LGBTİ Sineması’na Bakış: Asya’dan En İyi 10 Film

3. East Palace, West Palace (1996)

Yönetmen: Zhang Yuan

east-palace-west-palace-1996-sinematopya

Eşcinsel bir adamın parkta otururken tutuklanmasının ardından tüm geceyi bir polis memurunun bakışları altında geçirdiği bu ağır dramın ana fikri güç ilişkileri. Açıkça maskülen polis memurunu baştan çıkarmaya çalışan tutuklu, karmaşık hayatını onu hiç de onaylamayan memura anlatmaya başlar. Gözaltı süresi dolan adamın oradan ayrılmayı reddetmesiyle olaylar başlar. Jean Genet’in seveceği bir hikaye anlayacağınız…

Bu dikkat çekici filmi benimseyemeyen Çin Film Bürosu, Zhang Yuan’nın pasaportuna el koymuştu. Eşcinsel bir adamın özgür ruhu ve yine muhtemelen eşcinsel bir bekçinin Çin otoritesini temsil etmesi, eşcinsel adamın sado-mazoşik aşk anlayışını da hesaba katarsak riskli bir adımdı. Düşük bütçesine rağmen güzel ve provokatif bir film East Palace, West Palace. Bu arada filmin adı, Pekin’in eşcinselleri arasında popüler yerlerden biri olan Yasak Şehir’e bir atıfdır.

4. Happy Together (1997)

Yönetmen: Wong Kar-wai

happy-together-19997-sinematopya

En havalı eşcinsel filmlerden biri olan bu film, Hong Kong’da bir barışıp bir küsen, Arjantin’e Iguaza şelalelerini görmek için seyahat ederken yine çemberin sadakatsizlik ve acımasızlık tarafına geri dönen ve bir kez daha ayrılan iki adamın – Lai (Tony Leung) ve Ho (Leslie Cheung)’nun yalın ve neşeli tasviri: Lai, yakışıklı ve olası eşcinsel Chang’le tanışmasıyla birlikte sorumluluklarıyla yüzleşirken, mutluluk ve hayata yeniden başlama şansına erişir.

Wong Kar-wai 1990-2000 yılları arasında olağan dışı bir başarı sergilemişti; mükemmel bir randevu filmi olan Chungking Express (1994) ve sinemanın en iyi aşk hikayelerinden In the Mood for Love (2000). Happy Together ise Cannes’da en iyi yönetmen ödülüne layık görülmüştü. Leung’un özgüven eksikliği yaşayan ve aşk için çırpınan bir genç olarak çarpıcı performansı göz dolduruyor. Wong Kar-wai sıklıkla yaptığı gibi filmin son sahnesinde tema müziğinin gürültülü bir halini paylaşıyor.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Sinemada 3 Boyutlu Karakter Kavramı

Sinema izleyicisinin sorgulamadığı birçok durum vardır. Bunun sebepleri, benzer sahneleri tekrar tekrar...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir