İran’ın İlk Vampir Filmi: A Girl Walks Home Alone at Night

Evet, yanlış okumadınız. Yasaklarıyla, cezalarıyla ve baskıcı rejimi ile dünya gündeminin zirvesinden inmeyen İran’ın ilk vampir filmi A Girl Walks Home Alone at Night, Sundance Film Festivali’nde eleştirmenlerden ve seyirciden tam not aldıktan sonra ilk fragmanıyla görücüye çıktı. Kısa film çalışmalarıyla ayakta durmaya çalışan yönetmen Ana Lily Amirpour’un ilk uzun metraj filmi olan A Girl Walks Home Alone at Night, siyah beyaz çekimi ve kendine has tarzıyla dikkate değer bir film olduğu sinyallerini veriyor.

“Bad City’de tuhaf şeyler oluyor. Fahişelerin, serserilerin, pezevenklerin ve diğer sefil ruhların yuvası, günahkarlığın ve umutsuzluğun kalesi olan İran’ın hayalet kasabasında yalnız bir vampir, en berbat yerlilerin içine sinsice sokuluyor. Fakat ne zaman ki bir adam bu kızla tanışıyor, işte o an daha önce görülmemiş bir aşk hikayesi çiçek açıyor… Kan kırmızısı renginde bir çiçek.” diye yazıyor Sundance’in 2014 versiyonundaki tanıtım kitapçığı A Girl Walks Home Alone at Night için.

Let the Right One In (Gir Kanıma)’yı beğendiyseniz, bu filmi sevmemeniz için hiçbir sebep yok diyorlar. Bekleyip göreceğiz. Şimdilik stilize fragmanla idare edelim. 100 üzerinden aldığı 91 metascore’un gizemini çözmemize çok kalmamıştır diye de dua edelim.

A-girl-walks-home-poster-sinematopya

Diğer yazıları Burak Hazine

DGA Ödülleri

Yorumlar burada, kazananlar işe aşağıda: Film: Michel Hazanavicius, The Artist Belgesel: James...
Devamı

1 Comment

  • çok sevindirici bir haber. ikinci bir ”Låt den Rätte Komma in” vakası olur mu bilmiyorum – tabii ki onun yerini hiçbir film tutamaz orası ayrı konu – ama sadece fragmanına bakarsak çok sıradışı bir film olmuş. umarım bu çok yanıltıcı değildir. bana göre İran’lı kadınlar vampir rolünü dünyada en iyi oynayabilecek personaya sahipler. yanlış anlaşılmasın sadece fotojenik anlamda söylüyorum. hele bir de bunu kapanmak zorunda kalmış bir kadın için düşünün. bu filmin de bizzat o diyardan çıkması bu açıdan beni çok etkiledi. görünen o ki İran sineması iyice uçuşa geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir