Yeni Yıl Temalı 10 Muhteşem Korku Filmi

Sinema salonlarını kana bulanmış dallarla süslemeye ne dersiniz? Bu 10 film size Noel’in karanlık yüzünü gösterecek… Yılbaşı süsleri her yanımızı sarmış, caddeler parlak ışıklarla donatılmışken, insanlar neşe içinde yeni yılı beklerken, yeni yıl temalı film işinin gizli taraflarına bakmak istedik. Satırla dolaşan Noel babalar, katil kardan adamlar, çocuk korkutan İskandinav masallarıyla dolu bu dünyaya hoş geldiniz. Karşınızda yeni yıl temalı 10 muhteşem korku filmi…

Tales from the Crypt  (1972)

Yönetmen: Freddie Francis

tales-from-the-crypt-1972-sinematopya

Freddie Francis’in Amiscus için yaptığı antolojinin üçüncüsünün (ve en iyisi) açılış kısmıyla başlayalım. Joan Collins, tam da Noel arifesinde, kızları üst katta uyurken, kocasının kafasına kızgın ütüyü basar. Radyodan da Noel baba kılığındaki kaçak bir sapığın ortalıkta dolaştığını öğrenmesi, onun için suçlayacak başka birini bulduğu anlamına gelir, tabii eğer polis gelmeden önce sapık eve giremezse.

Sapık Noel baba alttüründe değerlendirebileceğimiz film, türünün en iyisi değil (Bu onur 1984 yapımı, büyük bir pazarlama kampanyası olan Silent Night, Deathly Night’a ait). Ama 12 dakikalık akıcı gösterim süresiyle en etkileyicileri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Robert Zemeckis’in aynı konuyu işlediği ve 1989’da aynı isimle yayınladığı, filmin karanlık komedisini ve rahatsızlık veren şeytani ortamını koruyan televizyon dizisi de en az film kadar ilgi gördü.

Dead of Night:  The Exorcism (1972)

Yönetmen: Don Taylor

dead-of-night-the-exorcism-1972-sinematopya

Ealing Stüdyoları’nın aynı isimli 1945 yapımlı korku antolojisinin Noel bölümünü de listeye alabilirdik ama BBC’nin kısa ömürlü televizyon uyarlaması daha etkili bir Noel zamanı ürpertisi sunuyor. Altı orijinal bölümün sadece üçünün varlığını koruduğu biliniyor ve bunlar da şimdilerde ilk defa DVD olarak sunuldu.

Edmund (Edward Patherbridge) ve Rachel (Anna Cropper) yeni kır evlerini bir Noel yemeğiyle arkadaşlarına gösterirken, evin eski sahiplerinin ruhları misafirperverlik gereği evle ilgili trajik tarihi anlatmaya başlarlar. Lambalar patlar, şaraplar kana dönüşür ve üst kattaki yatak odalarında çocuk cesetleri belirir. Bu evde ölmüş, tecavüze uğrayan bir kadın tarafından ele geçirilen Rachel’i canlandırırken Cropper’ın uzun monologlu oyunculuğu ise bu 50 dakikalık çarpıcı televizyon ürününün en önemli parçası aslında.

Diğer yazıları Konuk Yazar

Bastırılmış Cinsellik Üzerine En İyi 20 Film

İzleyici cinsel hayatından memnun olsun ya da olmasın, cinsel sorunları, baskıları, fetişleri...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir