Sovyet Dönemi Sonrası Rus Sineması’na Bakış

5. House of Fools (Andrei Konchalovsky, 2002)

House-of-Fools-sinematopya

Herhangi bir personeli olmayan bir akıl hastanesinden daha ilginç ne olabilir ki? Tüm hastalar, çılgın zihinleri ve peşlerinden kovalayan manyak fikirleriyle bir başlarına bırakılmış… House of Fools, pek çok insanın öyküsünü anlatsa da esas olarak Zhanna’ya odaklanıyor; Zhanna ise Bryan Adams’ın onun nişanlısı olduğuna ve şimdilerde bir turnede şarkılarını seslendirdiğine inanıyor.

Zhanna diğer hastaları sakinleştirmeye çalıştırıyor fakat dışarıda bir felaketin yaşandığından haberi yok: Birinci Çeçen Savaşı. Bu savaş, hastane personelinin hastaneyi terk edişinin de esas sebebi. Filmde pek çok şiddet ögesi, rahatsız edici psikolojik malzeme ve sonsuz dram mevcut. Aynı zamanda bir kara komedi olduğunu söylemek mümkün. Kısaca her şeyin karışımı bir film ile karşı karşıyayız ve kendisi seyredilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

La Voz Dormida (The Sleeping Voice – 2011) Uyuyan Ses

Yazdığı senaryoları sinemaya uyarlayan İspanyol yönetmen Benito Zambrano’nun bu sene ülkesinde bir...
Devamı

2 Comments

  • Mükemmel bir dosya olmuş. Çok teşekkürler. İzlemediklerimi izleyeceğim, altyazısı olan ama yayınlanmayanları yayınlatacağım, altyazısı yoksa da çevirip yayınlatacağım. Tüm bu filmler izlenmeli. Çok teşekkürler. Bilginize ve kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir