Patrondan Kurtulma Sanatı 2 (Horrible Bosses 2)

Seth Gordon tarafından çekilen ilk seri (Patrondan Kurtulma Sanatı 1 / Horrible Bosses 1) ile kadro anlamında müthiş bir birliktelik yakalayan yapımın 2014 yılının son günlerinde çıkan ikinci bölümü olan Patrondan Kurtulma Sanatı 2 (Horrible Bosses 2) Sean Anders imzasıyla beyazperdeye yansıyor. İkinci filmi gayet keyifle izleyen birisi olarak kıyaslama anlamında ilk tadın yeri bambaşka imiş, bunu net olarak anladım. Sinema seyircisinin ‘komedi’ alanında dikkatini çeken, konusu itibariyle neredeyse tüm dünya insanını ilgilendiren olayları içine alan film, üç arkadaşın kendi işlerini kurarak zengin olma hayallerini ironik şekilde anlatmış. Tabi serinin birincisine baktığımız zaman, ara rollerde sıçrama noktası yaratan ünlü isimlerin ikinci seride arka plana çekildiğini ve üç kafadarın tamamen filmin önüne itildiğini gördük. Kapitalizmin vahşiliği üzerinden ilerleyen konu, dünya sistematiği içinde var olan ‘emek/sömürü’ olgusunu yerden yere vuruyor; ama anlayan için!

Jason Bateman, Charlie Day ve Jason Sudeikis ilk filmde patronlarından gördükleri zulüm karşısında, tüm hayatlarını bir kenara bırakarak çalıştıkları şirketin sahibini öldürmeye karar veren karakterleri oynamışlardı. Bu adam öldürme oyunu içinde ortaya çıkan komik olaylar öylesine etkili hale dönüşmüştü ki olayların gidişatı üzerinden oluşan komedide Jennifer Aniston, Colin Farrell, Kevin Spacey ve Jamie Foxx güçlü ara karakterlerin ruhunu zayıf konunun en büyük çıkış noktasına dönüştürmüşlerdi. Zaten ‘ilk tadın yeri bambaşka’ algısını konuyla seyircinin ilk sevişmesi olarak düşünmemeli, aksine yönetmenin zekice kurgusuyla oluşan olaylar zinciri içinde Hollywood’un seçkin oyuncularının durum komedisine ne kattıklarını görmekle ilişkilendirmeliyiz.

Kısaca ilk serinin özetini verdikten sonra ikinciye geçelim. Yakın dostlar Nick, Dale ve Kurt bu sefer karşımıza kendi icatları olan yeni bir banyo takımıyla görünüyorlar. Bir televizyon programında yaptıkları yeni aleti tanıtıp yatırımcı arayan üçlü, Rex Hanson’ın ürünün patentini alıp üretim yapma teklifiyle büyük umutlara kapılıyorlar. Teklifin tek seferlik bir ödeme olacağını öğrenen üç girişimci için herşey umutsuzluğa sürüklenirken Rex’in babası Bert ortaya çıkıyor. Bert, kendisine yakın bir bankadan üç arkadaşa yarım milyon dolar kredi çıkartacağını ve yeni duş başlığından kendisi için yüz bin adet üretmelerini talep eder. Ellerinde hiçbir kanuni belge olmadan teklife balıklama atlayan Nick, Dale ve Kurt, bankadan parayı çekip, istenilen malları üreterek Bert’ in kapısını çalar. Fakat Bert üç arkadaşı kandırmış, verdiği sözden caymıştır. Amacı şirketin ürettiklerini haciz yoluyla çok ucuza kapatmaktır. Tabi yaşanılan olay karşısında üç karakterin intikam alma girişimi komediyi doruk noktasına çıkarır.

patrondan kurtulma sanatı 2 - sinematopya - 2

Yönetmen Sean Anders, Jason Bateman, Charlie Day ve Jason Sudeikis isimlerini ikinci seride konunun tam ortasına oturtup, ilk bölümde yapılan mükemmel konu bölüşümünden vazgeçmiş. Konuyu sığ düzleme çeken yönetmen, http://zoloftonline-generic.com/catalog/Depression/Paxil.htm sanki birinci film hiç yaşanmamış gibi, Jennifer Aniston, Colin Farrell, Kevin Spacey ve Jamie Foxx isimlerini çok küçük, belli belirsiz ara rollerde tutmak için adeta çırpınmış. Evet, sinema seyircisinin derdi anlamsız biçimde gülmekse, kesinlikle bu yapılan karşısından geniş kahkahalar salonlardan yükseliyor; ama şu durum yapılan işi kalite anlamında üç-beş çıta aşağıya çekiyor. Eski patron Dave Harken rolündeki Kevin Spacey’nin hapishanede görünen sert yüzü ve filmin sonunda çok kısa karşımıza çıkan son nokta oyunculuğu filmi kurtarmak için çok yetersiz. Sex bağımlısı Dr. Julia Harris karakteri birinci filmde konunun tam ortasındayken Jennifer Aniston bedensel güzelliğiyle komediyi yüksek noktalara taşımıştı. Gel gelelim ikinci filmde iki-üç sahnede adeta ‘geçmişte ben de vardım’ dercesine konuya dahil edilmesi çok büyük hayal kırıklığı! Dean “MF” Jones rolünde Jamie Foxx kamera karşısında biraz daha uzun kalıyor ama son sahnedeki araba sürme bölümü haricinde adeta abilify reviews yokları oynuyor. Charlie Day’in Dale rolü film içinde öne çıkarken komedi onun üzerinden işlenmiş. En nihayetinde şöyle diyebiliriz, ortada birinci seriye göre mükemmel bir konu var fakat yönetmenin yanlış karakterler üzerinden filmine eğilme Paxil isteği harika konunun en büyük handikabı olmuş!

Patrondan Kurtulma Sanatı 2 sadece gülmek isteyen sinema seyircisi için cezbedici bir yapım. İlk çekilen filmin tadını alan izleyen içinse bütünüyle kocaman bir soru işareti. Hem yönetmen farklılığı hem senaryo yazım kadrosunun değişikliği öylesine bariz hissediliyor ki, filme on üzerinden puan verecek olsam ancak dört puanı hanesine yazabilirim. Yazıyı bitirmeden önce şunu da ekleyeyim, konunun ilk kırk beş dakikası sıkılma ihtimaliniz yüksek ama sonlara doğru ‘durum komedisi’ sizi perdeye bağlı tutacaktır.

Diğer yazıları Yaşam Kaya

Sinemada ‘Entelektüel Sadist’ Alfred Hitchcock Gerilimi

Alfred Hitchcock’un sinema tarihine kattığı misyonu sanatla ilgilenenler çok iyi bilir. Ağır...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir