Kirli Para (2014) The Drop

Filmekimi 2014 kapsamında sinemseverlerin karşısına çıkan ve bu hafta vizyona giren Kirli Para (The Drop) klişe mafya filmlerinin önüne geçmek için yeniyi deneme arzusu gösteren bir eser. Yönetmen Michaël R. Roskam ilk filmi “Boğa” (Bullhead) ile Belçika adına Oscar’a aday olmuş, isim olarak yakaladığı başarıyı yeni filmine aktarmak için yoğun çaba harcamış. Çabalama kavramı üzerinden gidişim, filmle ilgili beklentilerin hayal kırıklığına dönüşmesiyle ilgili. Bundan önce üç romanı sinemaya uyarlanan Dennis Lehane bu sefer senarist koltuğunda oturunca ister istemez sinema seyircisinin filmle ilgili beklentisi üst çıtalara çıktı. Hani deyim yerindeyse ‘projeye gözü kapalı güvenme’ cümlesini belleğine kazıyan çoğu izleyici için Kirli Para birbirini takip eden klişe olayların gölgesini how to get pregnant on clomid göstermekten öteye geçemedi.

Konuda Barmen Bob sakin, sessiz, yalnız bir hayat içinde kuzeni Marv’la birlikte bir bar işletir. Kirli paraların aktarımında kullanılan barın Çeçen mafyası ile ilişkisi derin çetrefiller oluşturacak, bir çöpte bulunan köpek yavrusu Bob’u Nadia ile tanıştıracak, Nadia’nın karanlık sevgilisi Eric http://clomidgeneric-online24.com/ konuya dahil olacak, Bob’un kirli işlerden arınma duygusu işleri tersine çevirecek…vs derken olaylar ‘az sonra neler olacak?’ sorusunu sormamıza neden olmadan kendi mecrasında akıp gidiyor. Sürükleyicilikten bahsetmiyorum, aksine konuyu az biraz tahmin ederek ilerlerken senaryonun ne denli sığ karakterlerle ilerlediğini cymbalta cost görüyoruz.

Polisiye film kategorilerini düşündüğümüzde, böylesi filmlerin belli noktalarda artık tıkandığını anlarız. Çeçen mafyasından yola çıkıp ortaya karışık gerilim algısı yaratmak zekice bir düşünce olmasa gerek. Yani Çehov’un tiyatroda anlattığı gibi ‘eğer sahnede duran bir silah varsa, oyunun sonunda mutlaka o silah patlar’ fikri beyazperde için geçerli değil. Çeçen mafyasının görüntüsünü koyunca olayların içine gerilim yüklenmiyor. Ayrıca köpeğin üzerinden ilerleyen öykünün dönüşüm noktası ya da kırılma anı yönetmenin konuyu elinden kaçırmasına, hatta karakterleri bir daha toparlayamamasına sebep olmuş.

the drop kirli para sinematopya 2

Gel accutane cost gelelim abilify online oyuncular için aynı oranda karamsar düşünceler içinde değilim. Geçen yıl aramızdan ayrılan usta oyuncu James Gandolfini ‘Marv’ın sade aile büyüğü karakterini öylesine vurucu noktalarla oynuyor ki, filmin toparlayıcı unsuru olduğunu her karede kanıtlıyor. Tom Hardy ise ‘Bob’ un ‘mihenk taşı’ olduğunu bilerek rolüne eğilmiş. Yönetmenin zayıf kalan konu bütünlüğü, iki oyuncunun profesyonel rol psikolojisi ile arada kaynar pozisyonda. Noomi Rapace’ ın ‘Nadia’ daki büyüleyici performansı, Bob’ un ön plana çıkmasında çok büyük etken. Kadınsı duruşun aksine, Bob ile Eric’ in yaşadığı gerilim dolu anlar oyuncunun karakterine karşı sorumluluk bilincine ne denli dikkat ettiğinin kanıtı. Tabi konuda bir türlü oluşmayan ‘gerilim’ oyuncuların kendi çabalarıyla meydana gelirken, yönetmenin konudaki başarısızlığı filmin sonuna kadar suratımıza çarpıyor.

Filmi Belçikalı bir yönetmen yönetirken, anlatılan öykünün birden fazla kültürel kaosu içiçe sokması, Dennis Lehane gibi kaliteli bir yazarın sığ düzlemde senaryoyu kısa bir öyküden oluşturması Kirli Para için büyük eksi sayılır. Fakat oyuncuların kalitesine baktığımızda film öyle elimizin tersi ile bir kenara itilecek yapım olmadığını kanıtlıyor.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Belâlı Rehine (2013) Life of Crime

ABD’li genç senarist ve yönetmen Daniel Schechter tarafından beyazperdeye aktarılan ‘Belalı Rehine...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir