45. Yılında Bir Kült: “2001: A Space Odyssey”

Stanley Kubrick’in bilim kurgu türünü baştan var eden eseri 2001: A Space Oddysey, geçtiğimiz aylarda New York’ta 70 mm versiyonu ile seyirciyle buluşmuştu. Şimdi ise 45. yılı vesilesiyle İngiltere sınırlarında restore edilmiş haliyle vizyona girecek 2001: A Space Odyssey’in yepyeni bir fragmanı yayınlandı. Üstelik Alfonso Cuaron ve Christopher Nolan gibi, bu filmden fazlasıyla etkilenmiş sinemacıların yorumlarıyla derlenmiş bir fragmandan bahsediyoruz!

Güzel haber bununla bitmiyor. Ayrıca, filmin daha önce kullanılmamış müzikleri de yayınlandı. Johann Strauss II imzalı Blue Danube Waltz, Richard Strauss‘dan Also sprach Zarathustra ve György Ligeti‘den Atmosphères gibi halihazırda filmle özdeşleşen müziklerin yanı sıra Kubrick’in aynı zamanda Spartacus ve Dr. Strangelove filmlerinde de birlikte çalıştığı Alex North’a hazırlattığı bir soundtrack albümü mevcut. North’un besteleri, filmin ön gösteriminin ardından kullanılmama kararına maruz kalmıştı fakat şimdi, o merak uyandıran besteleri dinleme fırsatımız var!

Diğer yazıları Burak Hazine

Vancouver Film Eleştirmenleri Ödülleri

En İyi Film – The Artist En İyi Erkek Oyuncu – Michael...
Devamı

1 Comment

  • övmek için yaşayanlar klasmanına dahil olmak istemem ama bu filmi övmemek de mümkün değil sanırım. hala ve daima en büyük bilim kurgu şaheseri. Kubrick en büyük birkaç yönetmenden biri ise bunu bu filme borçlu. fragmanda alfonso cuaron ve chris nolan’ın ifadelerine de aynen katılıyorum. 2001 saf sinema, gerçek bilimkurgu ve biçim ile mana arasında duran görsel anıt. birtakım başyapıtları tenzih ederek söylüyorum, ama maalesef bu filmden sonraki dönemde bilimkurgu gitgide gençler ve çocuklar için atıştırmalık bir eğlence aracına yahut görsel ve teknik bir mastürbasyona dönüşmüştür. kafası çalışanlar için leblebi çerez yahut bulmaca olmuştur. fakat 2001: A Space Odyssey tıpkı Keops piramidi gibi dünya durdukça en yüksek bilimkurgu mirası olarak kalacaktır. ben demiyorum sadece Ridley Scott ve George Lucas gibi ustalar da bu görüşte :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir