ayrıca Kubrick ve Spielberg’in ortak beyin fırtınası ve şiirsel bir bilimkurgu masalı olan Artificial Intelligence’ın ve Akira’dan sonra yapılmış en iyi animasyon bilimkurgu filmi olan WALL-E’ nin bu ilk on film arasında yer almaması benim gözümde listenin işini bitiriyor ve bu listeyi yapanların ciddiyetine artık tam anlamıyla şüpheyle bakmama neden oluyor. Kısacası bu liste işinden iyice tiksindim şimdi. Fakat sinematopya sitesi ve yazarlarını tenzih ederim.

  • Haklısın fakat müdahale etmek istemediğim bir liste oldu. AI konusuna pek katılmasam da Wall-e is-a-must böyle listeler için. Ayrıca teşekkür ederiz. :)

  • ötörnöl sönşöööyn öf spötlös mööynd hay senin gibi ekşici enteli … 10 numara filmler işte hacı içinden izledigin film çıkmadı diye mi atarlanıyon

   • dota 2 ergeni demirkabız terbiyeni takın burası twitter değil. sırf böyle aptal yorumlar yapmak için mi buralara yazıyorsunuz anlamıyorum. ayrıca ekşici falan değilim orada hesabım da yok, listedeki iki film hariç hepsini izledim, gayet de iyi biliyorum. ötörnöl sönşöööyn dediğin filmin hastası değilim fakat sen bu filmi sadece hakkında çizilen karikatürlerden yada film hakkında dönen geyik muhabbetlerinden tanıyorsun galiba. nitekim o film ne kadar entel filmi ise yukarıdaki filmlerin hepsi de onun kadar entel filmidir. Eternal Sunshine örneğini sadece listenin objektifliğini eleştirmek için verdim. yoksa Primer gibi filmler fikir olarak daha ileri olabilir fakat sonuç olarak değiller. asıl entel olanlar yukarıdaki gibi liste yapanlardır. önce adam gibi yorum yapmayı ve yorum yapana da saygı duymayı öğrenin.

 • Gerçekten muhteşem bir liste olmuş. Özellikle District 9 gibi son dönemlerin en iyi bilim kurgusuna yer vermeniz listeyi daha güzel kılmış…

 • Under The Skin, District 9, Children of Men ve Moon’u görmek fazlasıyla sevindirdi beni. Donnie Darko’da ilk 10’da yer alabilirdi. İzlemediğim filmleri izleyebilmem için ise mükemmel bi fırsat. Yayınladığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir