2014 Hollywood Film Ödülleri

Bu yıl 18. kez dağıtılacak olan Hollywood Film Ödülleri’nin ana ve teknik kategorilerinde kazananlar açıklandı. Ayrıca bu sene ilk kez verilecek olan ve uluslararası sinema camiasından isimleri onurlandıracak Hollywood uluslararası sinema ödülünün sahibi de açıklandı.

Hollywood Film Ödülü: Gone Girl

Hollywood Yönetmen Ödülü: Morten Tyldum (The Imitation Game)

Hollywood Senaryo Ödülü: Gillian Flynn (Gone Girl)

Hollywood Erkek Oyuncu Ödülü: Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)

Hollywood Kadın Oyuncu Ödülü: Julianne Moore (Still Alice)

Hollywood Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Robert Duvall (The Judge)

Hollywood Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Keira Knightley (The Imitation Game)

Hollywood Gişe Canavarı Ödülü: Guardians of the Galaxy

Hollywood Belgesel Ödülü: Mike Meyers (Supermensch: The Legend of Shep Gordon)

Hollywood Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Michael Keaton

Hollywood Animasyon Film Ödülü: How to Train Your Dragon 2 (DreamWorks)

Hollywood Komedi Filmi Ödülü: Chris Rock (Top Five)

Hollywood Yeni Oyuncu Ödülü: Jack O’Connell (Unbroken)

Hollywood Oyuncu Kadrosu Ödülü: Foxcatcher

Hollywood Şarkı Ödülü: Janelle Monae (“What is Love,” from Rio 2)

Hollywood Çıkış Yapan Yönetmen Ödülü: Jean-Marc Vallee (Wild)

Hollywood Çıkış Yapan Erkek Oyuncu Ödülü: Eddie Redmayne (The Theory of Everything)

Hollywood Çıkış Yapan Kadın Oyuncu: Shailene Woodley (The Fault in Our Stars)

Geçtiğimiz sene Gravity ile sonunda altın heykelciğe kavuşan Emmanuel Lubezki, bu seneki Hollywood sinematografi ödülünün sahibi. Inarritu’nun Birdman‘inde çektiği uzun ve karmaşık planları ustaca düzenleyerek filmi kesintisiz tek bir planda çekilmiş gibi son haline getiren Lubezki, bu başarısından ötürü ödüle layık görüldü.

Son dönemin adından en çok söz ettiren bestecisi, geçtiğimiz 8 senede 6 kez Oscar’a aday gösterilen Alexandre Desplat, The Imitation Game için yaptığı müziklerden ötürü Hollywood film müziği bestecisi ödülüne layık görüldü.

Tanınmış kostüm tasarımcısı, 8 kez Oscar’a aday olup 2 kez ödülü kucaklayan Milena Canonero, Wes Anderson’ın The Grand Budapest Hotel filmi için tasarladığı kostümlerden ötürü bu senenin Hollywood kostüm tasarımcısı ödülünü alacak.

Elde ettiği üç Oscar adaylığından ikisi geçtiğimiz iki sene içinde gerçekleşen Jay Cassidy ve yine bir diğer Oscar adayı Dody Dorn, Fury filmi için yaptıkları montajdan ötürü Hollywood kurgu ödülünü alacak.

Gone Girl sinematopya poster

David Fincher’ın yönettiği 4 filmden 5 Oscar adaylığı elde eden ses teknisyeni Ren Klyce, Gone Girl‘deki başarılı ses miksajı işinden ötürü bu senenin Hollywood ses ödülüne layık görüldü.

Transformers: Age of Extinction görsel efekt süpervizörü Scott Farrar, bu seneki Hollywood görsel efekt ödülünün sahibi. Farrar, daha önce 6 kez Oscar’a aday olmuş, bunlardan birini ise zafere dönüştürmüştü.

Makyaj sanatçısı David White ve saç tasarımcısı Elizabeth Yianni-Gerogiou, bu yılın en büyük hiti Guardians of the Galaxy‘deki başarılı işlerinden ötürü Hollywood makyaj ve saç tasarımı ödülüne layık görüldü.

Daha önce Oscar adaylığı bulunmayan Dylan Cole ve Gary Freeman, Disney’in Maleficent filmindeki başarılı işlerinden ötürü Hollywood yapım tasarımı ödülüne layık görüldü.

Son olarak kendi ülkesinde büyük hasılat yapan The Warring States, Special ID ve Police Story gibi filmlerin 25 yaşındaki Çinli yıldızı Jing Tian, Hollywood uluslararası sinemacı ödülünü ilk olarak kucaklayacak isim oldu.

Diğer yazıları Burak Hazine

How I Live Now Fragmanı

Yönetmen: Kevin Macdonald Oyuncular: Saoirse Ronan, Tom Holland, Anna Chancellor Vizyon tarihi: 4 Ekim 2013
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir