Sovyet Dönemi Sonrası Rus Sineması’na Bakış

9. Playing The Victim (Kirill Sererebrennikov, 2006)

MCDPLTH EC010

Herhalde bu film konusuyla, kostümleriyle, dekorlarıyla, diyaloglarıyla, monologlarıyla, müziğiyle; her şeyiyle Rus ruhunu olabilecek en güzel şekilde göstermeyi başaran eserdir. Bu ögelerin her biri muhteşem şekilde karşımıza çıkmıyor fakat azla yetinip nihai güzelliğe ulaşmak da iyi bir sonuç. Valya isimli, polis istasyonunda çalışan bir adamın hikayesini seyrettiğimiz filmde bu adamın yaptıkları, tam olarak da katledilen kurbanların öldürülme şekliyle paralel ilerliyor. Takıntılı kameraman Liuda, saftirik Seva, karizmatik Kaptan da ekibin diğer göze batan üyeleri.

Valya annesi, dayısı ve kız arkadaşıyla birlikte Moskova’da, küçük bir dairede yaşıyor. Babası trajik bir trafik kazasında can vermiş fakat hala adamın rüyalarına giriyor. Filmin kamera açıları ve baş karakterin zihnindeki gösteren, planlar arasındaki avangart animasyonlar tek kelimeyle hayranlık verici. Yeni dönem Rus sineması için önemli bir eser.

Diğer yazıları Burak Hazine

Kapı Bir Komşu: Komşu Sinemalar İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema, 24 Nisan- 11 Mayıs tarihleri arasında Sinema Sponsoru D-Smart’ın...
Devamı

2 Comments

  • Mükemmel bir dosya olmuş. Çok teşekkürler. İzlemediklerimi izleyeceğim, altyazısı olan ama yayınlanmayanları yayınlatacağım, altyazısı yoksa da çevirip yayınlatacağım. Tüm bu filmler izlenmeli. Çok teşekkürler. Bilginize ve kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir