Oyuncular Birliği (SAG) Ödülleri Adayları 2014

Bu yıl 21. kez düzenlenecek Amerikan Oyuncular Birliği (Screen Actors Guild – SAG) Ödülleri adayları açıklandı. Oscar’a giden yolda önemli bir virajı temsil eden SAG Ödülleri, yüz bine yakın oyuncunun üye olduğu bir topluluk tarafından dağıtılıyor fakat bu devasa topluluğun kaçı bu ödülleri ciddiye alıp oy kullanıyor derseniz her bir kategori için rastgele seçilen yaklaşık 2000 kişilik gruplar adayları belirliyor. Bugüne kadar nadiren de olsa SAG ve Oscar kazananları birbirinden farklı oldu fakat Oscar’da en iyi film ödülüne denk gelen SAG en iyi oyuncu kadrosu ödülünün eşleşmesi pek de sık olarak karşılaştığımız bir şey değil. Gelin ilk önce adaylara bakalım, daha sonra bu adaylıkların Oscar için ne anlama geldiğine dair birkaç kelam edelim. Unutmadan, yaşam boyu başarı ödülünün Debbie Reynolds’a verileceğinin de altını çizelim.

En İyi Oyuncu Kadrosu
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
The Theory of Everything

En İyi Erkek Oyuncu
Steve Carell – Foxcatcher
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
Michael Keaton – Birdman
Eddie Redmayne – The Theory of Everything

En İyi Kadın Oyuncu
Jennifer Aniston – Cake
Felicity Jones – The Theory of Everything
Julianne Moore – Still Alice
Rosemund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K. Simmons – Whiplash

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette – Boyhood
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods
Naomi Watts – St. Vincent

En İyi Dublör Kadrosu
Fury
Get On Up
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Unbroken
X-Men: Days of Future Past

  • Büyük ödül dediğimiz en iyi oyuncu kadrosu adayları arasındaki sevindirici sürpriz Wes Anderson imzası taşıyan The Grand Budapest Hotel cast’ının adaylığı. Her ne kadar Ralph Fiennes gibi biri en iyi erkek oyuncu kategorisinde görmezden gelinmiş olsa da bu filmin arkasında ciddi bir oyuncu desteği olduğunu anlıyoruz. Akademi’nin en kalabalık ekibinin de oyuncular olduğu düşünüldüğünde The Grand Budapest Hotel’in en iyi film dalında Oscar’a adaylığa birkaç adım birden yaklaştığını söyleyebiliriz.
  • Gerek Nightcrawler’ın kendisi gerekse Jake Gyllenhaal‘ın performansı oldukça iyi eleştiriler almıştı. Gyllenhaal’ın performansını nasıl övdüğümüzü burada zaten okumuştunuz. Adaylığının biraz sürpriz olduğunu söylemek mümkün zira David Oyolewo (Selma), Oscar için daha güçlü bir tercih olurdu diye konuşulmakta. Eğer Akademi genç isimlerden yana fikir birliğine giderse Jack O’Connell (Unbroken) veya Whiplash’in başrol oyuncusu Miles Teller gibi isimler Gyllenhaal’ın koltuğunu kapabilir.
  • Kadın oyuncu kategorisinin yüz güldüren sürprizi Altın Küre ödüllü oyuncu Jennifer Aniston‘ın adaylığı oldu. Makyajsız haliyle kamera karşısına geçen Aniston, kendini bugüne kadar beyazperdede kanıtlamakta oldukça zorluk çekmişti fakat Cake’teki performansı yere göğe sığdırılamıyor. Akademi’nin sevgilileri Amy Adams (Big Eyes) ve Hilary Swank (The Homesman) tarafından alt edilmezse Oscar aday listesinde onun da ismini görmemiz hayli olası.
  • Yardımcı erkek oyuncu kategorisi beklendiği gibi çıksa da yardımcı kadın oyuncu dalında Naomi Watts‘ın varlığı, tüm aday listesindeki en beklenmedik şey oldu. Wild’daki performansıyla Laura Dern‘ün Oscar adaylığına neredeyse kesin gözüyle bakılırken SAG listesinde yer almaması haliyle şaşırttı. Dern’e alternatif olarak A Most Violent Year’ın Jessica Chastain‘i ya da Foxcatcher’ın Vanessa Redgrave‘inin de yarışta olduğunu hatırlatalım. Lakin şunu kabul etmek gerek: Artık Naomi Watts’ın adını da bu maratonda anmak gerekiyor. Bir de ne yaparsa yapsın, adı listeye sorgusuz sualsiz alınan Meryl Streep var tabii. O konuda yorum yapmak ayıp kaçar.

968full-the-grand-budapest-hotel-photo

 

Diğer yazıları Burak Hazine

Dallas-Forth Worth: Sonunda Lincoln!

Steven Spielberg’in kendisi bir türlü eleştirmenlerden destek görmüyor olabilir fakat filmi Lincoln,...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir