En İyi 10 Erotik Film

Özellikle Lars von Trier’in Nymphomaniac isimli son filmi ertesinde şehvet dolu sinema eserlerine olan ilginin boyut değiştirdiği düşünüldüğünde, tarih boyunca cinselliğin ön planda tutulduğu cesur filmlerin tekrar gün yüzüne çıkmasını çok da tuhaf karşılamamak gerekiyor. Birbirinden özgün on eserin yer aldığı aşağıdaki listeye ek olarak 10 filmlik bir başka liste ve yakın geçmişten beş film de eklenmiş durumda. En İyi 10 Erotik Film listesi, ucu bucağı olmayan sinema sanatının sınırlarını hangi noktalara dayayabileceğini göstermesi açısından önemli bir çalışma.

The People at No. 19 (1949)

Yönetmen: J.B. Holmes

people-at-no-19-the-1949-001-tilsa-page-gaze-to-chaos-00n-kbm_0

Listeye 18 dakikalık bir kısa filmle giriş yapıyoruz. “Benim başıma gelmiş olamaz” diye sayıklıyor Joan, savaş için cephede olan kocası Ken’den hamile olduğu halde sifilis kaptığını öğrendiği zaman. Genç kadına hastalığı bulaştıran ise alkollüyken bir deniz kenarında seviştiği arkadaşından başkası değil. Esasında İngiliz Sağlık Bakanlığı için çekilen bu kısa metraj film, savaş döneminde ve ertesinde kadınlara ahlaki ders verme niyetiyle hazırlanmış: “Evliliklerinin ve anneliklerinin peşinden gitmeleri en doğru yoldur.” Bir yandan da kadının cinsel arzularını yasaklayan bir havası var. Tıbbi meseleye bakışı rasyonel çerçevede yapsa da Joan’un Ken’i aldatması üzerinden duygusal yönleri de var. Filmin tuhaf bir noktada durduğu aşikar.

Belle de Jour (1967)

Yönetmen: Luis Buñuel

belle-de-jour-1967-002-catherine-deneuve-naked-bed

1929 tarihli sürrealist kısa filmi Un chien andalou’dan beri Luis Buñuel somut, objektif bir gerçeklik fikri üzerinde çalışmış ve rüyalarımızla bilinçaltımızda yatan arzularımızın gündelik yaşantımızın nasıl önüne geçip onunla bütünleştiğini göstermeyi tercih etmiştir. 1967 tarihli Belle de Jour filminde ise kendisine hayranlığımızı saklayamadığımız Catherine Deneuve, saygın bir doktorla evli olmasına rağmen asla dizginleyemediği arzularını tatmin etmek için genelevde çalışan bir burjuva kadını olan Severine’i canlandırıyor. Filmde nüdizm ve cinsellik açıkça kullanılmamasına rağmen erotizmin ve şehvetin yüksek dozda hissettirildiği bilinen bir gerçek. Luis Buñuel bir kez daha hayal ile gerçeği iç içe geçirerek işliyor; üstelik gizemli objeleri ve içlerinde saklı olan hazineleri de seyirciye göstermemeyi seçiyor. Fakat bu göstermediği şey her ne ise, Severine’e hiç yaşamadığı derecede güçlü orgazmlar yaşatıyor. Fantezi ile gerçekliğin kışkırtıcı bir armonisi; aynı zamanda aksiyonun cinsel düşlerimizin peşinden gitmede önemli bir tetikleyici olduğunu bize kabul ettiren nadir filmlerden.

Diğer yazıları Burak Hazine

Midnight in Paris

Sayısız Oscar adaylığı ve 3 heykelciği ile Amerikan bağımsız sinemasının yaşayan en...
Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir