Eleştirmen ve Meslek Birlikleri Ödülleri 2015

Oscar sezonu demek “… (buraya ABD’nin bir eyaletini getirin) Eleştirmenler Birliği Ödülleri” demek ve artık kabul etmek gerekiyor ki Akademi üyelerinin pek çokları da oy verirken ister istemez bu eleştirmen gruplarının tercihlerinden etkileniyor. Öyle ki geçtiğimiz sene -hatırlarsınız ki- Oscar gecesi için tahmin listesi bile yayınlamamıştık zira en iyi kısa metraj belgesel dahil hangi ödülün hangi adaya gideceği haftalar öncesinden belli olmuştu. Yine de Akademi 20 küsur kategori arasında birkaç sürpriz yapmayı genelde seviyor da Oscar Ödül Töreni’ni seyretmek için bahanemiz oluyor. 2015 Oscar Ödülleri öncesinde eleştirmen grupları da senenin en iyilerini açıklamaya başladı. Aşağıdaki tablo her bir eleştirmen grubunun ve meslek birliğinin kazananları açıklamasıyla birlikte güncellenecek ve Oscar maratonu 2015’te sinemaseverler için önemli bir yol gösterici olacak. O halde başlayalım…

GuardiansOfTheGalaxy-Sinematopya-All

Özgün Senaryo
Boyhood, Richard Linklater
Foxcatcher, E. Max Frye & Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson (KAZANAN)
Nightcrawler, Dan Gilroy
Whiplash, Damien Chazelle

Uyarlama Senaryo
American Sniper, Jason Hall
Gone Girl, Gillian Flynn
Guardians of the Galaxy, James Gunn & Nicole Perlman
The Imitation Game, Graham Moore (KAZANAN)
Wild, Nick Hornby

Belgesel Senaryosu
Finding Vivian Maier, John Maloof & Charlie Siskel
The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz, Brian Knappenberger (KAZANAN)
Last Days in Vietnam, Mark Bailey & Kevin McAlester
Red Army, Gabe Polsky

best-movie-poster-2014-mr-turner

Roger Deakins, Unbroken
Óscar Faura, The Imitation Game
Emmanuel Lubezki, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (KAZANAN)
Dick Pope, Mr. Turner
Robert D. Yeoman, The Grand Budapest Hotel

Roger Deakins‘in 13. adaylığı. 2011’de birliğin yaşam boyu başarı ödülünü alan efsanevi sinematograf daha önce Skyfall, The Shawshank Redemption ve The Man Who Wasn’t There ile bu ödüle layık görülmüştü. Geçtiğimiz sene Gravity ile bu ödülü kazanan Emmanuel Lubezki ise daha önce The Tree of Life ve Children of Men’deki sinematografik başarıları ile ödüle kavuşmuştu. Dick Pope daha önce The Illusionist ile aday gösterilmiş, Faura ve Yeoman ise bu sene ilk adaylıklarını elde etmiştir.

birdman sinematopya 2

 

Oscar yarışında etkisi en güçlü olan meslek birliği Yönetmenler Birliği (DGA), yılın en iyisi olarak Alejandro Gonzales Inarritu‘yu seçti. Daha önce Oyuncular Birliği (SAG) ve Yapımcılar Birliği (PGA) ödüllerinde de büyük ödülü kazanan Birdman, böylelikle en iyi film Oscar ödülünün de bir numaralı favorisi haline geldi. Elbette bu favori olma durumu istatistiksel açıdan baktığımızda geçerli. Çoğu zaman meslek birlikleri bir konsensus içine girdiğinde Oscar’ın akıbeti de belli olmuş oluyor. Artık yarışta sadece Boyhood ve Birdman‘in yer aldığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Bir kısım eleştirmen, Birdman’in film Oscar’ını kazanma ihtimali olsa dahi yönetmen kategorisinde altın heykelciğin Richard Linklater dışında bir isme gitmesini olasılık dahilinde görmüyor. Bu durumda Akademi’nin geçtiğimiz sene yaptığı gibi ödülleri paylaştırması da hayli mümkün. Inarritu’nun DGA ödülünü kazanan ikinci Meksikalı yönetmen olduğunu da hatırlatıp yazıyı sonlandıralım; ilki geçtiğimiz sene hem DGA’yı hem de Oscar’ı kazanan Alfonso Cuaron‘du.

Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
Clint Eastwood (American Sniper)
Alejandro Gonzales Iñárritu (Birdman) – KAZANAN
Richard Linklater (Boyhood)
Morten Tyldum (The Imitation Game)

interstellar-sinematopya

Bu yıl 19. kez dağıtılacak olan Sanat Yönetmenleri Birliği (Art Directors Guild – ADG) Ödülleri adayları açıklandı. 3 farklı kategoride değerlendirilen adayların bir kısmının sürpriz yaptığı aşikar. Christopher Nolan’ın özel ödül alacağı törende yarışacak filmler şöyle:

Dönem Filmi
INHERENT VICE
THE GRAND BUDAPEST HOTEL (kazanan)
THE IMITATION GAME
THE THEORY OF EVERYTHING
UNBROKEN

Fantastik Film
CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER
DAWN OF THE PLANET OF THE APES
GUARDIANS OF THE GALAXY (kazanan)
INTERSTELLAR
INTO THE WOODS

Çağdaş Film
AMERICAN SNIPER
BIRDMAN (kazanan)
FOXCATCHER
GONE GIRL
NIGHTCRAWLER

boyhood

En İyi Kurgu – Drama: Boyhood
En İyi Kurgu – Komedi/Müzikal: The Grand Budapest Hotel
En İyi Kurgu – Animasyon: The LEGO Movie
En İyi Kurgu – Belgesel: CITIZENFOUR

birdman sinematopya 1

En İyi Oyuncu Kadrosu: Birdman
En İyi Erkek Oyuncu: Eddie Redmayne, The Theory of Everything
En İyi Kadın Oyuncu: Julianne Moore, Still Alice
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons, Whiplash
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette, Boyhood

boyhood sinematopya

Film – “Boyhood”
Erkek Oyuncu – Michael Keaton, “Birdman”
Kadın Oyuncu – Julianne Moore, “Still Alice”
Yardımcı Erkek Oyuncu – J.K. Simmons, “Whiplash”
Yardımcı Kadın Oyuncu – Patricia Arquette, “Boyhood”
Genç Oyuncu – Ellar Coltrane, “Boyhood”
Oyuncu Kadrosu – “Birdman”
Yönetmen – Richard Linklater, “Boyhood”
Özgün Senaryo – Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr., Armando Bo, “Birdman”
Uyarlama Senaryo – Gillian Flynn, “Gone Girl”
Görüntü Yönetimi – Emmanuel Lubezki, “Birdman”
Yapım Tasarımı – “The Grand Budapest Hotel”
Kurgu – Douglas Crise, Stephen Mirrione, “Birdman”
Kostüm Tasarımı – Milena Canonero, “The Grand Budapest Hotel”
Saç & Makyaj – “Guardians of the Galaxy”
Görsel Efekt – “Dawn of the Planet of the Apes”
Animasyon – “The Lego Movie”
Aksiyon Filmi – “Guardians of the Galaxy”
Erkek Oyuncu (Aksiyon Filmi) – Bradley Cooper, “American Sniper”
Kadın Oyuncu (Aksiyon Filmi) – Emily Blunt, “Edge of Tomorrow”
Komedi Filmi – “The Grand Budapest Hotel”
Erkek Oyuncu (Komedi Filmi) – Michael Keaton, “Birdman”
Kadın Oyuncu (Komedi Filmi) – Jenny Slate, “Obvious Child”
Bilim Kurgu/Korku Filmi – “Interstellar”
Yabancı Dilde Film – “Force Majeure”
Belgesel – “Life Itself”
Şarkı – “Glory”, Common ve John Legend, “Selma”
Özgün Müzik – Antonio Sanchez, “Birdman”

inherent vice sinematopya 2

Çağdaş Film
Birdman – Albert Wolsky
Boyhood – Kari Perkins
Gone Girl – Trish Summerville
Interstellar – Mary Zophres
Wild – Melissa Bruning

Dönem Filmi
The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
The Imitation Game – Sammy Sheldon Differ
Inherent Vice – Mark Bridges
Selma – Ruth E. Carter
The Theory of Everything – Steven Noble

Fantastik Film
Guardians of the Galaxy – Alexandra Byrne
The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Bob Buck, Lesley Burkes-Harding, Ann Maskrey
The Hunger Games: Mockingjay, Part 1 – Kurt and Bart
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B. Sheppard, Jane Clive

 

Gone Girl sinematopya poster

Oscar’a giden yolda önemli bir viraj olan Amerikan Film Yapımcıları Birliği (PGA) Ödülleri adayları açıklandı:

Film
American Sniper
Birdman (kazanan)
Boyhood
Foxcatcher
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Nightcrawler
The Theory of Everything
Whiplash

Animasyon
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
How To Train Your Dragon 2
The LEGO Movie (kazanan)

Bu yıl 21. kez düzenlenecek Amerikan Oyuncular Birliği (Screen Actors Guild – SAG) Ödülleri adayları açıklandı. Oscar’a giden yolda önemli bir virajı temsil eden SAG Ödülleri, yüz bine yakın oyuncunun üye olduğu bir topluluk tarafından dağıtılıyor fakat bu devasa topluluğun kaçı bu ödülleri ciddiye alıp oy kullanıyor derseniz her bir kategori için rastgele seçilen yaklaşık 2000 kişilik gruplar adayları belirliyor. Bugüne kadar nadiren de olsa SAG ve Oscar kazananları birbirinden farklı oldu fakat Oscar’da en iyi film ödülüne denk gelen SAG en iyi oyuncu kadrosu ödülünün eşleşmesi pek de sık olarak karşılaştığımız bir şey değil. Gelin ilk önce adaylara bakalım, daha sonra bu adaylıkların Oscar için ne anlama geldiğine dair birkaç kelam edelim. Unutmadan, yaşam boyu başarı ödülünün Debbie Reynolds’a verileceğinin de altını çizelim.

En İyi Oyuncu Kadrosu
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
The Theory of Everything

En İyi Erkek Oyuncu
Steve Carell – Foxcatcher
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
Michael Keaton – Birdman
Eddie Redmayne – The Theory of Everything

En İyi Kadın Oyuncu
Jennifer Aniston – Cake
Felicity Jones – The Theory of Everything
Julianne Moore – Still Alice
Rosemund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K. Simmons – Whiplash

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette – Boyhood
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods
Naomi Watts – St. Vincent

En İyi Dublör Kadrosu
Fury
Get On Up
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Unbroken
X-Men: Days of Future Past

GoodbyetoLanguage

ABD’nin dört bir yanından eleştirmenlerin bir kongre merkezinde toplanarak verdikleri oylarla belirlenen National Society of Film Critics (Ulusal Film Eleştirmenleri Topluluğu) Ödülleri sahiplerini buldu. Aşağıdaki listede her bir kategoride en fazla oyu alan isim ve filmleri, yanlarında aldıkları oy miktarıyla birlikte görebilirsiniz.

En İyi Film
1. Goodbye to Language 25 (Jean-Luc Godard)
2. Boyhood 24 (Richard Linklater)
3. Birdman 10 (Alejandro G. Iñárritu)
3. Mr. Turner 10 (Mike Leigh)

En İyi Yönetmen
1. Richard Linklater 36 (Boyhood)
2. Jean-Luc Godard 17 (Goodbye to Language)
3. Mike Leigh 12 (Mr. Turner)

En İyi Belgesel
1. Citizenfour 56 (Laura Poitras)
2. National Gallery 19 (Frederick Wiseman)
3. The Overnighters 17 (Jesse Moss)

En İyi Senaryo
1. The Grand Budapest Hotel 24 (Wes Anderson)
2. Inherent Vice 15 (Paul Thomas Anderson)
2. Birdman 15 (dört senarist)

En İyi Görüntü Yönetimi
1. Mr. Turner 33 (Dick Pope)
2. The Immigrant 27 (Darius Khondji)
3. Goodbye to Language 9 (Fabrice Aragno)

En İyi Erkek Oyuncu
1.Timothy Spall 31 (Mr. Turner)
2. Tom Hardy 10 (Locke)
3. Joaquin Phoenix 9 (Inherent Vice)
3. Ralph Fiennes 9 (The Grand Budapest Hotel)

En İyi Kadın Oyuncu
1. Marion Cotillard 80 (Two Days, One Night; The Immigrant)
2. Julianne Moore 35 (Still Alice)
3. Scarlett Johansson 21 (Lucy; Under the Skin)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
1. J.K. Simmons 24 (Whiplash)
2. Mark Ruffalo 21 (Foxcatcher)
3. Edward Norton 16 (Birdman)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
1. Patricia Arquette 26 (Boyhood)
2. Agata Kulesza 18 (Ida)
3. Rene Russo 9 (Nightcrawler)

whiplash-sinematopya

Her ne kadar Eddie Ödülleri dediğimiz şeyin eleştirmenler ile bir alakası olmasa da bu toplu gönderide yer alması gerekiyor. Amerikan Film Editörleri tarafından dağıtılan ve son 12 yılda 9 kez (drama kazananlarının) Oscar kazananıyla uyuştuğu 65. Eddie Ödülleri adayları şu şekilde:

En İyi Kurgu (Drama)
American Sniper
Boyhood
Gone Girl
The Imitation Game
Nightcrawler
Whiplash

En İyi Kurgu (Komedi/Müzikal)
Birdman
Guardians of the Galaxy
Into the Woods
Inherent Vice
The Grand Budapest Hotel

En İyi Kurgu (Animasyon)
Big Hero 6
The Boxtrolls
Lego Movie

En İyi Kurgu (Belgesel)
Citizenfour
Finding Vivian Maier
Glen Campbell: I’ll Be Me

Film Review The Grand Budapest Hotel

Film: Boyhood
Yönetmen: Richard Linklater–Boyhood
Erkek Oyuncu: Michael Keaton–Birdman
Kadın Oyuncu: Julianne Moore–Still Alice
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons–Whiplash
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette–Boyhood
Özgün Senaryo: Wes Anderson–The Grand Budapest Hotel
Uyarlama Senaryo: Gillian Flynn–Gone Girl
Yapım Tasarımı: The Grand Budapest Hotel
Görüntü Yönetimi: Birdman–Emmanuel Lubezki & The Grand Budapest Hotel–Robert Yeoman
Kurgu: Whiplash–Tom Cross
Özgün Müzik: Under the Skin–Mica Levi
Animasyon: The Lego Movie
Belgesel: Life Itself
Yabancı Dilde Film: Force Majeure
Umut Vaat Eden Oyuncu: Jack O’Connell–Starred Up/Unbroken
Umut Vaat Eden Yönetmen: Damien Chazelle–Whiplash

The Tale of Princess Kaguya

Film: Boyhood
Erkek Oyuncu: Tom Hardy, “Locke”
Kadın Oyuncu: Marion Cotillard, “The Immigrant”
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons, “Whiplash”
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette, “Boyhood”
Yönetmen: Richard Linklater, “Boyhood”
Senaryo: “The Grand Budapest Hotel”, Wes Anderson
İlk Film: “The Lunchbox”, Ritesh Batra
Animasyon: “The Tale of the Princess Kaguya”
Yabancı Dilde Film: “Force Majeure” (İsveç)
Belgesel: “The Overnighters”

nightcrawler-sinematopya

Film: Nightcrawler
Yönetmen: Dan Gilroy (Nightcrawler)
Erkek Oyuncu: Jake Gyllenhaal (Nightcrawler)
Kadın Oyuncu: Marion Cotillard (Two Days, One Night)
Yardımcı Erkek Oyuncu: Mark Ruffalo (Foxcatcher)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Rene Russo (Nightcrawler)
Özgün Senaryo: Dan Gilroy (Nightcrawler)
Uyarlama Senaryo: Gillian Flynn (Gone Girl)
Görüntü Yönetimi: Robert Elswit (Nightcrawler)
Kurgu: James Herbert & Laura Jennings (Edge of Tomorrow)
Yapım Tasarımı: Anna Pinnock & Adam Stockhausen (The Grand Budapest Hotel)
Özgün Müzik: James Newton Howard (Nightcrawler)
Oyuncu Kadrosu: Birdman
Animasyon: The Boxtrolls
Belgesel: Citizenfour
Yabancı Dilde Film: Force Majeure

GuardiansOfTheGalaxy-Sinematopya-All

Film: “Boyhood”
Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu (“Birdman”)
Erkek Oyuncu: Jake Gyllenhaal (“Nightcrawler”)
Kadın Oyuncu: Rosamund Pike (“Gone Girl”)
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons (“Whiplash”)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (“Boyhood”)
Özgün Senaryo: “Birdman”
Uyarlama Senaryo: “Gone Girl”
Görüntü Yönetimi: “Birdman” (Emmanuel Lubezki)
Görsel Efekt: “Interstellar”
Özgün Müzik: “Birdman”
Soundtrack: “Guardians of the Galaxy”
Yapım Tasarımı: “The Grand Budapest Hotel”
Animasyon: “The Lego Movie”
Festival Filmi: “Whiplash”
Komedi Filmi: “Guardians of the Galaxy”
Belgesel: “Citizenfour”
Yabancı Dilde Film: “Force Majeure”

boyhood

Film: Boyhood
Yönetmen: Richard Linklater, “Boyhood”
Özgün Senaryo: Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Uyarlama Senaryo: Damien Chazelle, “Whiplash”
Kadın Oyuncu: Reese Witherspoon, “Wild”
Yardımcı Kadın Oyuncu: Jessica Chastain “A Most Violent Year”
Erkek Oyuncu: Ralph Fiennes, “The Grand Budapest Hotel”
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons, “Whiplash”
Özgün Müzik: Mica Levi, “Under the Skin”
Özgün Bakış Açısı Ödülü: Boyhood
Animasyon: “The LEGO Movie”
Yabancı Dilde Film: “Two Days, One Night”
Belgesel: “Life Itself”

birdman_poster

Bu yıl 20. kez dağıtılacak olan Critics’ Choice (Eleştirmenlerin Seçimi) Ödülleri’nin adayları belli oldu. Birdman toplamda 13 adaylıkla başı çekerken onu 11 adaylıkla The Grand Budapest Hotel izledi. Boyhood 8, Interstellar ise 7 adaylıkla öne çıkan diğer filmler. Kevin Costner‘ın yaşam boyu başarı ödülü, Ron Howard‘ın deha ödülü, Jessica Chastain‘in ise en değerli oyuncu ödülü ile özel olarak onurlandırılacağı 20. Critics’ Choice Ödülleri aday listesi şu şekilde:

En İyi Film
Birdman
Boyhood
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Nightcrawler
Selma
The Theory of Everything
Unbroken
Whiplash

En İyi Erkek Oyuncu
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
Michael Keaton – Birdman
David Oyelowo – Selma
Eddie Redmayne – The Theory of Everything

En İyi Kadın Oyuncu
Jennifer Aniston – Cake
Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Josh Brolin – Inherent Vice
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K. Simmons – Whiplash

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette – Boyhood
Jessica Chastain – A Most Violent Year
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods
Tilda Swinton – Snowpiercer

En İyi Genç Oyuncu
Ellar Coltrane – Boyhood
Ansel Elgort – The Fault in Our Stars
Mackenzie Foy – Interstellar
Jaeden Lieberher – St. Vincent
Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel
Quvenzhane Wallis – Annie
Noah Wiseman – The Babadook

En İyi Oyuncu Kadrosu
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Into the Woods
Selma

En İyi Yönetmen
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Ava DuVernay – Selma
David Fincher – Gone Girl
Alejandro G. Inarritu – Birdman
Angelina Jolie – Unbroken
Richard Linklater – Boyhood

En İyi Özgün Senaryo
Birdman – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo
Boyhood – Richard Linklater
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness
Nightcrawler – Dan Gilroy
Whiplash – Damien Chazelle

En İyi Uyarlama Senaryo
Gone Girl – Gillian Flynn
The Imitation Game – Graham Moore
Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything – Anthony McCarten
Unbroken – Joel Coen & Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson
Wild – Nick Hornby

En İyi Görüntü Yönetimi
Birdman – Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
Interstellar – Hoyte Van Hoytema
Mr. Turner – Dick Pope
Unbroken – Roger Deakins

En İyi Yapım Tasarımı
Birdman
The Grand Budapest Hotel
Inherent Vice
Interstellar
Into the Woods
Snowpiercer

En İyi Kurgu
Birdman – Douglas Crise, Stephen Mirrione
Boyhood – Sandra Adair
Gone Girl – Kirk Baxter
Interstellar – Lee Smith
Whiplash – Tom Cross

En İyi Kostüm Tasarımı
The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
Inherent Vice – Mark Bridges
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Anna B. Sheppard
Mr. Turner – Jacqueline Durran

En İyi Saç & Makyaj
Foxcatcher
Guardians of the Galaxy
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Into the Woods
Maleficent

En İyi Görsel Efekt
Dawn of the Planet of the Apes
Edge of Tomorrow
Guardians of the Galaxy
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar

En İyi Animasyon
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
The Lego Movie

En İyi Aksiyon Filmi
American Sniper
Captain America: The Winter Soldier
Edge of Tomorrow
Fury
Guardians of the Galaxy

En İyi Aksiyon Performansı (Erkek Oyuncu)
Bradley Cooper – American Sniper
Tom Cruise – Edge of Tomorrow
Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier
Brad Pitt – Fury
Chris Pratt – Guardians of the Galaxy

En İyi Aksiyon Performansı (Kadın Oyuncu)
Emily Blunt – Edge of Tomorrow
Scarlett Johansson – Lucy
Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay Part 1
Zoe Saldana – Guardians of the Galaxy
Shailene Woodley – Divergent

En İyi Komedi Filmi
Birdman
The Grand Budapest Hotel
St. Vincent
Top Five
22 Jump Street

En İyi Komedi Performansı (Erkek Oyuncu)
Jon Favreau – Chef
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Michael Keaton – Birdman
Bill Murray – St. Vincent
Chris Rock – Top Five
Channing Tatum – 22 Jump Street

En İyi Komedi Performansı (Kadın Oyuncu)
Rose Byrne – Neighbors
Rosario Dawson – Top Five
Melissa McCarthy – St. Vincent
Jenny Slate – Obvious Child
Kristen Wiig – The Skeleton Twins

En İyi Bilim Kurgu/Korku Filmi
The Babadook
Dawn of the Planet of the Apes
Interstellar
Snowpiercer
Under the Skin

Yabancı Dilde En İyi Film
Force Majeure
Ida
Leviathan
Two Days, One Night
Wild Tales

En İyi Belgesel
Citizenfour
Glen Campbell: I’ll Be Me
Jodorowsky’s Dune
Last Days in Vietnam
Life Itself
The Overnighters

En İyi Özgün Şarkı
Big Eyes – Lana Del Rey – Big Eyes
Everything Is Awesome – Jo Li and the Lonely Island – The Lego Movie
Glory – Common/John Legend – Selma
Lost Stars – Keira Knightley – Begin Again
Yellow Flicker Beat – Lorde – The Hunger Games: Mockingjay Part 1

En İyi Özgün Müzik
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Johann Johannsson – The Theory of Everything
Trent Reznor & Atticus Ross – Gone Girl
Antonio Sanchez – Birdman
Hans Zimmer – Interstellar

gone girl sinematopya

 

Film: “Birdman”
Yönetmen: Richard Linklater, “Boyhood”
Erkek Oyuncu: Michael Keaton, “Birdman”
Kadın Oyuncu: Rosamund Pike, “Gone Girl”
Yardımcı Erkek Oyuncu: Edward Norton, “Birdman”
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette, “Boyhood”
Uyarlama Senaryo: “Obvious Child”
Özgün Senaryo: “Birdman”
Animasyon: “The Lego Movie”
Belgesel: “CITIZENFOUR”
Bilim Kurgu/Fantastik/Korku: “The Babadook”

BOYHOOD - 2014 FILM STILL - Ellar Coltrane

Film: Boyhood
Yönetmen: Richard Linklater (Boyhood)
Erkek Oyuncu: Michael Keaton (Birdman)
Kadın Oyuncu: Julianne Moore (Still Alice)
Yardımcı Erkek Oyuncu: Edward Norton (Birdman)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (Boyhood)
Özgün Senaryo: Birdman
Uyarlama Senaryo: Inherent Vice
Görüntü Yönetimi: Ida
Kurgu: Boyhood
Yapım Tasarımı: The Grand Budapest Hotel
Animasyon: The Lego Movie
Belgesel: CITIZENFOUR
Yabancı Dilde Film: Ida

birdman - sinematopya

En İyi 10 Film
1. Birdman
2. Boyhood
3. The Imitation Game
4. The Theory of Everything
5. The Grand Budapest Hotel
6. Whiplash
7. Gone Girl
8. Selma
9. Wild
10. Nightcrawler

Erkek Oyuncu: Michael Keaton, Birdman
Kadın Oyuncu: Reese Witherspoon, Wild
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons, Whiplash
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette, Boyhood
Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman
Yabancı Dilde Film: Force Majeure, İsveç
Belgesel: CITIZENFOUR
Animasyon: The Lego Movie
Senaryo: Birdman
Görüntü Yönetimi: Birdman
Özgün Müzik: Interstellar
Russell Smith Bağımsız Film Ödülü: Boyhood

Force Majeur

Film: Boyhood
Yönetmen: Richard Linklater (Boyhood)
Erkek Oyuncu: Michael Keaton (Birdman)
Kadın Oyuncu: Julianne Moore (Still Alice)
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons (Whiplash)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (Boyhood)
Oyuncu Kadrosu: Birdman
Genç Oyuncu: Ellar Coltrane (Boyhood)
Uyarlama Senaryo: Gillian Flynn (Gone Girl)
Özgün Senaryo: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo (Birdman)
Animasyon: The LEGO Movie
Belgesel: Life Itself
Yabancı Dilde Film: Force Majeure
Sanat Yönetimi: The Grand Budapest Hotel
Görüntü Yönetimi: Emmanuel Lubezki, (Birdman)
Kurgu: Birdman
Özgün Müzik: Mica Levi (Under the Skin)

ida sinematopya

En İyi Film: Boyhood
En İyi Yönetmen: Richard Linklater (Boyhood)
En İyi Erkek Oyuncu: Tom Hardy (Locke)
En İyi Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (Boyhood)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons (Whiplash)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Agata Kuleszka (Ida)
En İyi Senaryo: The Grand Budapest Hotel
Yabancı Dilde En İyi Film: Ida
En İyi Animasyon: The Tale of Princess Kaguya
En İyi Belgesel: Citizenfour
En İyi Özgün Müzik: Under the Skin & Inherent Vice
En İyi Görüntü Yönetimi: Emmanuel Lubezki (Birdman)
En İyi Kurgu: Boyhood
En İyi Yapım Tasarımı: The Grand Budapest Hotel

boyhood3

Film: Boyhood
Yönetmen: Richard Linklater (Boyhood)
Oyuncu Kadrosu: Boyhood
Erkek Oyuncu: Michael Keaton (Birdman)
Kadın Oyuncu: Marion Cotillard (The Immigrant & Two Days One Night)
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons (Whiplash)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Emma Stone (Birdman)
Senaryo: Boyhood & Birdman
Görüntü Yönetimi: Emmanuel Lubezki (Birdman)
Belgesel: Citizenfour
Yabancı Dilde Film: Two Days One Night
Animasyon: The Tale of The Princess Kaguya
Kurgu: Sandra Adair (Boyhood)
Çıkış Yapan Yönetmen: Dan Gilroy (Nightcrawler)
En İyi Müzik: Inherent Vice

Boyhood01

Film: Boyhood
Yönetmen: Richard Linklater (Boyhood)
Kadın Oyuncu: Marion Cotillard (Two Days, One Night)
Erkek Oyuncu: Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (Boyhood)
Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons (Whiplash)
Oyuncu Kadrosu: Birdman
Senaryo: Birdman
Görüntü Yönetimi: Emmanuel Lubezki, Birdman
Müzik Kullanımı: Get on Up
Çıkış Yapan Yönetmen: Dan Gilroy, Nightcrawler
Çıkış Yapan Oyuncu: Jack O’Connell, Unbroken
Belgesel: Life Itself
Animasyon: The Lego Movie

boyhood sinematopya

En İyi Film: Boyhood
En İyi Yönetmen: Richard Linklater (Boyhood)
En İyi Senaryo: The Grand Budapest Hotel
En İyi Kadın Oyuncu: Marion Cotillard (The Immigrant & Two Days, One Night)
En İyi Erkek Oyuncu: Timothy Spall (Mr. Turner)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Patricia Arquette (Boyhood)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: J.K. Simmons (Whiplash)
En İyi Görüntü Yönetimi: Darius Khondji (The Immigrant)
En İyi İlk Film: The Babadook
Yabancı Dilde En İyi Film: Ida
En İyi Belgesel: CITIZENFOUR
En İyi Animasyon: The Lego Movie

A-Most-Violent-Year-Sinematopya

Film:  A Most Violent Year
Yönetmen:  Clint Eastwood – American Sniper
Erkek Oyuncu:  Oscar Isaac – A Most Violent Year &  Michael Keaton – Birdman
Kadın Oyuncu: Julianne Moore – Still Alice
Yardımcı Erkek Oyuncu:  Edward Norton – Birdman
Yardımcı Kadın Oyuncu:  Jessica Chastain – A Most Violent Year
Özgün Senaryo:  Phil Lord & Christopher Miller – The Lego Movie
Uyarlama Senaryo:  Paul Thomas Anderson – Inherent Vice
Animasyon Film:  How to Train Your Dragon 2
Çıkış Yapan Oyuncu:  Jack O’Connell – Starred Up & Unbroken
Çıkış Yapan Yönetmen:  Gillian Robespierre – Obvious Child
Yabancı Dilde Film:  Wild Tales
Belgesel:  Life Itself
Oyuncu Kadrosu:  Fury
Spot Işığı Ödülü:  Chris Rock ( Top Five filmini yazdığı, yönettiği ve filmde rol aldığı için)
İfade Özgürlüğü Özel Ödülü:  Rosewater
İfade Özgürlüğü Özel Ödülü:  Selma

2014’ün En İyi 10 Filmi

American Sniper
Birdman
Boyhood
Fury
Gone Girl
The Imitation Game
Inherent Vice
The Lego Movie
Nightcrawler
Unbroken

Yabancı Dilde En İyi 5 Film

Force Majeure
Gett: The Trial of Vivian Amsalem
Leviathan
Two Days, One Night
We Are the Best!

 En İyi 5 Belgesel

Art and Craft
Jodorowsky’s Dune
Keep On Keepin’ On
The Kill Team
Last Days in Vietnam

En İyi 10 Bağımsız Film

Blue Ruin
Locke
A Most Wanted Man
Mr. Turner
Obvious Child
The Skeleton Twins
Snowpiercer
Stand Clear of the Closing Doors
Starred Up
Still Alice

snowpiercer5

Film: Snowpiercer

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu, Birdman

Erkek Oyuncu: Brendan Gleeson, Calvary

Kadın Oyuncu: Marion Cotillard, Two Days One Night

Yardımcı Erkek Oyuncu: Edward Norton, Birdman

Yardımcı Kadın Oyuncu: Tilda Swinton, Snowpiercer

Senaryo: John Michael McDonagh, Calvary

Yabancı Dilde Film: Two Days One Night

Belgesel: Life Itself

Animasyon: The Lego Movie

Görüntü Yönetimi: Birdman

Kurgu: Edge of Tomorrow

Özgün Müzik: Mica Levi, Under the Skin

Yılın En İyi 10 Filmi
1. SNOWPIERCER
2. UNDER THE SKIN
3. BOYHOOD
4. ONLY LOVERS LEFT ALIVE
5. THE BABADOOK
6. TWO DAYS ONE NIGHT
7. BIRDMAN
8. CALVARY
9. INHERENT VICE
10. SELMA

oscars 2015

Diğer yazıları Burak Hazine

R.I.P.D. (2013) Ölümsüz Polisler

Artık Kanal D’nin sıkıştığında yayınladığı filmlerden biri haline gelen Uçuş Planı ile...
Devamı

1 Comment

  • Boyhood filmi yavaş yavaş Oscar’a doğru gidiyor. Aynı şekilde Ida filmi de şimdiden akademiye göz kırptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir