Gelecek Program

Published on Kasım 5th, 2014 | by Burak Hazine

0

Ridley Scott’tan Televizyona: 3001 The Final Odyssey

Share Button

Arthur C. Clarke’ın 2001: A Space Odyssey’e devam olarak yazdığı romanı 3001 The Final Odyssey, SyFy kanalı tarafından mini dizi olarak televizyona uyarlanıyor. Karayip Korsanları filminin senaristi Stuart Beattie tarafından senaryolaştırılacak roman uyarlamasında Beattie, aynı zamanda Ridley Scott ile yönetici yapımcı görevini üstlenecek.

3001 The Final Odyssel, Clarke’ın efsanevi bilim kurgu serisinin dördüncü ve son kitabı. Kubrick’in filminden de tanıdığımız karakter Frank Poole’un HAL-9000 bilgisayarı tarafından öldürüldükten sonraki hikayesini anlatacak yeni televizyon projesinin öyküsü şu şekilde:

“Gizemli Monolith’i yok etmek için çıkılan Jüpiter görevinden 1000 yıl sonra, Dave Bowman da yeni doğan bir yıldıza dönüşünce Frank Poole uzayda yalnız başına kalmış ve unutulmuştur; üstün bilgisayar HAL’ı ise tamir edilemez haliyle bırakmıştır. Fakat artık Poole hayata dönmektedir ve arkasında bıraktığı dünyadan çok daha farklı bir dünyaya merhaba demektedir. Ve belki de Monolith bir kez daha hareketlenmiştir…”

Proje hakkında ünlü sinemacı Ridley Scott “Clarke’ın sıradışı Odyssey serisi ve tabii ki Kubrick’in 2001 uyarlamasına her zaman hayran kalmışımdır. Bu yüzden bu mirası seyircilerle paylaşacağım diye ve bu hikaye ile yaratıcılarının hak ettiği üzere muhteşem bir sinema geleneğini devam ettireceğim için çok heyecanlıyım.” şeklinde bir demeç verdi. 3001 The Final Odyssey, gelecek yıl televizyona yeni bir hava getireceğe benziyor. Umalım da kötü bir uyarlama veya bir efsaneye rezil bir devam eseri olmasın.

Kaynak: TVLine


Yazar Hakkında

İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra öğrenimini sinema üzerinde devam ettirmek istediyse de 6 sene sonunda tıp doktoru oldu. Biletsiz.com ve Sinema Kulübü‘nde yazdı. 2 sene süren Blogger macerasını sonlandırarak Sinematopya'yı kurdu. Şimdilerde ise junior bir hekim. Bir yandan mesleğini icra edip bir yandan da sinema konusunda kendini geliştirmeyi hedefliyor. E-posta: info@sinematopya.comBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑