LGBTİ Sineması’na Bakış: Asya’dan En İyi 10 Film

9. I Don’t Want to Sleep Alone (2006)

Yönetmen: Tsai Ming-liang

i-dont-want-to-sleep-alone-2006-sinematopya

Malezyalı yönetmen Tsai Ming-liang’ın filmlerinde eşcinsel karakterleri görmeye alışkınız: Vive L’amour’daki intihar eğilimli eşcinsel adam, Goodbye, Dragon Inn’de umut dolu abazan japon ve kasvetli The River’daki baba ve oğul.

Ming-liang’ın kadrolu oyuncusu Lee Kang-sheng, yönetmenin Malezya’da çekilenilk uzun metrajlı filminde iki rolde birden oynuyor; bir kadın tarafından bakılan komadaki adam ve Kuala Lampur’da dövüldükten sonra Bangladeşli eşcinsel bir adam tarafından bakılan göçmen işçi. Farklı dillerine rağmen Bangladeşli adam göçmen hastasına aşık oluyor ve olaylar başlıyor. Filmde yönetmenin diğer filmlerinden izler görmek mümkün; uzun çekimler, düşük hızlar, özlem ve yalnızlık konuları…

10. Soundless Wind Chime (2009)

Yönetmen: Kit Hung

soundless-wind-chime-2009-sinematopya

Kit Hung’un yarı otobiyografik özellikler taşıyan bu dünya gezgini filminde Hong Kong’da dağıtıcı olarak çalışan Ricky, cüzdanını çalan hırsız Pascal’a (Bernhard Bulling) aşık olur. İkili tutkulu bir aşkın pençesine düşer fakat trajedi eksik kalmaz. Bahtsız Ricky aşığının memkeleti İsviçre’ye seyahat eder ve Pascal’a çok benzeyen ve onun gibi hırsız olan Ueli’yla tanışır. Bir ilişki daha başlar ama bu benzerlik sadece tesadüf müdür?

Tek bir doğruda ilerlemeyen hikayesi ile takip etmesi zor olan Soundless Wind Chime, sırrın çözülmesi için izlemekten daha fazlasını istiyor. Bu anlaşılmaz eser, muhteşem süsleriyle oldukça etkileyici bir ilk uzun metraj film. Çin’de çekilen diğer bir değişik romantik komedi olan Speechless (2003) ile benzer konular işleniyor.

Kaynak: BFI.org
Çeviri: Esra Özer
Diğer yazıları Konuk Yazar

Interstellar (Yıldızlararası): “Gerçek Orada Bir Yerde Değil…”

Yazar: Yağız Ay Bu yazı filmin sürpriz gelişmelerini ele vermektedir. Christopher Nolan’ın...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir