LGBTİ Sineması’na Bakış: Asya’dan En İyi 10 Film

Her ne kadar 2001 yılına kadar eşcinsellik Çin’de ruhsal bir hastalık olarak kabul edilse de Çin menşeli LGBTİ sineması etkileyici bir tarihe sahip. Aşağıda ise Çin, Tayvan ve Hong Kong yapımı LGBTİ sineması örneklerinden derlenmiş leziz mi leziz bir liste mevcut. Gelin bu filmlere birlikte göz atalım; bir yandan yeni ufuklara yelken açalım, bir yandan da seyredecek daha fazla filmimiz olsun.

1. Funeral Parade of Roses (1969)

Yönetmen: Toshio Matsumoto

funeral-parade-of-roses-1969-sinematopya

Sıkı tutunun! Funeral Parade of Roses, sizi seks, uyuşturucu ve oedipal karmaşa içinde, tuhaf ve biraz korkunç çılgın bir yaşam yolculuğuna çıkarıyor. Hikaye sıradan bir komedi: Travesti bir performans sanatçısı olan Eddie (Akira Kurosawa’nın 1985 yapımlı Ran filminde soytarıyı da oynayan Peter tarafından canlandırılıyor) Tokyo’nun eşcinsel gettosu Shinjuku Ni-chōme’den başka bir drag queen ile şiddetli bir rekabete girer. Eddie, aynı zamanda annesinin ölümünün üzücü anılarını unutmaya çalışıyordur -ve tabi bunu bilen herkesi. Yunan trajedisi, daha sonra birlikte yaşayacağı bir gay bar patronunun kimliğiyle iyice ortaya çıkacaktır.

Stanley Kubrick’in Otomatik Portakalı’na direk bir etkisi olan Funeral Parade of Roses, 1960’ların Japon eşcinsel kültürünü, arsız görüntüleriyle Tokyo queer’lerinin akıllarındakileri kameraya yansıtırken tüm saygı kavramlarını da altüst ediyor.

2. Farewell My Concubine (1993)

Yönetmen: Chen Kaige

farewell-my-concubine-1993-sinematopya

Chen Kaige’in Altın Palmiye ödüllü başyapıtının kalbindeki karşılıksız eşcinsel aşk, Çin tarihinin yarım yüzyılını kapsayan filmin inanılmaz iddialı kapsamına hayran kalan kritiklerde sıklıkla gözden kaçar. Film Pekin Opera Okulu’nun sıkı eğitim şartlarındaki iki adamın arkadaşlığını anlatır. Kadın rollerinde eğitim alan Dieyi (Leslie Cheung) arkadaşı Xiaolou (Zhang Fengyi) tarafından oynanan Chu kralının cariyesini oynar. Dieyi Xiaolou’ya âşık olur, ama Xiaolou bir fahişeyle evlenir; böylelikle aşk ve ihanetin karışık destanı başlar.

Cheung, yaralanmış, kullanılmış ve Red Guards(*) tarafından tehdit edilince trajik bir ihanete başvurmuş olan Dieyi’yi canlandırırken dikkat çekici bir oyunculuk sergiliyor. Biseksüel olan Cheung, Hong Kong da başarılı bir pop star ve Wong Kar-wai’nin Happy Together(1997)’ı da olmak üzere bir çok filmde rol almış tanınmış bir aktör. Depresyonda geçen yıllarından sonra, 2003’te intihar etmiştir.

(*)Mao Zedong tarafından Kültür Devrimi sırasında kurulmuş gençlik sosyal haraket örgütü.

Diğer yazıları Konuk Yazar

25. Ankara Film Festivali’nden Öneriler – 1

5 Haziran’da başlayan 25. Ankara Uluslararası Film Festivali, yoğun bir gösterim programının...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir