Sovyet Dönemi Sonrası Rus Sineması’na Bakış

7. Night Watch (Timur Bekmambetov, 2004)

Night-Watch-sinematopya

Her ne kadar bu aksiyon dolu vampiri bol, doğaüstü olayları anlatan fantastik gerilim filmi eleştirmenlerden olumlu not almasa da modern Rus sineması üzerinde önemli bir etki bıraktığını kabul etmemiz gerekir. Öyle ki Bekmambetov, Rus sineması için Christopher Nolan demek yanlış olmaz.

Night Watch ve Day Watch, seneler önce Karanlıklar Lordu Zavulon tarafından kurulan ve insanları özel güçlerine göre ayıran organizasyonlardır. Böylece bu insanlar birbirlerini yok edememektedirler. Day Watch ekibi gündüzün gardiyanları iken Night Watch ekibi de gecenin gardiyanlarıdır. Filmin başrolünde ise bir Night Watch üyesine hayat veren, Rusların en sevilen aktörü Konstantin Khabensky yer almakta.

Filmin çılgın bir kafadan çıkan kurgusu, müzikleri ve aksiyonlu öyküsünün yanında avangart stili, Rus sinemasının genel geçer kurallarına uymuyor. Her ne kadar modern yönetmenlerin pek çoğu Hollywood’a özenmeye çalışsa da Bekmambetov, Night Watch’ta bundan kaçınıyor. Evet, film Amerikan stiliyle dolu ögelere sahip fakat Rus bakış açısı filmde kendini fazlasıyla hissettiriyor.

Diğer yazıları Burak Hazine

Antonio Banderas, Bilim-Kurgu Filmi Automata’da

Yönetmen: Gabe Ibáñez Oyuncular: Antonio Banderas, Birgitte Hjort Sørensen, Melanie Griffith Vizyon...
Devamı

2 Comments

  • Mükemmel bir dosya olmuş. Çok teşekkürler. İzlemediklerimi izleyeceğim, altyazısı olan ama yayınlanmayanları yayınlatacağım, altyazısı yoksa da çevirip yayınlatacağım. Tüm bu filmler izlenmeli. Çok teşekkürler. Bilginize ve kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir