LGBTİ Sineması’na Bakış: Asya’dan En İyi 10 Film

5. Gohatto (1999)

Yönetmen: Nagisa Oshima

gohatto-1999-sinematopya

Gohatto Japon dilinde tabu demek ve bu sefer yasaklı kelimemiz eşcinsellik. 19. yüzyıl Japonya’sında yakışıklı genç bir şövalye (Ryuhei Matsuda) bir Samuray grubuna katılır. Eşcinsellik yasaklı kelime olsa da genç şövalye savaşçı arkadaşlarının ve komanda yardımcısının (Takeshi Kitano) ilgisini çeker ve seksi kıskançlıklar problem olur. Ardından ise şiddet baş gösterir…

Sıradışı erotik takıntılarıyla tanınan yönetmenin bu yönünü aynı zamanda büyük tartışmalara yol açmış Ai no corrida (1976) ve gerçekçi seks sahneleri ve hapishanede geçen homo-erotik atmosferiyle Merry Christmas, Mr. Lawrence’da görmek mümkün. Gohatta’yı ilginç kılan ise Oshima’nın Akira Kurosawa’ya yönelttiği eleştiriler. Yedi Samuray’dan farklı olarak Gohatto’nun kadınsız dünyası yıkıcı ve kirli. Gölün yanındaki son sahne ise akıl almaz derece de güzel.

6. Tokyo Godfathers (2003)

Yönetmen: Satoshi Kon

tokyo-godfathers-2003-001-sinematopya

John Ford’un pek batılı Çöl Aslanları (1948) filminin neşeli ve hareketli bir yorumlaması olan bu animasyonda, Satoshi Kon çöplerin ortasında bir bebek bulan üç evsiz insanın hikayesi ele alıyor: Bir alkolik, eski bir drag queen ve genç kadın bir kaçak. Üçlü, çocuğun annesini bulmak için bir yolculuğa çıkıyor ve geçmişlerinin gizleri, onlar karlı Tokyo’da sokaklarında dolanırken ortaya saçılıyor.

Hikayede Hanna trans bir kadın mı yoksa kadın gibi giyinen gay bir erkek mi pek açık değil. Her halükarda bebek büyütmeyi hayal eden ve üçlünün en kibarı olan fantastik bir karakter kendisi. Alkolik adamı kızının önünde küçük düşürdüğü en zalim anında bile bir iyilik görmek mümkün. Üçlü, güçlü bir birliktelik ve sağlam bağlar kurarken aile kavramını da yeniden tanımlıyor. Tokyo Godfathers, tek kelimeyle bir lubunya masalı.

Diğer yazıları Konuk Yazar

American Sniper: Hollywood’un Amerikan Gücüne Armağanı

Yazar: Yağız Ay Aslen Spielberg’e ait olan ancak daha sonra Clint Eastwood’a...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir