Jersey Boys (2014)

Daha önce Broadway’da sahlenip, Amerika’nın en prestijli ödülü Tony’de fırtınalar estiren Jersey Boys, Hollywood’un usta aktör ve yönetmeni Clint Eastwood tarafından beyazperdeye aktarıldı. Marshall Brickman ile Rick Elice’ın kitabından aynı adla yazılan senaryo, New Jersey sokaklarında olgunlaşan müzikal bir Cymbalta online öyküyü bizlere aktarıyor. Teatral metinlerin sinema uyarlamasında konunun bölgesel seçimi çok önemli. Seyircinin müzikal tadı, sinemasal estetikle birleştirme arzusunu dikkate alarak ortaya farklı bir eser çıkarmak zorundasınız. Daha önce ‘Million Dolar Baby’, ‘Unforgiven’ filmleriyle Oscar kazanarak kariyerini ‘sinema yönetimi’ alanında http://abilifygeneric-online.com/catalog/Depression/Trazodone.htm sağlamlaştıran Eastwood, Jersey Boys filmiyle bir yandan Oscar’a göz kırparken bir yandan da gişesi sağlam bir yapım ortaya koymuş. Bu önemli filmde başrolleri Christopher Walken, John Lloyd Young, Vincent Piazza, Erich Bergen ve James Madio paylaşıyor.

Filmin konusuna geçmeden önce Jersey Boys müzikalini geçtiğimiz sene İstanbul’da izlediğimi söylemeliyim. Hani filmi izlerken ilk dakikasından son dakikasına kadar neler olduğunu bildiğim için, konudaki girdapları, oluşan duygusal bunalımları, grubun seks maceralarını sinemada karşıma çıkmadan önce hayal edebildim. Gerçi İstanbul’a gelen Jersey accutanegeneric-reviews Boys kadrosu berbat ötesi bir performansla tiyatro seyircisine kabus dolu dakikalar yaşatmıştı. Bu ayrıntıyı da aktarıp genel olarak konuya bakabilirim. Olayda Jersey sokaklarında müzik yaparak fakirlikten zengin yaşama adım atmak isteyen dört gencin hayat hikayesi gözler önüne seriliyor. Jersey’den gelen bu gençlerin zirveye çıkarken karşılaştıkları zorlukları, mücadeleyi izlemek şaşırtıcı bir deneyim. Senaryo her haliyle dört dörtlük yazılmış. Gerçi tetaral metnin ortada olduğunu düşünürsek, senaryonun sinemaya aktarımında zorluk yaşanmamış. Film bir dönemin tarzını, 1960’lı yılların New Jersey görünümünü, duygusunu ve müziğini kendi has bir doğallıkla sunmuş.

jersey boys sinematopya

Filmde Christopher Walken’ın canlandırdığı Angelo accutane online ‘Gyp’ DeCarlo rolü, Frankie Valli ve arkadaşlarına yardım ederek onların zirve yolculuğunda adeta koltuk değneği olan bir karakter. Usta isim Walken, filmin hızlı temposu sırasında oluşan duygusal çatışmalarda yardımcı kaptan olarak tüm konuyu kurtarıyor. Frankie Valli rolünde John Lloyd Young daha önce bu rolü Broadway’de oynayarak Tonny Ödülü kazanmış deneyimli isim. Grubunun yaşadıklarında lider olarak öne çıkıp, bir grup gencin üretim makinesine dönüşmesinde öncü konumda durarak güçlü bir sahne analizi gerçekleştiriyor. Tommy DeVito’da Vincent Piazza olağanın dışına çıkan algının temsilcisi sayılır. Fazlaca uçuk tanımlamaları bir kenara koyarsak eğer, filmin müzikal zirvesinde oyuncunun emeği çok büyük.

Bizim Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki gibi Amerika’ nın fakir mahallesinden gelen dört gencin pop müzikal alanda zirveye çıkan konusunu Clint Eastwood dahiyane algıyla yöneterek zirvedeki yolcuğuna bir yenisini daha eklemiş. Filmin eleştirebileceğim noktası, konuya inatla ‘müzikal’ denilmekten kaçınılmış, bu durumun sebebi olsa olsa şudur; 40 Milyon Dolar bütçeyle çekilen, dönemsel olarak olağanüstü bir projeye imza atan Jersey Boys tiyatrosundan özgün bir çalışma olarak lanse edilmek istenmiş. Haklılar mı peki? Hem tiyatrosunu hem filmini izleyen bir eleştirmen olarak kesinlikle haklılar!

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Star Wars Bölüm 7: Güç Uyanıyor

İlk olarak George Lucas’ın önderliğinde 25 Mayıs 1977’de, 20th Century Fox tarafından...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir