Manaki Kardeşler İstanbul’da

ESR Film ve Sinematek Makedonya, Türk Sinemasının 100. yılı vesilesiyle, Balkanların ilk sinematografları olan Manaki Kardeşlerin restore edilmiş filmlerini ve sinemacı kardeşlerin çekmiş olduğu çok özel fotoğraflarından oluşan bir sergiyi bir araya getiriyor. Çalışmalarına Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlayan Manaki Kardeşler, bazı sinema tarihçileri tarafından Türkiye’de sinemanın başlangıcı olarak kabul ediliyor. 6 – 13 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Manaki Kardeşler İstanbul’da etkinliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema – TV Merkezi’nin destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Balkanların Işık Ressamları Manaki Kardeşler

19. yüzyılın sonlarında fotoğrafçılığa başlayan ve çeşitli zaman dilimlerinde Romanya Kralı’nın, Osmanlı Padişahı Sultan V. Mehmet Reşat’ın ve Yugoslavya Kralı’nın saray fotoğrafçıları olan Yanaki ve Milton Manaki Kardeşler, Balkanların ilk kameramanları, dolayısıyla da ilk sinemacıları olarak kabul ediliyor. İlk çekimlerini 1905 yılında büyükanneleri Despina’yla gerçekleştiren Manaki Kardeşler, düğünler, dini ritüeller, halk oyunları gibi Balkanlarda gündelik yaşama ait çeşitli olayları kaydettiler. 1908’de Jön Türklerin II. Meşrutiyet kutlamaları, 1911’de Sultan V. Mehmet Reşat’ın Selanik ve Manastır ziyareti gibi tarihi olayları kayıt altına alarak Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine ilişkin çok önemli görsel belgelerini oluşturdular.

manaki kardeşler sinematopyaManaki Kardeşlerin 1905 ve 1926 yılları arasında çekmiş olduğu filmlerin tamamı Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve UNESCO’nun maddi destekleriyle restore edilerek dijital ortama aktarıldı.

Etkinlik Programı

ESR Film ve Sinematek Makedonya’nın organizasyonuyla gerçekleştirilen Manaki Kardeşler İstanbul’da etkinliğinin açılışı, 6 Kasım 2014 Perşembe günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema – TV Merkezi’nde yapılacak. Manaki Kardeşlerin bütün filmlerinin DCP kalitesinde gösterileceği özel etkinliğe Makedon besteciler Blagoi Maratov ve Bojan Maratov canlı performanslarıyla eşlik edecekler. Sinemacı kardeşlerin 1898 ve 1940 yılları arasında çekmiş olduğu çeşitli fotoğraflarından oluşan sergi de yine MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema – TV Merkezi’nde izlenebilecek.

7 Kasım 2014 Cuma günü düzenlenecek olan ‘Manaki Kardeşlerin Kültür Mirası’ konulu panele Makedonya Sinematek Direktörü Mimi Gjorgoska Ilievska, Makedonya Sinematek Arşivi Dairesi Başkanı Igor Stardelov ve Makedonya Fotoğrafçılar Birliği Başkanı Robert Jankulovski katılacak.

2014 yılında Türk Sineması’nın yüzüncü yılının kutlanıyor olması, projeyi diğer zamanlara göre daha anlamlı kılıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Sinematek Makedonya ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nin destekleriyle yürütülen proje şu başlıklardan oluşuyor:

  • Manaki Kardeşler Filmlerinin İstanbul Gösterimleri
  • Manaki Kardeşler Filmleri DVD’sinin Türkçeleştirilerek Basım ve Dağıtımı
  • Fotoğraf Sergisi (1898 – 1950 yılları arası seçkisi)
  • “Balkanların Işık Ressamları”, Kitap Basımı ve Dağıtımı (Yazar, Igor Stardelov)
  • Panel, “Manaki Kardeşlerin Kültür Mirası”

Detaylı bilgi: http://www.manakikardesler.com

manaki kardeşler sinematopya istanbul

Diğer yazıları Burak Hazine

Yönetmenler Birliği (DGA) Ödülleri 2014 Adayları

Yapımcılar Birliği (PGA) Ödülleri adayları için tıklayın. Senaristler Birliği (WGA) Ödülleri adayları...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir