iTunes’tan 2014’ün En İyi Filmleri

İnsanlar artık evde sinema keyfini çeşitli vesilelerle internet üzerinden sürdürüyor bildiğiniz üzere. Türkiye’de henüz yaygınlaşmasa da (yaygınlaşması pek de olası gözükmüyor gerçi) özellikle ABD’de iTunes üzerinden film satın alma ve kiralama olayı bir hayli yaygın. Vizyon macerasını tamamlayıp evde sinema keyfi için tekrar gün yüzüne çıkan filmlerin DVD ve Blu-Ray kopyalarının ne kadar satıldığını hesaplamak çok güç fakat iTunes’un haftalık/aylık/yıllık olarak satın alınıp kiralanan her eseri analiz etme şansı bulunuyor. Haliyle sinema için önemli bir ortam Apple’ın sanal marketi iTunes. Kendilerine bir önem biçmelerini de bu vesileyle rahatlıkla anlamlandırabiliriz. Bu anlamlandırma, iTunes’un 2014’ün en iyilerini açıklamasıyla biraz daha kuvvetlendi zira listede birden fazla sürpriz bulunuyor. Bu sürprizlerin güzeli de çirkini de mevcut aslında.

Öncelikle Guardians of the Galaxy‘nin yılın gişe canavarı, The Lego Movie‘nin yılın aile filmi, Boyhood ile büyük başarı yakalayan Richard Linklater‘ın yılın yönetmeni, Obvious Child‘ın ise yılın keşfi olarak lanse edildiğini belirterek iTunes’a göre 2014’ün en iyi 10 filmine geçelim:

1. “Birdman”
2. “Dawn of the Planet of the Apes” (listenin çirkin sürprizi)
3. “Finding Vivian Maier” (güzel hareketler bunlar)
4. “The Grand Budapest Hotel(herkesin sevgilisi)
5. “Edge of Tomorrow”
6. “Snowpiercer
7. “Tim’s Vermeer(çok çok çok … çok güzel hareketler bunlar)
8. “22 Jump Street” (pek de gerek yok gibi?)
9. “We Are the Best!” (merhaba Avrupa!)
10. “Whiplash”

tim's vermeer 3

Diğer yazıları Burak Hazine

The Second Best Exotic Marigold Hotel Fragman

Yönetmen: John Madden Oyuncular: Richard Gere, Bill Nighy, Maggie Smith, Judi Dench Vizyon...
Devamı

1 Comment

  • Arada bir göz atmak güzel de, şahsen bana bu liste işinden fenalık geldi. Sözümona ‘ödül sezonu’ başlayınca yeniden göz kaslarım yoruldu :)

    Hiçbir liste ve ödül organizasyonuna takılmadan film izlemek ne güzeldi. internet yoktu, martin yoktu, dertler yoktu, sadece David vardı (anlayan anladı :)

    Henüz izlemesem de Birdman benim de favorilerimden. Yeni nesil bir Sunset Bulvarı olabilir. Boyhood ve Birdman yapıldıkları ülke de düşünülürse yılın en anlamlı filmleri bence. Bu iki film resmen popüler sinemaya muhalefet gibiler. Inarritu ya da nam-ı diğer ‘El Negro’ yine yaptı yapacağını. Gönüllerin Batman’i Michael Keaton ise belki de hayatının rolünü oynadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir