Altın Küre Ödülleri 2015 Adayları: Yarışta Kim Önde?

Hollywood ahalisinin (sınırsız sayıda alkollü içki ve daha dostane bir ortam dolayısıyla) pek sevdiği ve popüler olanı ödüllendirmeye meyilli Altın Küre Ödülleri 2015 adayları açıklandı. Inarritu imzalı Birdman, toplamda 7 adaylıkla, neredeyse her kategoride aday gösterilip listenin baş ucuna kondu. Onu 5 adaylıkla Boyhood ve 4’er adaylıkla Gone Girl, The Theory of Everything ve The Imitation Game izledi. Yabancı dilde en iyi film kategorisinde ise Oscar’ın da en güçlü adayı olan Ida kendine yer buldu. Altın Küre Ödülleri 2015 adayları aşağıda, her bir kategorinin değerlendirmesi ise hemen yanıbaşınızda.

En İyi Film – Drama
The Imitation Game
Boyhood
Selma
The Theory of Everything
Foxcatcher

HFPA’dan (Hollywood Yabancı Basın Birliği) beklenen bir hamle değil aslında bu liste. Topluluğun pek sevdiği Angelina Jolie’nin ikinci yönetmenlik denemesi Unbroken‘ın bu kategoride aday gösterilmesi bekleniyordu fakat bırakın bu kategoriyi, hiçbir kategoride adaylık elde edemedi Unbroken. HFPA’nın In the Land of Blood and Honey’yi yabancı dilde en iyi film kategorisinde aday gösterme cesareti ardından aldığı tepkiler sonucu akıllandığını düşünsek yeri midir? Gerçi topluluk, geçtiğimiz seneki aday listesiyle gönlümüzü kazanmıştı ama bu adımları da fena olmadı hani.

En İyi Erkek Oyuncu – Drama
Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
Steve Carell (Foxcatcher)
Jake Gyllenhaal (Nightcrawler)
David Oyelowo (Selma)
Eddie Redmayne (The Theory of Everything)

Oscar maratonunda ismi geçen herkes bu listeye dahil edilmiş fakat aralarından hangisi Oscar’ın son 5’ine katılamayacak; işte orası meçhul. Jake Gyllenhaal, dün açıklanan SAG Ödülleri adaylarında kendine bir koltuk kaparak yerini sağlamlaştırmıştı. Altın Küre adaylığı da onun Oscar’a giden yolda önüne engel çıkmayacağını gösteriyor aslında. Bir de BAFTA adaylığı gelirse değmeyin Gyllenhaal’ın keyfine.

En İyi Kadın Oyuncu – Drama
Julianne Moore (Still Alice)
Reese Witherspoon (Wild)
Rosamund Pike (Gone Girl)
Jennifer Aniston (Cake)
Felicity Jones (The Theory of Everything)

Buyurun Oscar’ın beşlisine! Aralarında sürpriz yapacak isim olsa olsa Felicity Jones olur. Jennifer Aniston‘ın SAG adaylığıyla birlikte Altın Küre listesine de adını yazdırması yüz güldürücü bir detay.

En İyi Film – Komedi/Müzikal
Birdman
The Grand Budapest Hotel
St. Vincent
Into the Woods
Pride

Önceki gün gelen SAG adaylığıyla birlikte The Grand Budapest Hotel‘in bu kategoride aday olması ve eleştirmen gruplarının da filmi öne çıkarmaya çalışması sonucu Wes Anderson’ın filmini Oscar’da en iyi film kategorisinde görme ihtimalimiz bir hayli artıyor. Eğer olur da Whiplash adaylık elde edemezse The Grand Budapest Hotel’in Oscar yolu kesin olarak açık. Altın Küre’nin bu kategorisinde kazananın Birdman olacağını söylemeye gerek dahi yok.

En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal
Michael Keaton (Birdman)
Bill Murray (St. Vincent)
Joaquin Phoenix (Inherent Vice)
Christoph Waltz (Big Eyes)
Ralph Fiennes (The Grand Budapest Hotel)

Ralph Fiennes‘ın ve Joaquin Phoenix‘in adaylıkları bu kategorinin yüz güldüren detayları. Christoph Waltz ve Bill Murray‘nin “adam bulamamaktan” buraya girmiş olma ihtimali de oldukça yüksek. Elbette performanslarını seyretmedik fakat seyredenlerden de pek olumlu şeyler duyamadık.

En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal
Amy Adams (Big Eyes)
Helen Mirren (The Hundred Foot Journey)
Julianne Moore (Maps to the Stars)
Quevenzhane Wallis (Annie)
Emily Blunt (Into the Woods)

HFPA bir sürpriz yapar ve Julianne Moore‘u aynı gecede iki ödüle layık görür mü dersiniz? Oldukça yüksek bir ihtimal bu. Öte yandan Amy Adams‘ın ödüle en yakın isim olduğunu belirtmek gerek. Nasılsa Adams ve HFPA bir aşk yaşıyor!

En İyi Yönetmen
Richard Linklater (Boyhood)
Alejandro Gonzalez Inarritu (Birdman)
Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
David Fincher (Gone Girl)
Ava DuVernay (Selma)

David Fincher ve Wes Anderson‘ın listede yer alması, HFPA’nın doğru yolda olduğunu gösteriyor. The Theory of Everything ve The Imitation Game’in yönetmenlerinin görmezden gelinmesi hakkında filmleri seyretmediğimiz için yorum yapmak zor lakin Fincher ve Anderson, kariyerlerindeki en iyi yönetmenlik işlerine imza atıyor desek yanlış olmaz. Fakat bu kategoride kazananın kim olacağını kestirmek zor. Inarritu mu, yoksa Linklater mı? Aralarından bir başkası fırlar mı dersiniz? Oldukça olası. Ava DuVernay‘in bu kategoride aday gösterilen ilk siyahi kadın yönetmen olduğunu da ekleyelim.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
J.K. Simmons (Whiplash)
Edward Norton (Birdman)
Mark Ruffalo (Foxcatcher)
Ethan Hawke (Boyhood)
Robert Duvall (The Judge)

Yorum yapmaya gerek yok, Oscar’ın beş atlısına selam verin. J.K. Simmons’ı da şimdiden tebrik edin.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette (Boyhood)
Meryl Streep (Into the Woods)
Jessica Chastain (A Most Violent Year)
Keira Knightley (The Imitation Game)
Emma Stone (Birdman)

Jessica Chastain’in listede yer alması olumlu bir gelişme. Eleştirmen grupları gibi düşünen bir HFPA ile karşı karşıyaysak eğer kazanan Arquette olur. Fakat Stone ve Streep’e dikkat etmekte fayda var.

En İyi Senaryo
The Imitation Game
The Grand Budapest Hotel
Boyhood
Birdman
Gone Girl

Güzel bir liste daha. Eğer yönetmen ödülü Linklater’a giderse senaryo ödülünün sahibi Birdman olabilir (vice versa). “Nasılsa film ödüllerini size verdik, senaryo da başkasına gitsin” deme ihtimali de yüksek HFPA’nın. O durumda yarışın kazananı The Grand Budapest Hotel ya da Gone Girl olacaktır.

Yabancı Dilde En İyi Film
Ida (Polonya)
Leviathan (Rusya)
Tangerines (Estonya)
Force Majeure (İsveç)
Gett: The Trial of Viviane Amsalem (İsrail)

Ciddi ciddi Kış Uykusu‘nun bu kategoride aday gösterilmesini bekleyen var mıydı? Gerçi şöyle bir oturup düşününce, Tangerines’in de adaylığını bekleyen yoktu sanırım. Kapışma Ida ve Leviathan arasında geçecek gibi. Politik duruşu seven HFPA’nın tercihinin ikinciden yana olma ihtimali yüksek.

En İyi Animasyon
The Lego Movie
Big Hero 6
How to Train Your Dragon 2
The Book of Life
The Boxtrolls

The Tale of Princess Kaguya‘nın listede olmamasını tuhaf karşılamak gerekebilir. Ya da gerekmesin; nasılsa Oscar’a aday olacağını biliyoruz. 

En İyi Müzik
Imitation Game
The Theory of Everything
Gone Girl
Birdman
Interstellar

Bakın burada kimler var! Merhaba Interstellar, merhaba Hans Zimmer ve merhaba aynı yoldan gitmeye devam ederse kaybetmeye mahkum Christopher! Neyse ki Zimmer’ın şansı yüksek. Gerçi bir de Gone Girl gerçeği var. Hayırlısı neyse o olsun.

En İyi Şarkı
“Big Eyes” Big Eyes filminden, Lana Del Rey
“Glory” Selma filminden, John Legend & Common
“Mercy Is” Noah filminden, Patty Smith, Lenny K
“Opportunity” Annie filminden
“Yellow Flicker Beat” The Hunger Games: Mockingjay Part I filminden, Lorde

“Immm, bu sene kim daha çok sükse yaptı?” Evet, HFPA’nın aklından geçen soru bu olacak. Cevabını vermek ise hayli zor zira adayların her biri listeleri yakıp yıkan kişiler. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

birdman - sinematopya

Diğer yazıları Burak Hazine

25 Efsanevi Yönetmen-Oyuncu İşbirliği

Gün gelir bazı yönetmenler, vazgeçemedikleri bazı oyuncuları alıp kariyerlerinin en iyi filmlerine...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir