Sovyet Dönemi Sonrası Rus Sineması’na Bakış

Sovyetler Birliği dağıldığından bu yana Rus sineması hiçbir zaman bildiğimiz haliyle kalmadı. 90’larda ve 2000’lerin başında Sovyet atmosferini ve temasını hala filmlerinde işleyen yönetmenler ve bunu seven seyirciler var olsa da gün geçtikçe Rus sineması da farklı bir yöne doğru evrildi: Hollywood’a.

Tarz olarak bu değişime rağmen hala bazı sinemacılar bilindik Rus sinema stilinin yok olmadığını gösterircesine filmler yapmaya devam ediyor. Sovyetler’in dağılmasının ardından Ruslar hala dünyanın geri kalanını kasvetli renklerle görmeye devam etse de bu cesur sinemacılar için durum biraz farklı. Dengeyi iyi kurmayı başaran bu filmlerden birkaçı aşağıda. Gün gelir de hangi filmi seyredeceğinize karar veremezseniz, belki size yardımcı olur diye… Ama öncesinde Sovyet Sineması’na Giriş: En Özel 15 Sovyet Filmi listesine göz atmanızı öneririm.

1. Burnt by The Sun (Nikita Mikhalkov, 1994)

burnt by the sun sinematopya

1994 yılında çekilmiş olmasına rağmen Burnt by The Sun hala Sovyet stili ve atmosferini barındıran bir filmdi. Film, yeni günü herhangi bir gün gibi başlayan bir adamı konu ediyor; adam, ailesiyle sıradan bir güne başlamasına rağmen günün sonu trajik oluyor. Bahsettiğimiz bu adamın ismi Sergei Kotov; kendisi Rus Sivil Savaşı’nın bilinen isimlerinden biriydi.

İşler her zaman hesaplandığı kadar güzel gitmiyor elbette. Kotov’un başı, karısının eski sevgilisi Mitya ile belaya giriyor çünkü Mitya, hiç yoktan yere birden bire tekrar ortaya çıkıyor. Malum gün boyunca Kotov pek çok şey hakkında kafa yoruyor ve bunca zaman onu yalnız bırakmayan inancı ve imanının kırılma noktasına geldiğini fark ediyor…

Diğer yazıları Burak Hazine

Tüm Zamanların En Uzun Filmi Ambiancé Yolda

Bundan birkaç yıl önce 10 günlük uzunluğu ile tüm zamanların en uzun filmi...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir